Şampiyonlar Ligi'nde Inter ile yapacakları maçı yorumlayan Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Süper Lig'deki deplasman yasağına da değindi. Şener, Onur ve Burak'ın geleceği hakkındaki sorulara da yanıt verdi..


UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi (B) Grubu'nda yarın sahasında İtalya'nın Inter takımı ile karşılaşacak olan Trabzonspor'un kulüp başkanı Sadri Şener, rakiplerini yenmeleri halinde turu garantilemiş gibi olacaklarını söyledi.

Şener, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde yaptığı açıklamada Inter ile yapacakları maçın puan açısından çok önemli bir maç olduğunu belirterek, ''Galip bitirirsek turu garantileriz gibi. Puan alırsak yine iddiamız devam eder. O bakımdan çok önemli. Tabi İnter de çok ciddi bir takım. Kendi sahanda oynuyorsun ama çok dikkatli olmak lazım'' dedi.

UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde tarihlerinde ilk kez gruplarda mücadele ettiklerini ifade eden Şener, ''Grubu ilk 2 sıra içesinde bitirip bir üst tura geçersek bir ilk daha yapmış oluruz. Herkes maçın önemini kavramış ki, bilet kalmamış. İlk defa o hoşuma gidiyor'' diye konuştu.

Karşılaşmanın sadece sportif açıdan önemli olmadığını vurgulayan Şener, ''Bu maç Trabzon'un turizmi açısından da önemli. İnter sadece İtalya'nın değil Avrupa ve dünyanın devlerinden biri, hem kulüp hem ekonomik yapı olarak. İtalya'nın önemli bir ailesinin kulübü. Trabzon'da gezmek istiyorlar. Bu Trabzon'un tanıtımı için çok önemli. Zaten Şampiyonlar Ligi'ne girdikten sonra bütün kentin fotoğrafları çekiliyor. O bakımdan Trabzon'a bunları kazandırmakta payımız varsa bundan mutluluk duyuyorum'' ifadelerini kullandı.

Lig ve UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi maçları nedeniyle yoğun bir maç programları olduğunu anlatan Şener, ''Programımız çok sıkışık. İnter, Beşiktaş, Sivasspor ve sonra Fransa seyahati var. 35 günde 9 maç var ama 30'a yakın bir kadro var. Bu sezon talihsiz sakatlıklar oldu. Çapraz bağ sanki moda oldu bizde. En sonunda Vittek oldu o da ameliyat edildi. Diğerleri iyi oldu, idmanlara çıkıyorlar. Turu geçersek de devre arasına bakalım, bir tanemi iki tanemi hoca ne önerirse transfer yapmayı düşünüyoruz'' dedi.

-''İnter galibiyeti normal algılanmalı''-
Şener, büyük kulüplerin İnter'i, Liverpool'u, Barcelona'yı yendim diyerek bunları sık sık tekrar etmemesi gerektiğini kaydederek, şunları anlattı:
"Bunları olağan karşılamak lazım. Onun bizi yenmesi, bizim de onları yenmemiz normal bir sonuç. Ben Trabzonspor Kulübü Başkanı olarak 20-25 sene ya da 1 ay önce İnter'i yenmeyi normal olaylar diye algılarım. Böyle algılarsak büyük takımız. Tabi İnter benden ekonomik olarak büyük, başarıları fazla ama ben de fena değilim diye düşünüyorum. Kimse Avrupa'da bizle eşleşmek istemiyor. Niye burada otel var, uçak var, hepsi var. Kuvvetli olduğumuzdan dolayı bizle eşleşmek istemiyorlar.''

Türkiye'yi Şampiyonlar Ligi'nde iyi temsil ettiklerini söyleyen Şener, ''Bir CSKA Moskova ile deplasmanda oynadığımız maçta hayal kırıklığı yaşadık. Bir iki kişisel hatadan maç sonucu böyle oldu gibime geliyor. Diğer maçta alınan sonuçlar normal sonuçlar. Bazen şans faktörü de yanınızda olmalı. CSKA Moskova ile sahamızda yaptığımız maçta son dakikada top direkten dönmemiş olsa, şu anda farklı bir puandaydık'' diye konuştu.

-Onur ve Burak'ın transfer söylentileri-
Sadri Şener, kaleci Onur ile sözleşmesinin uzatılması konusunda yapılan görüşmelerinin iyi bir şekilde geçtiğini belirterek, ''Onur'un sözleşmesinin uzaması konusunda bir sıkıntı çıkmaz. Onur da zaten gitmek istemiyor. Bir futbolcu gitmek istiyorsa Selçuk'taki gibi ne yaparsan yap sıkıntı çıkmaz diyorum ama adam gitmek istiyor. Bir de evlilik faktörleri de işin içine girerse Trabzon'un dışında ona çözüm bulunmuyor. Ekonomik olarak bir sıkıntımız olmaz diye düşünüyorum'' dedi.

