Commandos 2 en sonunda çıktı... Hatta bu yazıyı yazdığım şu anda oyunu oynayıp bitirmiş olanlar bile var. Commandos: Behind Enemy Lines (BEL) 1998'de piyasaya çıktığından beri oynanan bir oyun. Öyle ki 1999'da yayınlanan ve sadece yeni görevler içeren Commandos: Beyond the Call of Duty (BTCD) sanki oyunun ikincisiymiş gibi algılandı ve kapışıldı. BTCD, BEL'ye göre oldukça zor görevler içermekteydi fakat Commandos'un çıkışından beri 3 yıldır popülerliğini sürdürmesine yardımcı oldu. Arada aynı oynanış tarzıyla Desperados isimli western tarzı bir oyunun yayınlanması ise Commandos 2'nin çıkışını sabırsızlıkla bekleyen kitleye ısınma fırsatı verdi. Hatta "Desperados mu, yoksa Commandos mu?" daha iyi şeklinde birçok tartışma yapıldı. Bu tartışmalara en iyi yanıt ise yeni oyunumuz Commandos 2: Men of Courage ile kendiliğinden verildi. Evet, gerçekten de beklemeye değmiş!

Daha oyunu alırken bile dolu dolu olduğunu farkedeceksiniz, 3 CD'lik bir oyun ve bilgisayarınıza kurarken 2 GB'ın üzerinde bir yer kaplayacak. Oyuna başlayıp, ardından da bölümlerde ilerledikçe neden bu kadar yer kapladığını anlayacaksınız. Oyun o kadar detaylı tasarlanmış ve oyuncuya o kadar zengin bir içerik sunulmuş ki, göreceğiniz fotoğraf gibi grafikler bile bunun için iyi bir kanıt olmaya yetecek.

Neyse bu kadar övgü yeter... Oyunu tanımayanlar için kısaca ne tür bir şey olduğundan bahsedeceğim ve oyunla ilgili detaylı bilgileri hazırlanacak rehber/çözüm yazısına bırakacağım (inşallah öyle yaparım, çünkü kaptırırsam yaz yaz bitmez). Oyunla ilgili sitemizde 3 izlenim yazısı yayınlanmıştı; her ne kadar bu yazılar oyun hakkında tahminler ve açıklamalara dayalı da olsa işinize yarayabilir. Commandos 2 ile ilgili bilgilere ve diğer yazılara oyunun künyesinden ulaşabilirsiniz. (sitemizde kayıtlı tüm oyunların künyesine OYUN-KÜNYE linkinden ulaşabildiğiniz gibi)

Commandos oyunları, verilen görevleri başarabilmek için yeni ve farklı taktikler geliştirmeniz gereken gerçek zamanlı taktik/strateji oyunlarıdır. Ancak Commandos'u Command & Conquer ve Age of Empires gibi oyunlarla kesinlikle karıştırmayın. Burada farklı özellik ve yetenekleri olan ve bunları farklı taktikler geliştirerek görevi tamamlamak için kullandığınız bir grup askeri kontrol ediyorsunuz. Serideki tüm oyunların 2. Dünya Savaşı sırasında geçtiğini hatırlatmama gerek yok sanırım.

Serinin ilk iki oyununda (ikincisi birincisine ek olarak çıkan yanlız kendi başına çalışabilen versiyonuydu) her komandonun yapabildiği şeyler sınırlıydı. Temel birkaç askeri özellik dışında birinin yapabildiğini bir diğeri yapamıyordu. Şimdi ise tam tersi olmuş ve eğitim gerektiren özel yetenekler dışında takımdaki tüm askerler hemen hemen her işi yapabiliyorlar. Bu arada, oyunda toplam sekiz farklı komandonuz ve bu komandolara ek olarak zaman zaman görevlerde yer alacak bir de köpeğiniz olduğunu belirtmeliyim.