Acaba nereden başlasak? Serinin tarihinden mi, yoksa gerçek zamanlı stratejilerin tarihinden mi? Bu soruyu sorarken cevap aslında kendiliğinden ortaya çıkıverdi. Bu seride ilk oyun olan Command and Conquer (C&C) bundan yaklaşık 7-8 yıl önce piyasaya sürülmüştü ve diğer oyuncular gibi beni de kendine bağlamıştı. Elde ettiği üstün başarı ve RTS (Gerçek Zamanlı Strateji) oyunlarına getirdiği yeni boyut ile klasik oyunlar arasındaki yerini birdenbire alıvermişti. Elde ettiği büyük başarının ardından Westwood, devam oyunlarını yapmaya başladı ve oyunu günümüz tarihine uyarlamak amacıyla da Red Alert serisini yarattı.

İlerleyen zaman boyunca bu seride çeşitli yeniliklere tanık olduk, fakat bu değişikliklerin hiçbiri oynanış tarzı ve oyun ortamında gerçekleşmedi. Oyun hala aynı prensiplerde oynanıyor, aynı 2D ortam kullanılıyor. Elbette bazı değişiklikler de yok değil. Ancak bunlar da ilerleyen bilgisayar teknolojisinin olanaklarından daha fazla yararlanarak oyunun performansını arttıracak tekniklerin ve algoritmaların geliştirilmesinin ötesinde olmadı. Tabi burada yapımcıların özellikle her oyun için çektikleri yeni videoları unutmamak gerek. Seride çıkan oyunlar hakkında şahsi görüşüm ise Westwood'un aynı şeyi makyajlayarak yeni gibi önümüze sürüp durması, fakat serinin de oynanabilirliği ve bağlayıcılığını kesinlikle kaybetmediği şeklinde...

Sezar'ın hakkı Sezar'a. Her ne kadar hep aynı şeyleri önümüze sürseler de her seferinde oyuna yeni birkaç şey katmayı unutmuyorlar. Yeni birimler, yeni çevre grafikleri ve yeni konularla seriyi hep yüksekte tutmayı başarıyorlar. Bu kadar ön planda olabilen strateji oyunu sayısı da zaten bir elin parmakları kadar: Age of Empires Serisi, StarCraft, WarCraft ve C&C serisi, başka var mı?

Yeni oyunumuz da yukarıdaki yeniliklerden nasibini almış. Yine 2 CD, yine 2 taraf, yeni grafikler, videolar, yeni birimler ve değişik bir konu. Konu değişik, çünkü bu kez Amerika'nın Ruslar tarafından işgali söz konusu. İlk Red Alert'te müttefikler, tarihin değiştirilmesi sonucu dünyayı tehdit eden Stalin'i engelliyorlardı. Oyunumuz, yeniden yapılandırılan Rusya'nın başına "müttefiklerin kuklası olsun" diye geçirilen General Romanov'un gizlice savaşa hazırlanması ve rehavet içindeki Amerika'yı istila etmesiyle başlıyor. Oyun genel olarak ABD şehirlerinde geçse de arada farklı görevler için farklı ülkere de gitmemiz gerekiyor.