Euro 2012 umutlarını Türk Telekom Arena'da aldığı 3-0'lık mağlubiyetle büyük ölçüde yitiren Milli Takım'ın teknik direktörü Guus Hiddink, Zagreb'te oynanacak rövanş maçı öncesi bir basın toplantısı düzenledi.İşler farklı olmalıydı

Euro 2012 umutlarını Türk Telekom Arena'da aldığı 3-0'lık mağlubiyetle büyük ölçüde yitiren Milli Takım'ın teknik direktörü Guus Hiddink, Zagreb'te oynanacak rövanş maçı öncesi bir basın toplantısı düzenledi.

İşler farklı olmalıydı
Deplasmana avantajlı bir skorla gelmeyi umduklarını belirten Hiddink, "Buraya tur için şansımızın daha yüksek olduğu bir sonuçla gelmek isterdik. Şansımız az olsa da, yarınki takımda değişiklikler olacak. Sahada olan oyuncularımız da en iyisini yapmaya çalışacaklar. Kendi prestijleri için oynayacaklardır. İlk maçta ikinci dakikada yediğimiz gol sonrası yaşadığımız şaşkınlığı belki yarın da onlar yaşayacaklardır. Grupta ikinci sırayı aldığımız zaman Hırvatistan gibi zeki bir takımla oynamak için futbolcularım sabırsızlanmıştı. Onları şaşırtmak istiyoruz" dedi.

Savunmacı değilim


Hezimet olarak değerlendirilen ilk maçın analizini yaptıklarını belirten Hollandalı teknik adam, "İlk maçı birkaç kez izledim. Duygusal olmayan bir değerlendirme yaptım. Maçı tekrar izlediğimde daha fazla mı defansif oyuncuyla mı çıkmalıydım diye düşündüm. Ama daha defansif olarak da maça çıksaydık sonuç değişmeyecekti. Ben de savunmayı ön plana çıkaran bir teknik direktör değilim. İlk 5 dakika içinde aptalca oynadık. Bu da Hırvatistan'ın işine yaradı" diye konuştu.

En çok gençlere üzüldüm

Birçok genç oyuncunun böyle önemli bir turnuvada oynamama ihtimalinin kendisini üzdüğünü belirten Hiddink, "Ömer Toprak yarın ilk 11 başlayacak. Bunu basın toplantısında olmasından anlayabilirsiniz. Bizim amacımız elemelerde hem ikinci olmak, hem de kadromuzu gençleştirmekti. Eski başkan Mahmut Özgener ile yaptığımız görüşmelerde öncelikli amacımızın Avrupa Şampiyonası'na gitmek olduğunu belirlemiştik. Ancak kadroyu da değiştirmek istiyorduk. EURO 2008'deki takımla, şimdiki takımı karşılaştırdığınızda bu takımın zamana ihtiyacı olduğunu görürüsünüzNuri, Gökhan ve Ömer gibi gençlerin, bu turnuvada oynamalarını çok isterdim. Avrupa Şampiyonası'nda olamazsak en çok onlar için kötü olacak" şeklinde konuştu.

Arda aptalca bir hareket yaptı

Arda'yı gördüğü karttan dolayı sert dille eleştiren Hiddink, "Kadromuzda bulunan 5-6 isim ceza sınırındaydı. Yaptığımız konuşmalarda aptalca kartlar görmeyin dedik. Sabri'nin kartı arzulu, istekli oyununundan diyebiliriz. Emre de birkaç kez yatarak topa girdi. Arda'nın gördüğü sarı karta bakarsak hiç iyi olmadı. Topa olmadık şekilde vurduğunu gördük. Aptalca hareket etti. Bu hoşuma gitmedi" dedi.

Umudumuz var

Dezavantajlı sonuca rağmen umutların devam ettiğini belirten Ömer Toprak ise, "Futbolda hiçbir şey belli olmaz. Kendi evimizde beklemediğimiz bir şekilde kötü bir sonuç aldık. Belki burada üç gol atabiliriz. Hırvatlar bize attı, biz de onlara atabiliriz. Umudumuz var. Kendimize güveniyoruz. Yarın ki maç için hoca bana şans verdi. Sonuna kadar mücadele edeceğim. Arkadaşlarımla, ağabeylerimle elimizden geleni yapacağız" dedi.