Çin, henüz genel kullanıma dahi açılmamış, davetiye usulü ile iş gören sosyal ağ dünyasının yeni gözbebeği Google+’a erişimi yasakladı.
Dünya üzerinde, haline bakıp da halimize şükür edebildiğimiz iki üç ülkeden birisi olan (Suudi Arabistan ile İran’ı da pas geçmeyelim tabii) Çin’in bu kararının altında yatan muhtemel sebep diğer kapatma kararlarının da gerekçesi: Yani ‘genç dimağları zehirleyebilecek’ tüm içeriğe kökten kurutmak. Buna sadece *****grafi değil, fikir paylaşımları ve tüm alternatif görüşler de dahil. (Son ikisi ilkinden daha da dahil üstelik.)

Hal böyleyken, Alfawisky‘nin Great Firewall of China sitesinden aktardığına göre, Google+ da muazzam paylaşım potansiyeli sebebiyle hiç vakit geçirilmeden Çin Hükümetinin ‘kudretli ateş duvarında’ yanmış işte. Çin’de yaşayan kişiler, ülke dahilinde hiçbir yerden google site ve servislerine erişemiyorlar, ki bunlara Google+’ın adresi olan plus.google.com da dahil. Keza Just Ping ve diğer erişim denetleyici siteler de erişim yasağını onaylamış durumda.