Google, Google+ kullanıcılarına neden "gerçek isim" dayatması yapıyor; sahte isimlerle ne derdi var?

Facebook'un büyük rakibi konumunda bulunan Google+ hakkında gün geçmiyor ki yeni bir haber yayılmasın, yeni bir başlık atılmasın.

Uzun zamandır üzerinde çalışılan ve birçok farklı şekilde gündeme gelen Google+, bir süredir gerçek isim kullanma zorunluluğu ile karşımıza çıktı. Google'ın oturum başkanı Eric Schmidt'e kadar uzanan bu tartışmayaysa, yine Schmidt tarafından bir son verildi.

Schmidt, NPR'dan Andy Carvin'e verdiği açıklamasında, Google+'ın bir "identity service" yani açık bir kimlik hizmeti üzerine kurulduğuna değindi. Google gelecekte hesabınızla yapacağınız işlemler için gerçek isminize ihtiyaç duyacak çünkü olası bir oyun içerisinde bile kim olduğunuzu bilmek istiyor. Yani bu sosyal ağ sayesinde sevdiklerimiz ya da sevmediklerimiz hakkında birçok bilgi detaylı bir şekilde sergilenebiliyor. Google'ın bu sistemi hayata geçirmekteki ana amacın tamamen kişiye özel reklam olanağı sağlıyor olması. Bu da "gerçek isim kullanma zorunluluğu politikasının" biraz daha anlam kazanmasını sağlıyor.

"Eğer bir kaygınız varsa gelmeyin..."Google bu konu hakkında herhangi bir değişiklik yapmayı düşünmüyor. Schmidt konu hakkında şunları söyledi; "İnsanların gerçek isimlerini kullanmaları pek tabi bir noktada büyük bir risk. Eğer bu durumda olduğunu düşünenler varsa, Google+'a üye olmamaları gerekiyor çünkü biz bu politikamızdan vazgeçmeyeceğiz."

Uzun lafın kısası Google+, gerçek ismini verip, kendisini reklamcılara sonuna kadar açabilen tüm kullanıcılar için son derece başarılı bir sosyal paylaşım ağı olabilir. Ama kendilerini ortaya atmak istemeyen kullanıcılar için tam bir kabus olduğu şimdiden belli...