Grand Theft Auto IV, GTA 4, GTA IV veya kısaca 4, Rockstar North tarafından geliştirilmiş bir açık uçlu aksiyon-macera tarzı bir video oyunudur. Oyunun önceli Grand Theft Auto: Vice City Stories'tir.Grand Theft Auto serisindeki dokuzuncu oyundur. Grand Theft Auto IV, PlayStation 3 ve Xbox 360 konsolları için 29 Nisan 2008'de Okyanusya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da satışa sunulmuştur.Japonya'da ise bu tarih 30 Ekim 2008 olarak kararlaştırılmıştır.Oyunun Windows sürümü 2 Aralık 2008'de Kuzey Amerika'da ve 3 Aralık 2008'de ise Avrupa'da satışa sunulmuştur.İki eklenti paketi Xbox 360 konsolu için geliştirilmekte olup, ilkine The Lost and Damned (Kayıp ve Lanetli) adı verilmiştir ve 17 Şubat 2009'da piyasaya sürülmüştür.

Oyun günümüz New York Şehri büyük ölçüde temel alınarak oluşturulmuş Libert City adlı, serinin önceki oyunlarından GTA III'te karşılaşılan kurgusal bir şehirde geçmektedir. Oyunda Niko Bellic adında Doğu Avrupa'da cereyan eden bir savaştan gazi olarak kurtulan Amerika Birleşik Devletleri'ne Amerikan Rüyası'nı yaşamak için gelen bir Sırp uyruklu adamın kimliği üstlenilmektedir fakat çabucak çete yapılanmalarına, suçlara ve yolsuzluklara karışır. Serideki diğer oyunlar gibi GTA IV'te yarış, Üçüncü Şahıs Nişancı tarzı ve "Özgür Dünya" adlı oynanılabilirlik özelliklerini sunan bir oyundur. Özgür Dünya oyuncuların oynama deneyimini daha çok kontrol etme olanağını sağlamaktadır. GTA IV çevrimiçi çok oyunculu mod ve içersinde 15 farklı oyun türü içeren serideki ilk oyundur.

Büyük bir ticari ve eleştirisel başarıya imza atan Grand Theft Auto IV, ilk satış gününde 3.6 milyon civarında satılarak Amerika'da sanayii rekoru kırmıştır ve ilk hafta dünya çapında 6 milyon civarı satıldığı tahmin edilmekle beraber 6 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Oyun 16 Ağustos 2008'den itibaren 10 milyon kopya üzeri satmıştır. Grand Theft Auto IV ezici bir üstünlükle olumlu eleştiriler alarak MobyGames ve TopTenReviews gibi ünlü web sitelerinde toplu değerlendirmelerde tüm zamanların en yüksek derecelendirmesini alan oyun haline gelmiştir.