Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gta IV

 1. #1
  iloo
  Yedek Oyuncu

  Gta IV

  Grand Theft Auto serisi şüphesiz oyun dünyasının en önemli serilerinden birisidir. Rockstar, GTA serisinin her yeni versiyonu ile oyuncuları kendine aşık etmeyi bilir ve oyun dünyasını sarsar. Yeni nesil oyunlar piyasayı kasıp kavururken Rockstar takımı hala stüdyoya kapanmış, Grand Theft Auto serisinin dördüncü bölümüne çalışıyorlardı. Yapım aşamasının çok uzun sürmesi Rockstar'ın çok güzel ve eksiksiz bir oyun çıkarmak istemesiydi. Sonunda bekleme bitti ve GTA IV evlerimize konuk oldu. Zaten bir çoğunuz oyun hakkında az çok bilgi edinmişsinizdir ve ne kadar başarılı bir yapım olduğunu duymuşsunuzdur. Oyun hem teknik açıdan hem senaryo açısından çok zengin bir oyun. Gelin hep beraber GTA IV'ün inanılmaz dünyasına adım atalım.

  Grand Theft Auto serisinin önceki oyunlarında olduğu gibi GTA IV'de de büyük bir özgürlüğe sahibiz. Oyunda senaryoyu takip etmek dışında yapılabilecek binlerce şey bulabilirsiniz. Ne kadar özgür olduğumuzu ve yapabileceğimiz şeyleri bu yazıda uzun uzun inceleyeceğiz. Fakat ilk olarak oyunun asıl kahramanından ve senaryodan bahsedelim. Çünkü GTA IV uzun zamandır piyasaya çıkmış en güzel hikaye ve karakterlere sahip bir oyun.

  Niko Bellic ve Liberty City

  Niko Bellic, son derece kötü deneyimler yaşamış, hayatında bir çok suç işlemiş, adam öldürmüş, kendisinin ruhsuz birisi olduğuna inanacak derecede kana bulanmış bir geçmişe sahip bir adam. Geçmişle olan kavgası onu ülkesinden alıp Amerika'ya Liberty City'e taşıyor. Liberty City (Gerçek hayattaki New York City ile büyük benzerlikler taşıyan GTA şehri) özgürlükler ve imkanlar diyarı olarak biliniyor. Yeni bir hayata başlamak isteyen insanların şehri Liberty City. Niko Bellic'in kuzeni Roman Bellic de bu şehirde yaşıyor. Roman'ın attığı mektuplarda övüp övüp durduğu bu harikalar diyarı belki yeni bir başlangıç olacak. Fakat Niko, Liberty City'ye sadece yeni bir başlangıç için gelmiyor. Bazı planları var. Görülecek bazı hesapları var. Niko Bellic gemiye atlıyor ve soluğu Liberty City'de alıyor.

  Fakat Liberty City ne bir cennet ne de Roman'ın anlattığı gibi bir hayal dünyası. Dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da ölüm her köşe başında insanın karşısına çıkabiliyor. (Gerçek hayatta New York'daki suç oranı tabii ki bu kadar yüksek değil. Fakat oyunu bir film havasında yaşamamız ve daha heyecanlı olması adına olaylar abartılmış. Zaten aksi halde ortaya bu kadar zevkli bir oyun çıkmazdı.) Bu kozmopolitik şehiri, uyuşturucu satıcıları, katiller ve mafya günlük yaşamın içerisinde bir örümcek ağı gibi sarmışlar. Roman da aslında mektuplarında anlattığı gibi saraylık bir yaşam sürmüyor. Niko daha ilk günden aslında hiç bir şeyin güllük gülistanlık olmadığını anlıyor. Taksi servisi yapan ve küçük bir stüdyoda yaşayan Roman ile birlikte Liberty City macerasına adım atıyor.

  Oyun, Niko'nun Roman'la birlikte çevre edinmeye başlaması ve para için yasa dışı işlere girmesi ile başlıyor. Oyun boyunca bir çok değişik karakterle karşılaşıyoruz. Bu karakterlerin rolleri küçük veya senaryoyu değiştirecek kadar büyük olabiliyor. Karşılaştığımız karakterlerin çoğu ile samimiyet seviyemizi kendimiz ayarlıyoruz. Davranışlarımız diğer karakterlerin tavırlarını etkiliyor. Oyunun bu sosyal kısmı çok güzel yapılmış ve oyuncuya büyük bir özgürlük hissi verecek şekilde hazırlanmış. Sosyal yaşam hakkında daha sonra uzun uzun konuşacağız.