Golcü oyuncuları Burak Yılmaz'ın transfer edildiği günden bu yana bordo-mavili takımda büyük aşama kaydettiğini anlatan Şener, şöyle devam etti:
"Burak'ı aldık nereden nereye geldi, herkes talip oluyor. Burak da çok efendi onu taşıyabiliyor. Şu anda Burak bizim mukaveleli oyuncumuz. Burak, giderse buradan daha iyi takıma, Avrupa'ya gidebilmeli. Duygusal da bir çocuk. Burak'tan mutluyuz o da bizden mutlu, öyle söylüyor. Milli takım arasında haber kıtlığından dolayı gideceği, her gün yazıldı. Şimdi neyse bu hafta İnter var ondan sonra Beşiktaş maçı var, doluyuz.''

-Dört büyük takımlarının deplasman seyircisi kararı-
Şener, ''dört büyük takımların birbirleriyle yaptıkları maçlarda deplasmanda oynayan takımların seyircilerinin maça alınmaması'' konusundaki bir soruya, ''İstanbul'da Yıldırım bey beni aradı, böyle bir karar alıyoruz diyerek düşüncemi sordu. Bu yıl çok değişik, özel bir sene. Ben de o fikre katılıyorum. Bin seyirci gidebiliyor zaten deplasmana. Bir olay çıkmaması açısından bana göre doğru. Bu sene bu konuyu sineye çekeceğiz'' yanıtını verdi.

Bu yıl lig yarışında herkesin birbirine yakın olduğunu kaydeden Şener, şöyle devam etti:
''Play-off var, hiç yaşamadığımız bir sistem. Yorum yapmak o kadar zor ki. Mersin'de kötü hava şartları, yan hakem hatası vardı. Ben yan hakem takıntısı olan başkanım. Hep de haklı çıkıyorum. Ama yapacak bir şey yok, oldu bitti. Deplasmanda yenilmeyen bir takımız şu anda. Hem Avrupa, hem lig, ikisini bir arada götürmeye çalışıyoruz. Şu anda tahmin yapmak zor ama şampiyonluğun en iddialı iki, üç, dört takımı varsa biri biziz.''

Şener, 4 partinin, şike ve teşvik primiyle ilgili cezaların azaltılması için ortak yasa teklifi hazırlamasına ilişkin düşüncelerinin sorulması üzerine de, ''Ben hukukçu değilim ama eğer hapis cezası verilirse para cezasına çevrilmiyor. Yöneticilerin görevine son verilebiliyor, böyle bir kovuşturma ve soruşturma sonuna kadar. 50-100 yıl içerde yatmaya insanın ömrü yetmez. Hapis cezasını kimsenin başına Allah vermesin 3 ayı 3 senesi de bir. Ama sportif tarafından bir değişiklik yok, olmaz zaten. UEFA izin vermez zaten. 4 parti verdiği için Meclis'ten rahatlıkla geçer. Bir kanun teklifi bir tadilat olmazsa tabi'' şeklinde konuştu.

-''Federasyon'un kararı sezon sonunu bulabilir''-
Şener, ''Futbol Federasyonu'nun şike soruşturmasıyla ilgili hazırlanan iddianamenin hemen ardından bir karar alabileceği şeklindeki söylentilere'' ilişkin de şunları ifade etti:
''Tesadüf bayram tatilinde Mehmet Ali Bey ile yurt dışında karşılaştık, sohbet ettik. Karar, sezon sonunu buluyor. Bir takvim yapılmış. Etik kurulu kararı 2-3 ay sürer diyor. Etik kurulu kararı o kadar sürerse zaten lig Nisan'ın 20'sinde bitiyor, play-off başlıyor. O takvime göre Futbol Federasyonu'nun şike soruşturması kapsamında vereceği karar sezon sonunu bulabilir. Ben de çok bilgi sahibi değilim. UEFA derse 'bu iddianameye göre karar ver' o zaman ne olur ne gider onu tam bilemiyorum. Çünkü bu işin amiri sonunda UEFA. Her ne kadar sen kendi ülkende özgürsen de yurt dışında bazı şeylere bağlasın. Seni şuradan buradan men ederim karar ver derse orayı bilemiyorum'' ifadelerini kullandı.