Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, UEFA'nın kendilerini, Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden men etmemeleri halinde 8 yıl cezayla tehdit ettiğini açıkladı.

Habertürk Televizyonu'nda yayınlanan ''Teke Tek'' programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan başkan Aydınlar, UEFA'nın kendilerine dün bir yazı gönderdiğini ifade ederek, bu yazıda Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden men etmemeleri halinde 8 yıl ceza verileceğinin vurgulandığını söyledi.

Yazının kendilerine ulaştığında, kulüp başkanlarıyla toplantı halinde olduklarını anlatan başkan Aydınlar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Saat 16.00 sıralarında Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir ve Asbaşkanı Ali Koç ile görüşme yaptım. Yazıda, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılamayacağını, bu konuda Fenerbahçe'nin özveride bulunmasını istiyordu. Bunu federasyonun engellemesini, aksi taktirde 8 yıla kadar ceza verebileceklerinden bahsediyordu. Ben de Fenerbahçe yöneticilerine bunu tebliğ ettim. Bu bizim kararımız, yaptırımımız değil, UEFA'nın kararı. Eğer bu kararı almasaydık, hem milli takım, hem diğer kulüp takımları 8 yıl ceza alacaktı. Bugün 12.00'ye kadar süre vermişlerdi. Bunu akşam saatleri yapalım dedik, öğleden sonrayı kabul ettiler.

Fenerbahçe'den bize bir yazı geldi. Bizim 15 Ağustos'ta açıkladığımız karara bağlı olduklarını, kendilerinin o noktada olduğunu, bu kadar dar bir süre içinde bu konuya müspet ya da menfi cevap veremeyeceklerini ifade ettiler. Ali Koç federasyona geldi ve yüz yüze bir görüşme yaptık. Öğleden sonra tekrar aradık, Ali Koç ve Ali Yıldırım geldi. Tekrar durumu değerlendirdik. Burada yapabileceğimiz bir şey yoktu, öbür türlü Türkiye'yi riske edecektik, Türkiye ceza alacaktı. Kendileri de bunun farkındaydı. Daha sonra biz yönetim kurulu toplantısı yaparak bu kararı aldık.''

-''UEFA'YA BASKILAR VAR''-

Mehmet Ali Aydınlar, UEFA yetkililerin hiçbir belgeyi görmediklerini vurgulayarak, ''Ancak burada medya takip sistemleri var. Her şeyi takip ediyorlar. Biz de günlük raporlar veriyoruz. Ayrıca UEFA'ya çok baskı var. Kendilerine çok sayıda mail geldiğini söylediler'' dedi.

UEFA'nın üstünde Yunanistan'a verilen cezalarla ilgili de baskı olduğunu kaydeden Aydınlar, ''UEFA, Yunanistan'dan iki takımı 5 yıl ihraç etti. Onlara, 'Yunanistan küçük bir ülke ceza veriyorsunuz, siz bir sürü şey olan Türkiye'ye hiçbir şey yapmıyorsunuz' şeklinde baskılar var. Platini de bu işe çok önem veriyor ve sıfır tolerans tanınıyor'' ifadelerini kullandı.

Aydınlar, Türkiye'den bir kulüpten UEFA'ya mail gittiği yolunda bir bilgilerinin olmadığını da kaydetti.

-''MENFAAT SAĞLAMAYA ÇALIŞANLAR VAR''-

Aydınlar, bu süreci en doğru, hukuka en uygun şekilde yürüttüklerini ve gizli saklı bir şey yapmadıklarını belirterek, ''Bu süreçte herkesin yardım etmesini bekleyip isterken, maalesef bu süreçten yararlanmak isteyenler var'' dedi.

Trabzonspor, Galatasaray ile Beşiktaş kulüpleriyle bir probleminin olmadığını kaydeden Aydınlar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Benim tuttuğum bir takım var, olmasaydı bu sporla ilgim olmazdı. Bunun için federasyona takılan isimler var. Objektif olmak zorundayım, olduğuma inanıyorum. Arada bir yapılan saldırılarla bu birliktelik bozuluyor ve bundan futbol zarar görüyor. Futbolun içindeki bütün bireyler zarar görüyor. Ancak ben sorumlu davranıp, 3-5 kişi sorumsuzluk yaparsa bunun bedelini hepimiz öderiz.''