  Senaryo görevler şeklinde oluşuyor. Bir görevi bitirdiğinizde başka görev açılıyor. Bazı görevler bir kaç görevin bitmesinden sonra açılıyor. Oyunda 4 tip görev alabiliyorsunuz diyebiliriz. Birincil görevler direk oyunun öyküsünü oluşturan görevler. Bunları haritada ikon olarak görebiliyoruz. İkincil görevler oyunda tanıştığınız karakterlerin vereceği görevler serisi. İkincil görevleri de haritada ikon olarak görüyoruz.

  Ekstra olarak alabileceğiniz random görevler ise haritada gözükmüyorlar. Bazen bir görevden sonra konuyla alakalı bir kişi oyuna dahil oluyor. Bu kişiler sadece yakınlarından geçtiğiniz zaman mavi adam ikonu olarak haritada gözüküyorlar. Aksi halde bu görevleri göremiyorsunuz. Yani random görevler için bu kişilerin Liberity City'de bulundukları bölgerleri -biraz da şans ile- bulmanız gerekiyor.

  Son olarak da arkadaşlarınızdan alabileceğiniz, para kazanma görevleri var. Her karakter size para karşılığında bazı işler yaptırmak istiyor. Random ve arkadaş görevleri hikayayi direk etkilemiyorlar. Eğer oyunu % 100 bitirmek istiyorsanız bu görevler için de uğraşabilirsiniz.

  Liberty City daha önce bahsettiğim gibi New York City ile büyük benzerlikler taşıyan bir şehir. Oyunda 4 büyük ve bir kaçak küçük ada var. Büyük adalar köprülerle birbirlerine bağlılar. Küçük adalara ise teknelerle ulaşmak mümkün. Liberty City'de yaşayan insanların etnik kökenleri bile New York City ile benzerlik gösteriyor. Ruslar, Broker (Brooklyn) ve Dukes'de (Queens) daha çok karşımıza çıkarken, siyah ve Latin Amerikalılar kuzey Algonquin (Manhattan) ve Bohan'da (Bron daha çok karşımıza çıkıyor. Oyundaki karakterler gerçekten şehrin kültür yelpazesini gözler önüne seriyor. Değişik din ve ırklardan insanlar oyunda kendilerine has aksanları ve yaşam tarzlarıyla rol alıyorlar.  Liberty City'nin suç oranı ile doğru orantılı büyüklükte bir polis departmanı var. LCPD (Liberty City Police Department) şehrin her yerinde görev yapıyor ve olaylara anında müdahele ediyor. Polisler kendi aralarında telsizlerle kominikasyon sağlayıp olayın büyüklüğüne göre yardım istiyorlar. Ayrıca suçun büyüklüğüne göre tavırları da dikkat çekici. Bir polisin yakınında bir araba kazası yapsanız belki başınız belaya girmiyor ama elinizde beyzbol sopasıyla birisine saldırsanız hemen olaya müdehale ediyor. Eğer silah çıkarırsanız hemen yardım çağırıyor ve sonra silahınızı bırakmanız için size uyarıda bulunuyor. Ayrıca güvenlik güçleri ciddi durumlarda helikopterlerle havadan veya botlarla denizden yardım da yapabiliyor.

  Liberty City gerçekten yaşayan bir şehir. Sokaklarda yürüyen insanlar değişik davranışlara sahipler ve olaylara tepki veriyorlar. Bir silah sesi ile insanlar kaçıyor, cep telefonlarından polis arıyorlar. Birisi yaralandığında yardım edenler, ambulans çağıranlar, ilgilenmeyip olay yerinden uzaklaşanlar var. Bir trafik kazası yaptığınızda diğer araçtaki şöför belaya bulaşmamak için uzaklaşabilir de arabasından inip size bağırabilir de. Oyunda bazen öyle şeyler oluyor ki, şaşırmamak elde değil. Hatta bir keresinde bir arabanın sürücüsünü indirip arabasını çalıyordum ve adam sivil polis çıktı hemen silahına sarılıp bana ateş etmeye başladı.  Liberty City - Mekanlar


  Şehirde sıklıkla ziyaret edebileceğimiz önemli noktaları inceleyelim. Bu mekanlara istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Zaten bir kısmına senaryo ve görevler doğrultusunda ister istemez gideceksiniz.

