Google'ın "Gelişmiş Arama" sayfasında gizli bu 3 özellik ile artık her şey daha kolay!
Google, arama motorunu geliştirmeye hiç durmadan devam ediyor. Şirket sadece arama algoritması üzerinde değil, grafiksel arayüzde de geliştirmeler yapıyor ve onu sıkça güncelliyor. Ancak yapılan değişikliklerin çoğu küçük oldundan gözden kaçabiliyor. Bu yazımızda, Google'ın Gelişmiş Arama sayfasına odaklanacağız. Zira bu sayfa, arama sonuçlarında sol tarafta gösterilen sütundan çok daha fazlasını sunuyor ve aramalarınzı daha etkili bir hale getirebiliyor.

1. Bölgeye göre resim arama

Bölgeye göre arama, yeni bir gelişmiş arama seçeneği. İşleve erişebilmek için öncelikle Görsel aramaya geçmeniz, ardından Gelişmiş Aramaya tıklamanız gerekiyor.

Burada, sayfanın alt kısımında bulunan "Bölge:" seçeneği ile resim aramanızı, dünyanın belirli bir bölgesinde gerçekleştirebilirsiniz.
Alt yazılı videoları arama, SafeSearch2. Alt yazılı videoları arama

Video aramasında beliren yan çubuk, video süresi, kaynak, yükleme zamanı gibi birçok ilginç seçenek sunuyor. Gelişmiş arama sayfasına geçtiğinizde ise birkaç faydalı işlevle daha karşılaşıyorsunuz. Örneğin videoları dile göre aramanız, veya sadece altyazılı videoları aramanız mümkün.

3. SafeSearch ile arama

Google'da yetişkin içerikle karşılaşmak istemiyorsanız, SafeSearch filtresini etkinleştirebilirsiniz. Bu ayarı tek bir arama için veya varsayılan olarak değiştirebilirsiniz.

Gelişmiş Aramaya tıklayın, "Tarih, kullanım hakları, bölge ve diğerleri" bağlantısına tıklayın ve "Güvenli Arama"yı etkinleştirin.

SafeSearch için varsayılan ayarı, Google'ın Tercihler sayfasında belirleyebilirsiniz.