Call of Duty ve Dawn Of War evliliğinden doğan yenetekli bir çocuktu Company of heroes. RTS�ye bakış açımızı değiştiren bir çok farklılıklar kazandırmıştı Relic bu efsanesiyle. Artık daha fazla 2.Dünya Savaşı oyunu görmek istemediğimiz bir anda COH imdadımıza yetişmiş, bizlere bambaşka bir RTS lezzeti sunmuştu. Efsanenin devamı Company of Heroes:Opposing Fronts ile geldi. Relic bu oyunuyla zamanın ötesinde klasik bir oyun yapmayı yine başarmış. Oyuna yeni eklenen dinamik çevre efektleri sistemi,iki yeni campaign seçeneği ve eklenen iki yeni orduyla çok kapsamlı bir ek paketle(aslında koca bir oyunla) karşı karşıyayız.

Öncelikli olarak şunu söylemek istiyorum, Opposing Fronts oynamanız için COH'a ihtiyacınız yok. Zaten oyun kurulduğunda var olan COH kaldırılıyor. Kayıtlı COH oyunlarınıza Opposing Fronts üzerinden devam edebilirsiniz. Single Player modunda, OP�nin getirdiği iki yeni Campaign ve COH'tan gelen eski Campaign'i seçme imkanınız mevcut. Multiplayer modunda ise COH oyuncuları ile OP oyuncuları sorunsuz olarak oyun oynayabilirler. İki oyuna sahip oyuncular Amerikan veya İngiliz ordularını, Wehrmacht yada Panzer Elite ordularına karşı seçebilirken,orjinal COH'a sahip olmayanlar sadece İngiliz veya Panzer Elite ordularını seçebiliyor.

Savaşa yeni yüz katan ittifak ordumuz �British 2nd Army� müttefiki Amerika�ya göre çok daha savunmacı bir ordu yapısına sahip. İngiliz ordusu ağırlıklı olarak savunmaya dayalı görünüyor. Ancak bu savunma düzenlerini çok etkili saldırıya dönüştürmek oyuncuya bırakılmış. İngiliz ordusu yavaş hareket ediyor ve ağır bir donanıma sahip. Bize az kaynakla RTS oynamayı öğreten Relic, bu kez oyuncuyu doğru strateji yapmaya gerçekten zorluyor. İngiliz mühendisleri savunmaya yönelik bir çok platform yapabiliyor. Mobilize AT Gun'lardan çok daha etkili sabit anti-tank mevzileri ya da askerinizin girerek müthiş bir savunma kazandıkları trench(mevzi)�ler yapabilirsiniz. Eğer rakibinizi gerçekten zorlamak isterseniz 25 librelik top yaparak amacınıza ulaşabilirsiniz. Bu yapıların hepsi populasyona etki ettiğinden yine başarılı bir strateji yapmak oyuncuya kalıyor.Must be hell in there...

İngiliz ordusunun ana karahgahları mobilize(kamyon) şeklinde. Diğer ordulara nazaran sadece üç adet üretim binası mevcut ve standart olarak sadece bir çeşit piyadesi var İngilizlerin. Temelde "komuta etme" üzerine bir orduya sahip olan İngilizlerde komuta eden birimler Captain, Lieutenant and Cromwell Command Tank. Rütbe kazanarak yapabildiklerimiz COH�tan hatırlayacağımız gibi aynen korunmuş ve Royal Artillery, Royal Commandos, Royal Engineers sınıfları olarak sıralanmış. Royal Artillery bombardıman temelli bir seçenek. Creeping barrage, counter-battery fire, overwatch ile haritanın tamamına ağır bombardıman yaparak havada uçuşan asker cesetlerini izleyebilirsiniz. Varolan topçu birliklerinizin atış alanını �supercharge� seçeneği ile haritanın istediğiniz noktasına atış yapacak hale getirebilir ve bu sayede yavaş olan ordunuza hareket kabiliyeti sağyabilirsiniz. Royal Commandos ise emrinize �Komando� birlikleri vermekte. Bu birlikler bir planör ile savaşalanına iniyor ve planör savaşalanında oldukça birimler üretebilirsiniz. Bu yetenekli komandoların asker olarak cephede savaşmak dışında yapabilecekleri ise şunlar: düşman birliklerinin hareketlerini izlemek,düşmanın mesajlarını dinlemek,işaret fişeği atmak.Royal Engineers sınıfı ile savaş meydanına MkIV , AVRE and Crocodile olmak üzere üç çeşit �Churchill Tank� çağırabilirsiniz.İngiliz ordusu her ne kadar yavaş olsada, ağır vuruş gücüne sahip topları ve etkili tank kuvvetiyle �Skirmish� modunun vazgeçilmezi olmaya aday.