  Restaurant ve Fast Food'lar

  Nikonun enerjisini arttırmak için yemek yiyebileceğiniz gibi, arkadaşlarınızı ya da sevgilinizi restorantlara davet edebilirsiniz. Değişik restorantlar değişik yemekler veriyor. (Evet oyunda sevgiliniz olabiliyor, hatta isterseniz birden fazla bile olabilir ve çapkınlık yapabilirsiniz. Fakat gelin bu konuya sonra dönelim.)  Barlar

  Yine hem arkadaşlarınızla hem yalnız gidip içebileceğiniz mekanlar. Bir bardan çıktığınızda sarhoş oluyorsunuz. Sarhoş olmak Niko'nun dengesiz bir şekilde yürümesine sebep oluyor. Eğer araba ile bara gittiyseniz taksi çağırıp eve gitmenizi tavsiye ederim. Yok eğer sarhoş sarhoş araba kullanmak istiyorsanız bu da mümkün. Sarhoş araç kullanımında ekran sallanıyor ve aracı kontrol etmek çok zor oluyor. (Fakat Niko'yu sarhoş görmek komik, en azından bir deneyin derim. Hatta bir kızı bara ***ürdüğünüzde bardan çıkışta Niko'nun kızla saçma sapan konuşmasını dinlemek gerçekten komik.)

  Bowling Salonları

  Bowling oyunu hiç de zor değil ve çok zevkli. Tavsiye ederim. (Arkadaşlarınız veya sevgilinizi ***ürebilirsiniz)

  Dart Salonları

  Dart oyunu da eğlenceli ve vakit geçirmek için bire bir. (Arkadaşlarınız veya sevgilinizi ***ürebilirsiniz)

  Bilardo Salonları

  Bilardo Solununda klasik Amerikan bilardo oynayabiliyorsunuz. (Arkadaşlarınız veya sevgilinizi ***ürebilirsiniz)

  Tiyatrolar

  Tiyatro dedim ama aslında gösteri demeliyiz. Çünkü bir kaç ilginç performans izleyebiliyorsunuz. Rockstar ekibi bunlar için bile büyük bir emek harcamış. Gittiğiniz şovlarda komedyenlerden büyücülere kadar değişik performansları izleyebiliyorsunuz. Hatta bazı mekanlar sadece komedi klüb olarak açıklar. Mutlaka bu şovlara gidin bazı espriler gerçekten çok komik.

  Giyim Mağazaları

  Mağazalarda Niko için giysi alabiliyoruz. Üst, alt, ayakkabı, şapka ve gözlük çeşitleri mevcut. Şehirin değişik yerlerindeki değişik mağazalar, değişik ürünler satıyor. Bazı mağazalardan sadece spor giyimlere ulaşabilirken, bazı mağazalardan takım elbise alabiliyoruz. Ayrıca giydiğimiz giysiler çıktığımız kızların zevkine uygun olursa ilişkimizde artı puan alıyoruz. Bu konuya aşk başlığında değineceğim.

  Silah Satıcıları

  Bu dükkanlardan istediğiniz silahı veya ekstra koruma için çelik yelek alabiliyorsunuz. Fakat değişik mağazalarda değişik silahlar olabileceği gibi bazı silahlar yakında gelecek etiketiyle gösterimde olabiliyor. Oyunda ilerledikçe bu silahlara ulaşabiliyoruz. Fakat oyunda karşımıza çıkacak karakterlerden birisi (Little Jacob) eğer aranız iyi olursa size bu silahları çok daha ucuza satabiliyor. Little Jacob ile tanıştıktan sonra mümkün olduğunca onun işlerini görün, yemeğe veya oyun oynamaya ***ürün.

  Hastane, İtfaiye ve Polis Binaları

  Bu binaların yakınında birimle ilgili araçları bulabiliyorsunuz. Eğer bir polis arabası çalmak isterseniz (ki oyunda bu konu ile ilgili özel görevler var, sonra değineceğim) 911 acil servisi arayıp bulunduğunuz bölgeye bir araç çağırabilir sonra polislerden arabayı çalabilirsiniz veya başınızı belaya sokmadan bir polis istasyonunun yakınındaki boş duran bir polis arabasını çalabilirsiniz.

  Araba Yıkama ve Boyama Binaları

  Adından da anlayabileceğiniz gibi aracınızı tamir etme ve temizlemeye yarıyor. Aynı zamanda polislerden kaçarken de aracınızı boyatmak işe yarayabiliyor. Tabii sizi girerken görmemişlerse.