Aydınlar, UEFA'nın Beşiktaş'ın süreçle ilgili davranışından memnun olduğunu belli ettiğini dile getirerek, ''UEFA ile görüşmek için Cenevre'ye giden arkadaşlarımıza bunu ilettiler. 'Beşiktaş'ın biz kupamızı iade edeceğiz, aklanırsak alacağız' demesini UEFA olumlu karşıladı. Fenerbahçe de bu şekilde davransaydı daha farklı olurdu. Beşiktaş'ın bir yöneticisi bulaştı, hocası bulaştı. Ama Beşiktaş iyi niyetli davranıyor, diye Cenevre'ye giden arkadaşlarımıza söylemişler'' ifadelerini kullandı.

-''EN UFAK BİR ŞÜPHEDE DAHİ...''-

Aydınlar, UEFA'nın kendilerine, ''En ufak şüphede bile Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne alamayacaklarını'' bildirdiğini söyledi.

UEFA'nın Şampiyonlar Ligi'ne çok önem verdiğini kaydeden Mehmet Ali Aydınlar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Onlar bu ligi dünyanın en önemli markası olarak görüyor ve sıfır riskten bahsediyorlar. İstanbul'a gelen UEFA yetkilisi en ufak risk varsa Şampiyonlar Ligi'ne bu takımları kabul edemeyeceklerini söyledi. Bu kadar insanın tutuklu olduğunu ve hakimlerin boşuna tutuklama yapmayacağını söylediler. Polisin, maçlarda şike var görüşünü boşuna söylemeyeceğini bildirdiler.

Aslında bunun sinyalleri daha önce verilmişti. Ben de, basın toplantısında yaptığım konuşmada bunun uyarısını yapıp, 'Kendilerinden şüpheleri varsa gitmesinler' demiştim.

Beni Fenerbahçeli yöneticilerle görüştüğüm için eleştirenler var. Ama ben, o gün toplantıdan önce Fenerbahçe İkinci Başkanı ve Asbaşkanıyla görüştüm ve bunu tavsiye ettim. 'Şampiyonlar Ligi'ne katılmazsanız iyi olur' dedim. Bu konuyu değerlendirip lige katılacaklarını söylediler.''

Başkan Aydınlar, UEFA'nın Fenerbahçe'nin aklanması halinde tazminat ödemeyi göze aldığını da kaydederek, ''Bize, eğer Fenerbahçe aklanırsa, biz tazminat öderiz' dediler'' ifadesini kullandı.

-''TÜRKİYE'Yİ RİSKE ATAMAZDIK''-

Kendilerine söylenilen cezanın 8 yıl olması nedeniyle bu kararı almak zorunda kaldıklarını anlatan Aydınlar, ''Biz burada Türkiye'yi riske edemezdik'' dedi.

Aydınlar, UEFA'nın Makedonya'da bir takıma çok yakın bir zamanda 8 yıl ceza verdiğini vurgulayarak, ''Burada büyük bir risk var. İnşallah, Fenerbahçe bu süreçten temiz çıkarlar. Sonuçta bu seneyle kurtulmuş olabilirler. Fenerbahçe büyük bir ceza almadan bu süreci geçebilir. Aslında Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'ne katılsaydı, biz ısrarcı olsaydık ve alsalardı. İleride bir şey olsaydı 8 yıla varan ceza alırlardı. Dolayısıyla Fenerbahçe sonuçta burada sadece bir senesini kaybediyor'' diye konuştu.

-''UEFA BİZİM KARARLARIMIZA MÜDAHALE EDEMEZ''-

UEFA'nın Türkiye Futbol Federasyonunun alacağı kararlara müdahale edemeyeceğini savunan başkan Aydınlar, UEFA'nın sadece daha sonra Tahkim Kurulunun vereceği karara itiraz edebileceğini savundu.

Aydınlar, özerk bir kurum olduklarının altına çizerken, UEFA'nın nihai karar sonrasında, Türkiye aleyhine bir karar verip veremeyeceği konusunda ise bilgisinin olmadığını, bu konuda hukukçuların daha iyi bilgi verebileceğini söyledi.

-''HABERİM YOKTU, OLSAYDI BAŞKAN OLMAYI İSTEMEZDİM''-

Başkan olmadan şike operasyonundan haberinin kesinlikle olmadığını kaydeden Aydınlar, ''Haberim yoktu. Olsaydı açıkçası başkan olmazdım'' ifadesini kullandı.

3 Temmuz'dan bu yana yaklaşık 2 ay geçtiğini hatırlatarak, o tarihten bu yana sanki 2 yıllık bir süreç yaşadıklarını anlattı.