Oyunda yapmanız gereken 100 kadar ana görev yer alıyor. Bunun yanı sıra senaryodan bağımsız yan görevlerde sizleri bekliyor. Oyun çok geniş bir alanda 3 parçaya bölünmüş bir adada geçtiğinden serbest olarak dolanabiliyor ve dilediğiniz görevi yapabiliyorsunuz. Yaptığınız yan görevler ile bölgeleri koruma altına alıyor ve güvenli bölgeler oluşturuyorsunuz. Görevler oyuncuyu sıkmayacak çok çeşitli görevlerden oluştuğundan bazen senaryodan önce yan görevleri yapmak bile istiyorsunuz. Bazen önemli bir paketin yerini öğrenmeli, bazen bir binaya döşenmiş vericileri temizlemeli bazen de direk Reaper ucubeleri ile mücadele etmelisiniz. Bu görevler esnasında iyi ya da kötü tercihlerde bulunacağınız seçenekler de sizleri bekliyor. Bu seçimleriniz Karma sisteminizi etkileyerek iyi ya da kötü düzeyinizi belirliyor. Eğer iyi tarafınız ağır basıyor ise karakterinizin elektrik gücü mavi, kötü tarafınız ağır basıyorsa kırmızı oluyor. Açıkçası oyunu tamamıyla iyi olarak oynuyorsanız sonrasında kötü olarak da oynamak isteyeceğinize eminim. Yani bana ne deyip her yeri havaya uçurabilir tam bir kâbus da olabilirsiniz. inFamous oyunculara 25-30 saatlik bir eğlence vaat ediyor. Şu sıralar oyunların 10 saat ile sınırlı olan modasını düşününce paranızı bu yönden de hak ettiğini kendi adıma söyleyebilirim.

Kiriptoya gıcık olmam suya gıcık olduğum kadar!

Kahramanımızın hep gıpta edeceğimiz yeteneklerini sıraladım ama her kahramanın olduğu gibi Cole'un da bir zayıf noktası var. Evet, su. Cole şebeke elektriği yüklü bir varlık olduğundan haliyle suya da zaafı var etraftaki su birikintilerinde düşmanlarına saldırdığında kendisi de zarar görüyor. Cole'un denize girme gibi bir lüksü asla yok. Hatta trene atlayım derken bana çarpması sonucu denize fırlamam ve ölmem görülmeye değerdi. Hal böyle olunca Empire City'nin yer altı şebekelerinde Cole cirit atarken en korktuğu şey kanalizasyona düşmek. Aslında bazı sahneler ile karşılaştığınızda bir gülümse sarıyor etrafınızı. Şuna bak bir elektrikle şehri duman ediyorum ama kafamdan aşağı su dökseler karizma yerle bir olacak diyorsunuz. Aslında bu durumu Sucker Punch'ın Sly serisinden tanıdığımız mizah anlayışına borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Oyunda yine farklı mizahsen atraksiyonlara da yer verilmiş. Bazen sizden etkilenen vatandaşlar sizin fotoğrafınızı çekebiliyor, yardıma çağırıyor. Kötü tarafınızın ağır bastığı anlarda bazıları ise sövmelerinin yanı sıra sizi taşa tutabiliyor. Bu tarz ufak ayrıntılar da oyuna daha fazla adapte olmanızı sağlıyor.

inFamous, yeni nesil oyunlar içinde Sony tarafından 2009'da Playstation 3 için çıkış oyunlarından bir tanesi olarak lans edildi. Peki çıkışı ile hedeflediği başarıyı yakalayabilmiş mi diye sorarsanız, kesinlikle evet diyebilirim. Serbest oyun yapısı ve geniş oynanabilir alanıyla inFamous oyuncuya vaat ettiği özgürlük ve kahraman olma hissini kesinlikle çok iyi yansıtıyor. Eğlence ve platform oyunlarındaki başarısını kanıtlamış Sucker Punch'ın elinde de çok iyi şekillenmiş gözüküyor.
Sucker Punch oyunda Empire City'yi çok iyi tasarlamış. Geniş alanlar ve yaşayan bir şehir havası başarılı bir şekilde oyuna adapte edilmiş. Öyle ki *****down'dan bu yana şu binanın da tepesine çıkmam gerek dediğim en güzel oyundan bir tanesi de oluveriyor inFamous. Zaten ne zaman etrafınıza baksanız hareket eden araçlar, kaçışan insanlar, karmaşa, polisler hepsi hazır bir şekilde sizi içine çekiyor. Grafik olarak da yeni nesil oyunlar içinde fazlasıyla tatmin edici bir görsellik sunan inFamous efektler konusunda ise bir adım öteye taşıyor kendisini. Patlamlar kesinlikle çok güzel gözüküyor. Bazı sahnelerde fark edilen AA eksikliği ise oyunun grafiksel olarak rahatsız edeceğini düşündüğüm tek eksi yanı. Bunu da birçok oyuncu aksiyon esnasında fark etmeyecektir bile. Yine uzun oynanabilirlik süresi de oyunun bir başka artısı oluyor. Ayrıca oyunda 1 PLATINUM, 1 GOLD, 14 SILVER, 34 BRONZE Trophy'nin de olduğunu hatırlatmakta fayda var. Son olarak oyun hakkında diyeceğim başarılı hikaye kurgusu, kaliteli müzikleri, sorunsuz oynanabilirliği ve eğlenceli oyun yapısı ile inFamous eğer bir PS3 sahibiyseniz aldığınız da pişman olmayacağınız benim ise bu senenin en iyi platform/aksiyon oyunlarından bir tanesi olacağını düşündüğüm oyun olacaktır. Oyunsuz kalmayın, iyi eğlenceler.