  İnternet Cafe'ler

  Evet Liberty City'de teknoloji günümüze uygun. İnternet Cafe'lerde bilgisayar kiralayıp internet kullanabiliyoruz. Bu kısmı kominikasyon kısmında daha ayrıntılı açıklayacağım. Fakat şimdilik çok kapsamlı bir internet sistemi olduğunu söyleyebilirim.
  Strip Club'lar

  Yarı çıplak dansçı kızları izlemek istiyorsanız kaçırmayın. Kızlar sahnede dans ederlerken isterseniz özel dans alabiliyorsunuz. Gerçek Strip Club'larda olduğu gibi sizi ayrı bir odaya ***ürüyorlar ve daha yakın ve size özel bir şekilde dans ediyorlar.

  Apartmanlar

  Oyun başladığında Roman ile kaldığınız ufak bir apartmandasınız, fakat oyun ilerledikçe şehirin değişik yerlerinde evlere sahip olabileceksiniz. Hatta bazı apartmanlar bazı senaryolardaki seçimlerinize bağlı olarak açılıyorlar. Apartmanlar oyunu save etmeniz için kullanılıyor. Apartmandaki yatağınıza gittiğinizde uyuyorsunuz ve oyunu kaydetmiş oluyorsunuz. Fakat unutmayın ki save esnasında oyunun zamanı ile 6 saat geçiyor. Eğer bir randevunuz varsa kaçırabilirsiniz. Ayrıca apartmanda kıyafetlerinizi değiştirebilir ve televizyon izleyebilirsiniz. Televizyon konusuna kominikasyon kısmında değineceğim.
  Liberty City - İletişim


  GTA IV günümüz kominikasyon imkanlarını oyunun dünyasına taşımış. Bu imkanlar bazen eğlence için bazen ise görevler için kullanılıyorlar.

  Cep Telefonu

  Oyundaki en yakın dostunuz cep telefonunuz desem abartmış olmam sanırım. Cep tefonunuz bir noktada sonra alışkanlık yapıyor. Aynı gerçek hayattaki gibi kullanmaya başlıyorsunuz. Eğer birisi ararsa X tuşuna basarak telefonu açabiliyorsunuz. Eğer birisi sizi arayıp bir yere davet ediyorsa X tuşu kabul etmek, çember tuşu ise kabul etmemek anlamına geliyor. Controller ok tuşu ile cep telefonunuzu istediğiniz zaman açabilirsiniz. Cep telefonunuzdaki menülerin dışında normal tuşları girerek telefon etme şansına sahipsiniz. Mesela 911 ile acil servisi arayabilir, polis, ambulans veya itfaiye çağırabilirsiniz. Ayrıca oyun içinde, televizyon ve internet sayesinde bazı telefon numaralarına ulaşabilirsiniz ve ayrıca yakında çıkmaya başlayacak olan oyun hilelerini de telefonla arayarak gerçekleştirebileceğiz. (Örnek olarak, 984 555 0100'ı ararsanız o anda radyoda çalan şarkıyı size text olarak atıyorlar.) Telefonunuzdaki seçenekler ve kullanımları şöyle;

  Telefon rehberi - Bağlantıda olduğunuz kişileri arayabiliyorsunuz. Eğer kişi arkadaşınız veya sevgiliniz ise karşınıza çıkacak olan seçeneklerden birini tuşlayarak bir yere davet edebiliyorsunuz. Davetler gerçekten çok önemli, oyunda tanıştığınız kişilerle aranızdaki bağın kuvvetlenmesini ve sizi daha çok sevmelerini sağlamak için sosyal yaşamınızı pozitif tutmalısınız. Bazı arkadaşlarınızın özel görevlerini almak için de rehber menüsünü kullanmalısınız.

  Mesajlar- Bağlantılarınız sizlere mesaj atarak bazı bilgiler verebiliyor veya aramınızı isteyebiliyor.

  Takvim ve notlar- Oyunda bazen belirli bir günde belirli bir yerde olmanız gerekebiliyor, yani randevunuz olabiliyor. Randevularınızı bu kısımda görebilirsiniz. Randevunuza kısa bir süre kala telefonunuz size bunu haber veriyor. Oyunun bazı yerlerinde yapacağınız çok şey olduğunda çok kullanışlı oluyor.

  Kamera - Oyunda ilerleyen aşamalarda telefonunuz değişiyor ve kameralı bir modele sahip oluyorsunuz. Kamera bazen görevlerde işe yarayabiliyor.

  Multiplayer - GTA IV'ü online milyonlarca insanla birlikte oynamak için bu seçeneği seçiyoruz. Oyunun online özelliklerinde bu konuya daha ayrıntılı değineceğim.

