Aramızda yaşı 25-35 aralığında olup ta gecenin karanlığında elinde el feneri ile Conan'ı hatırlayamayanınız yoktur herhalde. Maceralarına özgür bir savaşçı olarak başlayıp, bir köle ve en sonunda krallığa kadar yükselen yeri geldiğinde bir kahraman yeri geldiğinde ise bir hırsız olan Conan hiç şüphesiz hepimizin hatıralarındaki en güzel yerlerden birine sahiptir. Ülkemizde de hala yeni serisi ile yayınlanmakta olan Conan şimdi de kan, ve şiddet dolu bir aksiyon oyunu ile karşımızda.

Oyunumuz Conan'ın rutin hazine avlarından birinde başlıyor. Keserek, biçerek ve yeri geldiğinde tekmeleyerek açtığı yolun sonunda kahramanımız, bir hazinenin parıltıları yerine kendisinin yanlışlıkla dirilttiği bir büyücü ile karşılaşıyor. Bu olayların ardından ıssız bir kıyıda uyanan barbar kendine yeni bir amaç bulmuştur; Büyücüyü bulup hak ettiği hazineleri almak, yolda bulabileceği kadınları özgür bırakmak ve bunları yaparken vakit bulabilirse bir ara dünyayı kurtarmak...

Oyun God of War benzeri bir combo sisteminden çok daha sistematik ve duruma dayalı bir dövüş sistemi sunuyor. Örneğin karşımıza kalkan taşıyan bir yamyam çıktığında mantıklı olan 30 vuruştan oluşan bir combo yapmaktan çok, özel hareketlerle rakibin kalkanını parçalamak ve ardından combolara geçmek olacak. Karşılaşacağınız her düşmanının güçlü ve zayıf olduğu yerler var. Conan'ın asıl zor yanı karşınıza gelen düşmanların zayıf yönlerini keşfetmek, bunu yaptıktan hemen sonra ilk karşılaştığınızda birebirde zar zor öldürebildiğiniz bir düşmanı, 5-6 kişi olarak geldiklerinde bile rahatlıkla üstelerinden gelebiliyorsunuz.

Oyundaki envai çeşit yaratığı saymazsak sizin ve rakiplerinizin kullandığı 3 çeşit silah türü var. Oyunun dövüş mekaniklerine doğrudan etkisi olduğu için bu silahları madde madde incelemeyi daha çok uygun görüyorum.

Büyük Silahlar (Büyük kılıç, mızrak, dev pala... ): Conan veya düşmanları bu silah çeşitlerini kullandıklarında saldırıları oldukça yavaşlamasına rağmen verdikleri hasar oldukça artıyor. Bunun yanında bu silahlarla yapılan saldırılardan pek çoğunun blok kırma özelliği var, bu sayede düşmanlarımız sert saldırılarıyla gardımızın düşmesine ve kısa bir süre için yapılacak saldırılara karşı korumasız kalınmasına yol açıyor. Conan bu silahları kullandığında ise rakiplerin kullandığı kalkanları parçalayıp düşmanlarınızın elinde tek elle kullanılan bir silahla oldukça zayıf bir biçimde kalmasını sağlıyor.

İkili silahlar silahlar(Kılıç-balta, balta-balta vs...): Conan�ın iki eline birer silah alarak oldukça hızlı ataklarda bulunduğu bu teknik ise özellikle zayıf yaratıklara karşı oldukça işe yarıyor. Temel olarak verdiği hasar çok fazla olmasa da, Conan eğer hasar almadan uzun süre bu tekniği kullanmayı başarırsa kılıçları şarkı söylemeye başlıyor ve bu süre içinde verdiği hasar büyük oranda artıyor. Acemi oyunular için pek etkili bir teknik olabileceğini söyleyemesem de, hiç hasar almadan uzun süre boyunca saldırabiliyorsanız oyunda en çok hasar veren saldırı tekniği bu oluyor.

Kılıç / Kalkan: Conan kılıcını ve kalkanını kuşandığında ise özellikle büyük boyutlu düşmanlarına karşı büyük bir avantaj kazanıyor. İlk iki teknik ile engelleyemeyeceğiniz bazı saldırıları ve bunun yanında bazı tuzakları ve üzerine atılan okları Conan kolaylıkla engelleyebiliyor. Saldırı ise temel anlamda düşman ataklarını doğru zamanda engellemeye bağlı olarak rakibi tek bir hareket ile öldürebilen bir tekniğe dayalı olarak ilerliyor. Bu savunma tekniği diğer silahlarla da yapılıyor olmasına rağmen kalkan kullanırken yapılışının çok daha kolay olduğu söyleyebiliriz.

Oyunun dövüş sistemi Conan ile sık sık karşılaştırılan God of War'dan oldukça farklı. Conan'da GOW benzeri birbirine bağlanabilen yüzlerce vuruşa varan combolar yerine her teknik için 7-8 özel hareketten bir tanesini kullanıyoruz. Ve körlemesine saldırmanız ise çoğu zaman Conan�ın rakiplerinin elinde can vermesiyle sonuçlanacak ne yazık ki. Öncelikle basit hareketlerle rakibinizin saldırı tekniğini çözmeli, zayıflığını bulmalı ve doğru hareket ile onu yere sermelisiniz. Boss dövüşleri ise temel anlamda God of War'a oldukça benziyor, her boss�un belirli bir can barı var ve bu bar belirli bir seviyeye indiğinde ekranda gözüken tuşlara basarak ilerleme kaydediyoruz. Genel anlamda bosslar son derece kolaylar ancak tanıdığım en yetenekli oyuncuları bile saatlerce süründüren son boss'un sizi oldukça uğraştıracağını garanti edebilirim.