Sanırım oyun oynayıp da Microsoft'un Flight Simulator (FS) serisini duymayan kalmamıştır. Aslında bu seriye oyun demek pek doğru olmaz çünkü, tüm yaptığınız olabildiğince gerçeğine yakın olarak çeşitli uçakları uçurmaya "çalışmaktır!". Çalışmaktır dememin sebebi FS'in gerçekten de şu ana kadar yapılmış ve son kullanıcıya ulaşmış en gerçekçi uçuş simülasyonu oluşu, biraz da olsa aksiyon arayanların aradıklarını bulamadıkları ve girip de kolay kolay beceremedikleri bir Oyun! oluşu.

Hafızam beni yanıltmıyorsa ilk FS oyununu Commodore 64'te oynamıştım. O oyunu kim çıkartmıştı hatırlamıyorum ancak, gerçeğe oldukça yakın oluşu beni epey etkilemişti. Hava alanları arasında yolcu ve yük taşıyarak benzin parasını çıkartmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Amiga ve daha sonra da PC'ye trasfer olduktan sonra FS herzaman gündemdeydi. Uçmak sanırım benim olduğu kadar sizlerin de hayallerini süsleyen şeylerden biridir. Ancak çoğumuzun bu özlemi giderecek şansı malesef yok ve uçuş oyunlarıyla ve simülasyonlarıyla yetinmek zorundayız. Gerçek bir uçak uçurmak nasıl diye merak ettiğimden FS serisini başından beri yakından takip ediyorum. İlk zamanlarda oyunun kitabının önemini yeterince kavramamış olduğumdan deneme yanılma yoluyla uçmaya çalışıyordum, fakat kitabını açıp okuyunca çalışmak yerine gerçekten uçmaya başladım. Filmlerde görürsünüz, navigasyon denen birşey vardır. Bomboş bir arazide sadece pusulanızı izleyerek hiçbir yere ulaşamayacağınızı anlamışsınızdır (modern savaş uçaklarındaki navigasyon sistemlerini kastetmiyorum, ama orada da temel navigasyon bilgilerine ihtiyacınız var tabi). İşte bu kitap sayesinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna nasıl gideceğinizi öğreniyorsunuz.

Bu kadar laf kalabalığı yeter. Son zamanlarda çenemin düşüklüğü klavyeme vurdu :) FS hakkında söylediklerimi oyunu tanıyanlar daha iyi değerlendireceklerdir. FS ile giriş yapmamın nedeni ise oyunda (pardon simülasyonda) ne kadar başarılı olursak olalım bir havaalanından diğerine uçmaktan başka birşey yapmadığımız için zamanla oldukça sıkıcı gelmeye başlıyor... En azından yolcu veya kargo taşıyarak para kazanabilecek birkaç ekleme yapılabilirdi diye düşünüyorum.

Oyunumuzun adındaki 2, tahmin edeceğiniz gibi aynı başlık altında çıkan 2. oyun oluşunu belirtiyor. Şahsen birincisini oynama fırsatım olmadı fakat bu oyunu görünce ne büyük bir fırsatı kaçırdığımı anladım. FS serisi yaratılırken kullanılan tüm teknoloji Combat Flight Simulator (CFS) serisinde kullanılarak gerçekçi bir "oyun" yaratılmış. FS'in tüm uçuş dinamikleri ve uçak modelleme teknikleri alınmış, 2. Dünya Savaşındaki uçaklar modellenmiş, güzel bir arayüz ve senaryo ile karşımıza çıkarılmış.

Bu kadarla da yetinilmemiş, FS'in kontrolleri yapılabileceği kadar basite indirgenmiş. Aslında kontroller hala kompleks, fakat oyun sırasında gerekecek komutlar çabuk erişilebilir hale getirilmiş. Zaten daha oyunun başında FS tuşlarına alışkın olanlara alışık oldukları komutları kullanabilme seçeneği sunuluyor, alışık olmayanlara ise CFS2 komutları tavsiye ediliyor.

Biraz kurulumdan söz edelim. Oyunumuz 2 CD ve kurulum için tercihinize göre üç seçenekte 336MB ile 938MB arasında bir yere ihtiyacınız olacak. Tipik kurulum seçeneği ise 831MB'cık yer istiyor. Ben bunu seçtim ve sabırla oyunun yüklenmesini bekledim. Bu seçenekte oyunun sadece kendisinin kurulmadığını, yanında "Mission Builder", yani görev editörünün kurulduğunu da hatırlatmakta yarar var. Görev editöründe yaptığınız iş ise sadece Single Player tek uçuşluk görevler tasarlamakla sınırlı kalmayıp kampanya içindeki görevleri bile kullanabiliyor oluşunuz. Ayrıca bu editörün oldukça kapsamlı olduğunu ve görevi, editörden çıkmadan test edebildiğinizi de belirtmek istiyorum. Bu tür oyunlara ve editörlere meraklı olanların epey ilgisini çekecektir.

Oyunun paketi normalden epey ağırdı ve tahminimde yanılmamışım, içinden 310 sayfalık bir kitap çıktı. Zaten FS ve CFS serisinin en güzel yanlarında biri de kitapları, sadece kitabı okumak için bile satın alınabilirler. Oyunumuzun kitabında ise neler var? (hatırlatma: kitap İngilizce. "Neden Türkçe yok?" diyorsanız sebebi Türkiye'de orjinal oyun satışlarının çok az oluşudur. Birkaç yüz tane satılacak bir oyun için onbinlerce dolar harcayarak 300 küsür sayfalık kitabın Türkçesini hazırlamak pek mantıklı değildir sanırım). Kitabın FS serisinde en büyük farkı navigasyon eğitimini kapsamıyor oluşu, bunun dışında oyundaki uçaklarla yapabileceğiniz her türlü akrobatik ve stratejik hareketler anlatılıyor. Ayrıca oyunumuzun konusunu oluşturan ve 2. Dünya Savaşının önemli parçalarından biri olan Pasifik Savaşının kampanyaları üzerinden resmen bir tarih kitabı gibi gidiliyor. Bu bahsettiklerimin buzdağının görünen kısmı olduğunu unutmayın lütfen...