Turkcell‘in güçlü bir akıllı telefon üzerinde çalıştığı, uzun zamandır biliniyordu. Turkcell T30 adını alması beklenen yeni model hakkında bugüne kadar net bilgiler bulunmuyordu.

Fakat Turkcel‘in T30 modelinde hangi telefon üreticisini seçtiği ve hangi modeli kullanacağı belli oldu. Huawei’nin, dünyanın ilk Android 4.0 güncellemesini alan akıllı telefonu Honor, Turkcell T30 olarak kullanılacak.

Böylece EkşiSözlük’teki 7 Şubat’ta söylenen Turkcell T30 ile ilgili bilgiler gerçek oldu.

Turkcell T30 Diğer Adı ile Huawei Honor’ın Teknik Özellikleri:

Daha önce güncelleştirme haberini sizlerle paylaştığımız Huawei Honor, 4.0 inç‘lik ekrana sahip. 480 x 854 piksel çözünürlüklü ekranı ile inç başına 245 ppi değeri sunan telefonda, 1.4 GHz hızında çalışan Snapdragon MSM8255T işlemcisi kullanılıyor. Bu işlemcide ayrıca Adreno 205 grafik işlemcisi bulunuyor.

Huawei Honor da 1GB dahili hafıza, 4GB ROM ve 512MB RAM bulunuyor. Arttırılabilir hafıza desteğine sahip olan akıllı telefon, microSD ile 32GB’lık kartları destekleyecek.

8 megapiksel çözünürlüğündeki otofokuslu ve LED flaşlı kameranın kullanıldığı Huawei Honor, saniyede 30 kare hızında 720p video kaydı yapabiliyor. Görüntülü görüşme için ön tarafında ise VGA kamera konumlandırılmış.

1930 mAh‘lik güçlü bataryanın kullanıldığı akıllı telefon, 6 saat 40 dakika konuşma süresi, 380 saate kadar stand by süresi sunuyor. Telefonun boyutları ise 122 x 61 x 11 mm, ağırlığı ise 140 gram olacak.

WiFi, DLNA, WiFi HotSpot, Bluetooth 2.1, 3G, A-GPS gibi kablosuz teknolojilere yer veren Huawei Honor modeli, zengin özellikleri ile dikkat çekiyor.

Turkcell‘den yakın aldığımız bilgilere göre, T30 olarak beklenen modelin adını değiştirebilir. Yani yeni gelecek modelin T30 adında olmama ihtimali bulunuyor. Turkcell T30 olarak bilinen modelde Huawei‘nin Honor modeli kullanılacak fakat bu modelde bazı değişiklikler olacak.

Turkcell’in T11‘de fiyatı daha uygun seviyeye çekmek için RAM miktarını azalttığını biliyoruz. Huawei Honor‘da bazı özellikler kırpılabilir belki daha da arttırılabilir.

Huawei Honor‘a Android 4.0 güncellemesi geldi ve Turkcell T30‘un bu güncelleme ile gelmesi kesin. Turkcell T30, Android 4.0 Ice Cream Sandwich kullanacak. Tabi telefonda NFC teknolojisi de olmazsa olmaz. Çünkü Turkcell’in daha önceki iki akıllı telefonunda NFC bulunuyor.

Turkcell T30‘un piyasaya Haziran ayında sürülmesi bekleniyor. Cihazın fiyatı ise 800 ile 900 TL arası olacak. Eğer özellikler bu şekilde olacaksa, iddialı bir rakam diyebiliriz.