  Options - Telefon seçenekleriniz buradan ayarlayabilirsiniz. Telefonunuzun çalma sesinden yazı büyüklüğüne kadar seçenekler burada. Ayrıca internetten değişik tonlar veya fon grafikleri indirebilirsiniz.

  Sixaxis Tutorial - GTA IV Playstation 3 versiyonu Sixaxis motion control kullanım desteği ile geliyor. Buradan kontrolleri öğrenebileceğiniz bir tutorial'a gidiyoruz. Motion Control, helikopter, motorsiklet ve bot kullanımında, ayrıca şarjör değiştirmede, dart ve bowling oyunlarında kullanılabiliyor.

  İnternet

  İnternet Cafe'lerde internete bağlanıp sörf yapabilir ve e-mail'inizi kullanabilirsiniz. İnternet gerçekten çok kapsamlı ve dop dolu. Çok ilginç web sayfalarına ulaşabilirsiniz. Haberler'den çöpçatanlık sitelerine kadar geniş bir yelpaze var. Çöp çatanlık sitelerinden beğendiğiniz kızlara mesaj atabilir, eğer olumlu bir yanıt alırsanız buluşabilirsiniz, belki de bir kız arkadaş edinebilirsiniz. Bu konuda ilişkiler başlığında daha detaylı bilgi vereceğim. Ayrıca e-maillerinizi mümkün olduğunca kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bazı e-mailler görevlerle ilgili oluyor. Hatta bazen spam mailler de gelebiliyor. İnternet çok kapsamlı ve eğlenceli bir atraksyon. Oyuna çok büyük bir zenginlik katıyor.

  Televizyon

  Apartmanlarınızda bulabileceğiniz televizyonlarda bir çok kanalı izleyebilirsiniz. Apartmanın bulunduğu yere ve kalitesine göre değişik televizyon tiplerine sahip olabiliyorsunuz. Hangi kanalları izleyebileceğiniz ve kaç kanala sahip olabileceğiniz de apartmanınıza bağlı. Televizyondaki bazı programlar gerçekten çok komik. Çizgi filmden reklamlara kadar her şey var.

  Radyo

  Her hangi bir araç kullanırken radyo dinleyebiliyoruz. 20 değişik radyo kanalında istediğiniz tarz müzik veya radyo programı bulmak mümkün.

  Liberty City - Ulaşım


  Liberty City'de ulaşım araçları saymakla bitmez. Ben başlıklar halinde sizlere kısaca bilgiler vermeye çalışacağım.

  Sürülebilecek kara araçları

  Oyunda spor arabalardan minibüslere, motorsikletden çöp kamyonuna kadar her türlü araç mevcut. Bir aracın yanında üçgen tuşuna bastığınızda araca biniyorsunuz. Niko, eğer aracın içerisinde birisi varsa yaka paça dışarı atıyor. Eğer araç kilitliyse camını kırıyor ve kapıyı açıyor. (Bazı araçlarda alarm var ve bir anda milletin ilgi odağı olabiliyorsunuz.) Her araç tipine göre yola değişik tepki veriyor. Virajları alışından hızına kadar farklılıklar içeriyor. Ayrıca araçlar bulunduğunuz mahalleye göre kalite farkına sahipler. L3 tuşu korna çalmaya yarıyor. Eğer yoldaki insanları ezmek istemiyorsanız kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca eğer polis arabası veya ambulans gibi bir araç kullanıyorsanız L3 tuşu ile siren kullanabilirsiniz. Siren gerçekten çok işe yarıyor. Araçlar hemen size yol veriyorlar.

  Ayrıca polis arabaları ekstra bir özellikle geliyor. Polis arabalarında bilgisayar var ve bu bilgisayar LCPD network sistemine bağlı. Bu sistemle bir kişinin adını girerek oturduğu adresi öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca en çok arananlar listesini görebilir ve arananlar listesindeki kişileri avlayabilirsiniz. Bu görevlerde haritanın değişik bölgelerinde toplam 30 suçluyu bulmak mümkün.
  Oyunun ilerleyen kısımlarında tanışacağınız Brucie adlı karakter sayesinde sokak yarışı müsabakalarına katılabilirsiniz. Bu yarışlara istediğiniz araçla katılabiliyorsunuz. Tavsiyem en rahat kullandığınız ve hızlı aracı seçmeniz.

