- Mayday, Mayday alçalıyoruz!
- Alçak seni!
- Anlamadım!
- Yedek gücü çalıştırın birim 12!
- Lanet! Burası bir film stüdyosu değil! 16 stinger yedik! Ben kanatları "hohhoh"layarak döndürüyorum! Lütfen yardım!
- Merak etmeyin Tanrı sizi duyuyor. Umarım yardım eder.
- O tanrının ... yardım etmesini diliyorum! Ah yine bir roket yedim.
- Hımm ilginç bir tecrübe; Yanınızda olup da manzarayı görmek isterdim. Birim 12... birim 12..???

Evet, zaten bir oyun kutusundan (cd kabından:) belli olur değil mi arkadaşlar! Yüzdeki karizmayı aynen cd'nin 1 ve 0'larına yansıtmış Novalogic. Zaten piyasada yemeğin salçalısı, savaş simülasyonunun Novalogic'lisi derler. Harbi yani yeni bir hit simülasyon incelemesi okumak üzeresiniz simülasyon sevenler veya sevmeyenler!

Oyun bildiğiniz gibi Commanche adlı bir savaş helikopterini işlemiş. Bu helikopterleri, adını yanlış hatırlamıyorsam McDonald Douglas şirketi tasarlıyordu. Sonra bu şirket ekonomik sıkıntıya girince tasarımı Amerika savunma bakanlığı üslendi. Bu tek pervane daha sonra hayalet olduğu için piyasada karizma yaptı. Neyse bu kadar genel kültür yeter. Tek pervane oyunda çok güzel ve gerçekçi bir şekilde işlenmiş. (Novalogic bu!) Yani oyun sizi yine gaza getiriyor merak etmeyin.

Oyuna yine standart, Amerikanın gücünü gözümüze sokarcasına yapılmış bir demo ile başlıyoruz. Oyun kontrolleri son derece kolay. Zaten single player'dan training'te oynarsanız her bir şeyi anlarsınız. Ayrıca gerideki bir çok görev de insanı sarıyor. Zaten elinizdeki helikopter Commanche gibi tam teşekküllü bir helikopter olunca görevler de "piyuuuvvvvvv" diye hızlı geçiyor. O bakımdan bir süre sonra bunu multiplayer oynayacaksınız sadece. Sizi bilmem ama ben bu yazıdan sonra Internet kafeye gidip bir oyunu yükleyecek ve lan'dan arkadaşlarla 20 mm cannon'culuk oynayacağım. Görevler yine klasik onu tut, bunu ye, şurayı bombala, burayı bombala falan diye geçiyor. Ama bunlar ne biçim görevler kardeşim diye düşünüyor ve kafaları kırıyorsanız oyunla birlikte gelen mission editor olayını deneyebilir ve kendi görevlerinizi inşa edebilirsiniz (ya bu mission editorler valla moda oldu! Süper mario'da bu olsaydı oooooooo :)

Oyuna telsiz mesajları da eklemişler. Ayrıca silahları baya güzel. Yani 20 mm cannon ve stinger benim favorilerim oldu. Bu silahlar sayesinde oyundan daha fazla zevk alabiliyorsunuz. Yani ne biliyim bir tankı üç kurşunla indirmem bana öyle bir gaz verdi ki tüm donanmayı yerle bir ettim. Ayrıca oyunda fazla hasar alırsanız görev başlangıç noktasına indiğinizde bunlar otomatik olarak tamir ediliyor. Üstüne üstük silahları da full'eyebiliyorsunuz. Pervaneleri ağaca çarptığınızda gövde de yamulmuyor en azından :)

Oyunun grafiği hakkında dedikodu yapacak olursak, ben buna işte klasik Novalogic grafiği derim arkadaşlar. Helikopter yere inerken veya kalkarken etrafa tozlar uçuşuyor veya denize yaklaştığınızda dalgalanmalar oluşuyor. Keza sesler de öyle. Yalnız telsiz konuşmalarını pek beğenmedim. (Amerikan aksanı değil mi :) En azından bütün konuşmaları altyazı geçebilirlerdi! Benim gibi hazırlık ve lise sınıfı İngilizcesizle oynamak zorunda olanlar da çuvallamazlardı böylece! Çoğu şeyi kaçırabilirsiniz.

Bu oyunla baya bir vakit geçirebilirsiniz. Fakat geçirdiğiniz zevkli vakit, bilgisayarınızın gücü ile doğrudan alakalı olmakta efendim. Benim cillobumsu sistemim olan pIII 800, 32 mb GeForce 2 MX ve 128 mb ram ile birlikte ayarları köklediğimde eski Türk filmleri gibi oynamaya başladı (bir roketi 40 dakikada attı ve benim nevrim döndü!). Sonra ayarları dibe çekince adam gibi oynamaya başladım. Demek ki neymiş. Önce ekran kartı ve ram, sonra komançi 4!

Evet son sözü söylüyorum! Eğer sisteminizi iyi buluyorsanız, simülasyon meraklısıysanız ve bu oyunu almadan herhangi bir oyun satıcısının yanından geçerseniz, 1 milyon doları olup da Ferrari f50'yi görüp yanından geçmiş gibi olursunuz (f60 çıkacak ama... :). Bu oyunu oynayın, oynatın. İnanın bu simülasyon krizinde size çooook iyi gelecek bir oyun. Siz hala bu satırları okuyor musunuz!?