Hamachi'yi karmaşıktan basite bir kaç şekilde anlatacağım.

Hamachi sıfır konfigürasyonla VPN oluşturan müthiş bir programcılık ürünü. Bir başka deyişle internet bağlantısı olan kullanıcılar için sanal yerel ağ oluşturan bir program. Yani hamachi'de bir ağda bulunan (max 16 kişi) tüm kullanıcıları ev yada küçük işyerindeki yerel ağda bulunan bilgisayarlar gibi görür. Her işlem yerel ağ (LAN) mantığıyla gerçekleşir. Dosya paylaşımı, oyunlar vs.. Bu yüzden oyunlarda "multipayer LAN game" seçeneğini kullanarak oynuyoruz. Ağ bağlantılarıma girerseniz de diğer kullanıcıların bilgisayarlarını, dolayısıyla paylaşıma açık klasörlerini görebileceksiniz.

En basit mantığıyla Hamachi ağındaki kullanıcıları siz dahil hepinizi bir internet cafedeki bilgisayarın başındaki biri olarak düşünün. Orada nasıl işlem yapıyorsanız aynı şeyler hamachi kuruluyken geçerli (bunu denemeden inanmayan birçok kişiye rastladım).

Çok merak edilen bir konuda: Madem herşey yerel ağ gibi, hızımız ne oldu? Hamachi sadece mantığı değiştirdi. Sizin hızınız tamamen Telekoma ödediğiniz parayla orantılı olrak değişir. Benim internet bağlantı hızım 512k olduğundan diğer hamachi kullanıcıları ile aramda 512k'lık bir yerel ağ oluştu.