  Taksi

  Liberty City bir taksi cenneti. İstediğiniz yerde bir taksi gördüğünüzde L1 tuşu ile ıslık çalıp durdurabilirsiniz. Tabii ki taksinin şöförünü dövüp aşağı atıp aracı çalmak da mümkün. Oyunun başlarında Roman ile taksi işinde olduğunuz için taksi görevleri alabilir, müşterileri taşıyıp para kazanabilirsiniz.  Metro

  Liberty City Metrosu özellikle uzun mesafeleri çabuk bir şekilde almak için çok kullanışlı. Gerçek hayattaki New York metrosu kadar karışık olmasa da hayli benzerlikler içeriyor. İstasyonların bir kısmı sokakta bir kısmı ise yer altında. Metro ile yolculuk yaparken trenin üstünden kamera ile yolcuğu izleyebiliyoruz. Bazı bölgeler gerçekten görülmeye değer.

  Deniz araçları

  Dediğim gibi Liberty City çevresi sularla kaplı. O yüzden sahillerdeki botlardan birine atlayarak küçük adalara yolculuk yapabilrsiniz. Bazı görevlerde pois tarafından aranma oranınızı azaltmak ve olay yerinden kaçmak için bir bota atlamak sağlınız açısından yararlı olabilir. Tabii ki değişik hız ve tiplerde botlar ve tekneler mevcut.

  Hava araçları

  Liberty City'de hava aracı olarak sadece helikoptere binebiliyoruz. Fakat değişik helikopterler var. Helikopterleri tur olarak kiralayabilirsiniz veya çalıp Liberty City'nin istediğiniz yerine uçabilirsiniz. Ayrıca çok yıldızlı aranma oranlarında polisler holikopterlerle destek veriyorlar.

  Teleferik

  Algonquin adasının doğusundaki küçük adacıkla bağlantıyı sağlayan ufak bir atraksyon. Manzara izlemek için veya birisinden hızla kaçmak için bu bölgede kullanılabilir.

  DEVAMI GELECEK ....


  Paylaş
  Mesaj eLiteCrew tarafından (28-12-2008 Saat 18:55 ) değiştirilmiştir. 2. #2
  Mert
  Yedek Oyuncu

  Standart  man yak oyun benim pc kesin kaldırmaz


  Paylaş

 3. #3
  iloo
  Yedek Oyuncu

  Standart  Benim Kaldırır HeR Türlü :P


  Paylaş

 4. #4
  »ѕιмßσу«
  Yedek Oyuncu

  Standart  ya of merakla bekliorm nzmn çıkcak bu oyun en az 10 gb fln olur


  Paylaş

 5. #5
  iloo
  Yedek Oyuncu

  Standart  Çıkar Yakın Zamanda Hayat Simülasyonu The Sims 3'Ünkine Benzeyecek


  Paylaş

 6. #6
  Mert
  Yedek Oyuncu

  Standart  sistem özelliklerini tam olarak biliyormusun biliyorsan yazarmısın her yerde görüyorum farklı farklı : )


  Paylaş

 7. #7
  ClaX_00
  Yedek Oyuncu

  Standart  Gerçekten çok güzel GTA :)..Çıktığından beri her serisini oynadım :)..bunuda oynicam..


  Paylaş

 8. #8
  Yeni Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 6
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  benim pc kaldirioo holle alicam 2 gb ram 1 gb ekran kartı amd dual core cift işlemcili pc
  beyler hamachidende oynayabiliriz lan destegi varsa (ki olacaktir )


  Paylaş

 9. #9
  Emekli Yetkili
  nooxn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 5.034
  Tecrübe Puanı 3080
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Oyun incelemelerine inanman San Andreas için bunlar olacak şunlar olacak yazıyordu çoğu yok oyunda.


  Paylaş
  Bitefight s20 Profilim
  FIFA 12 Aldığım Sonuçlar
  ea.com/ERD1

  My Crysis: ERD1
  Origin ID: ERD1-TR

  Pes 2006 Şampiyonluklarım
  IbRaCaDaBra Cup
  Corleone Cup
  Miras Değil Alın Teri Kupası
 10. #10
  Emekli Yetkili
  EddiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : May 1994
  Mesajlar : 6.154
  xFire Durumu
  Tecrübe Puanı 5775
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Çıktı ama oynayamadım daha polisi arıyim araç göndersinler ha D

  bide playstation anlatımı bu x tuşu çember filan


  Paylaş

 11. #11
  Emekli Yetkili
  M4K1F - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Feb 2006
  Mesajlar : 14.004
  Tecrübe Puanı 10000
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart Gta Iv  Alıntı X-FiRe.. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Oyun incelemelerine inanman San Andreas için bunlar olacak şunlar olacak yazıyordu çoğu yok oyunda.
  Her Oyunda DiyorLar..!;)
  İnceLeme VideoLarına İnanmayınn...!;)


  Paylaş
  Mesaj eLiteCrew tarafından (28-12-2008 Saat 18:55 ) değiştirilmiştir.
  Merhaba ben Goethe. Daha önce de gelmiştim.

 12. #12
  iloo
  Yedek Oyuncu

  Standart  Aslında Bunların Hepsi Var Oyunlar İçin Pathc Yapılır Ve Bu Yenilikler Üstüne Eklenir :)


  Paylaş

 13. #13
  Yeni Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2008
  Mesajlar : 26
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Öncelikle kutusundan bahsedeyim. GTA IV'ün PC için hazırlanmış kutusunun üzerinde yaldızlı bir şekilde "Grand Theft Auto IV" yazıyor. Fiyatı 90 TL değerinde ve inmesini beklemek enayice. Çünkü Call of Duty bile hala 50 TL ise GTA gibi efsane bir serinin son oyununun fiyatı ne zaman düşer bilmiyorum. Neyse kutuya geri dönelim. İçinden bir adet harita çıkıyor, haritanın arkasında da GTA IV'ün simgelerinden olan Lolipop-Girl'in posteri var. Onun dışında iki tane daha küçük kitapçık çıkıyor içinden kutunun. Çok heyecanlıyım, aylardır beklediğim oyun geldi!

  Ama oyundan önce yaşadıklarımı yaşarsanız(ki buradaki çoğu kişi çakma oyun aldığı için bir sorun olmaz sanıyorum.) inanın ki oyuna başlarken soğuk başlayacaksınız demektir. İlk önce GTA IV'ün Steam gibi bir sistem yarattığını görüyoruz. Adı ise "Rockstar Social Club". Önce bu programdan üye olmanız gerekiyor ve bir işkenceler silsilesi altında kayıt oluyorsunuz.

  Ondan sonrası daha da kötü; CD-Key'inizi aktivasyon yaparken ülkenizle ilgili sorunlar çıkıyor. Çünkü artık oyun dünyasının yüzkarası "Live" sistemi kullanılıyor. Oyunu Multi-Player olarak oynamak için bu Live'de kayıt olmanız gerek. Ah-ah, o da ne?! Bir bakıyorsunuz ki Live'e kayıt olabilme hakkı olan sadece 15-20 ülke var. Ve kötü tahminleriniz doğru: Türkiye bu güzel ülkelerin arasında değil.

  Neyse kayıt olurken yaşadığınız agresiflikler yüzünden, oyuna kızgın kızgın dalıyorsunuz("Haydi kendini affettir!"). Bilgisayarınız süper, şuana kadar sayılı oyunda kasmış. GTA IV'te de bir deniyoruz son sistem ayarlarını, bir giriyoruz oyuna, o da ne? Oyun oynanmıyor bile! "Hay Allah! Bilgisayar eskimiş." diyorsunuz ve ayarları düşürüyorsunuz iyice. Tekrar tekrar deniyorsunuz. En sonunda (benim gibi) bilgisayarınıza bir tane tekme patlatarak uzaklaşıyorsunuz odadan.

  Ve de son bombayı söylüyorum arkadaşlar. Oyun, benim oyun dünyasına girmiş olmamasını istediğim koruma sistemiyle korunuyor(çakma oyun satışını engellemek için, anlarsınız ya.) : adı da "SecuRom". Bu sistemden kısaca bir bahsedeyim de sizde gözyaşı dökün.

  SecuRom denen sistem; size bir çok zorluk çıkartıyor, ama ben bunların en kallavisini söyleyeyim size arkadaşlar. SATIN ALDIĞINIZ BİR OYUNU SADECE 3 KEZ YÜKLEYEBİLİYORSUNUZ. Bunun nasıl bir kopya koruması olduğunu -ya da kopya yapan kişileri engelleyip engellemediğini- bilmiyorum. Ama ortada şöyle bir iğrençlik var: DIŞARDAN *****'Lİ ÇAKMA OYUN ALANLAR GENE RAHAT RAHAT GİDİP OYUNUNU SATIN ALIYOR, OLAN BİZ ORJİNAL OYUN ALAN OYUNCULARA OLUYOR.

  Eh doğal olarak bunca iğrençlikle karşılaşınca, oyundan ister istemez soğuyorsunuz. Rockstar'a selamlar.

  NOT: Bu arada büyük harfleri bağırmak anlamında değil, önemli şeyler olduğu için büyük harflerle yazdım. Modlar'a ve Adminler'e.


  Paylaş
  http://www.blogss.net/gamer/ => Oyun sohbetleri.

 14. #14
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 112
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  kaldırsada oynasam ya... bakınca içim gidio


  Paylaş

 15. #15
  Emekli Yetkili
  M4K1F - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Feb 2006
  Mesajlar : 14.004
  Tecrübe Puanı 10000
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  RAZOR1911 Çoktan Kırdıki.... YükLedim Kaç Saat Oynadım Hatta....
  4ever RAZOR1911....
  Diğer Bir *****'cide ReLoaDeD....

  Razor Ekibi.. (Rus Ekibi) GeneLLikLe Her Oyunu Kırmayı BaşarıyorLar...


  Paylaş
  Merhaba ben Goethe. Daha önce de gelmiştim.

 16. #16
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 1.982
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Hacı kırıkkaledeki bilgisayarcılara da satsın o razor


  Paylaş
  Kopardılar içimizde barış için her filizi....


  İnan --------------21Mart2010---------- Başar


 17. #17
  Hiperaktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 888
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  oyun öLe bişeyki

  core 2 quad işLemciLi 9800 gtx 4 gb ram 1377 mhz

  özeLLikLi bir pc de biLe beLrLi böLgeLerde kasabilior asLında oyunun hakkı diiL bu özeLLkLer daha düşk sistemdede kasmadan oynayabLrsnz bu grafikLi bi oyunu ama firma bu kasma oLayını biLerek yapıo bu yüzden pc'niz iLLaki kascaktr kaLdıkı bi arkadaşmz duaL core faLan die bişey yazmş oLey pc'im açıo die açar amaa bunda kasan oyun o pcde ne oLr biLemem we korsan cdLern çoğu fake GTA IV arkadaşLar hemen aLcam diosanz originaL aLın yoksa 2 ay faLan müddet geçmedkçe aLmayn


  Paylaş

 18. #18
  Emekli Yetkili
  M4K1F - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Feb 2006
  Mesajlar : 14.004
  Tecrübe Puanı 10000
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Alıntı burak_17325 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  oyun öLe bişeyki

  core 2 quad işLemciLi 9800 gtx 4 gb ram 1377 mhz

  özeLLikLi bir pc de biLe beLrLi böLgeLerde kasabilior asLında oyunun hakkı diiL bu özeLLkLer daha düşk sistemdede kasmadan oynayabLrsnz bu grafikLi bi oyunu ama firma bu kasma oLayını biLerek yapıo bu yüzden pc'niz iLLaki kascaktr kaLdıkı bi arkadaşmz duaL core faLan die bişey yazmş oLey pc'im açıo die açar amaa bunda kasan oyun o pcde ne oLr biLemem we korsan cdLern çoğu fake GTA IV arkadaşLar hemen aLcam diosanz originaL aLın yoksa 2 ay faLan müddet geçmedkçe aLmayn
  Kasıyor Doğru... Oyunun Hakkı PS3 ve XBoX...
  Bu Oyunu Pc'ye YapmamaLarı Lazımdı ki Zaten YapmiyicakLardı...
  Sonradan AceLeye GetirdiLer... Oyunda HataLar Var....


  Paylaş
  Merhaba ben Goethe. Daha önce de gelmiştim.

 19. #19
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2008
  Mesajlar : 2.451
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  CoLd WaR sana katılıyorum ... ama bu oyundan zevk alabilmen için PS'da oynaman lazım bence =)


  Paylaş
  Gaıaтaѕaяay

  Erman Toroğlu : Hakem diyo ki : Tello bu düdük boru değil bak buna üffledinmi öter .
  Şansal Büyüka : Hocam ne borusu karıştırma şimdi bırak boruyu moruyu .
  Erman Toroğlu : Tello'ya gösterio onun düdük olduğunu ama Tello onun boru olduğunu gösteriyo .
  Şansal Büyüka : Ya bırak hocam ne borusu hocam yaa .
  Erman Toroğlu : ''Pozisyonu izliyoruz'' at topu , vur topa , dur ! Bu dakkadan sonra o düdük BORU ! Öttür yavrum .
  Şansal Büyüka : Tı ! Hocam yapmaya boruyla düdük ne alakası var Allah aşkına ya .

 20. #20
  DanieL
  Yedek Oyuncu

  Standart  oyunu 4 kere bitirdim ;)


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793