Başarılı bir oyunun devam oyunlarının, aynı başarıyı devam ettiremedikleri sık sık görülür. Daha önce birçok devam oyununda bu hayal kırıklığını yaşadık. Açıkçası Condemned 2'ye de bu ön yargı ile yaklaştım. Sanki ilk oyunda yaşadığım heyecanı ikinci oyunda yaşayamayacakmışım gibi geldi. Fakat ön yargımın boşa olduğunu oyunu ilk açışımda gördüm. Condemned yine korkutmaya geliyor. Bakalım ikinci oyun nasıl?

Önce size konuyu kısaca açıklayayım. İlk oyunda yönettiğimiz Ethan Thomas yine kontrolümüz altında. Ancak tipi biraz değişmiş ve hafiften sıyırmış olduğunu da söyleyebiliriz. Ethan kaybolan ortağını bulmaya çalışıyor. Ama olay sadece ortağı bulmakla kalmayıp birçok gizemle olayla birlikte dallanıp budaklanıyor. Konuyu daha iyi anlamak için gördüğünüz televizyonları mutlaka izleyin. Anteni hareket ettirerek yayını yakalayabilirsiniz.

C2�de yine birçok mekânda gezme olanağı bulacağız. İlk oyunda olduğu gibi yine arka sokaklar ve terkedilmiş binalar gezeceğimiz mekânların genelini oluşturuyor. Tabii bu mekânlar yine oldukça kasvetli yapılmış. El fenersiz önünüze bile görmeniz çok zor.

Oyuna yeni eklenmiş birkaç farklı düşmanla daha baş etmek zorunda kalacaksınız. İlk olarak göreceğimiz değişik yaratık bazı mekânları kaplayan ziftten oluşmuş yaratıklar. Bunlar kimi zaman üzerinize koşarak geliyorlar, kimi zaman ise tavandan aniden önünüze sarkarak canınızı yakmaya çalışıyorlar. Fark edilmeleri zor ama ölmeleri çok kolay. Tak darbede işlerini bitirebiliyorsunuz. Bazen karşılaşacağınız insan azmanı elemanlarda oyunda mevcut. Bunlarda sürekli bağırıyorlar ölmeleri çok kolay değil ancak çok aptallar. Genellikle vurmak istediklerinde boşa yumruk sallıyorlar. Ama olurda tuttururlarsa canınız oldukça yanıyor. Nerden çıkacakları pek belli olmuyor. Biranda üzerinize çullanabilir. Üzerinize yanarak genel elemanlarda ayrı bir can sıkıntısı. Bunları gördüğünüz anda geri kaçın, çünkü dokundukları anda sizde yanmaya başlıyorsunuz. Size yetişemezlerse yere düşüyorlar, sakın öldü zannedip yürümeye devam etmeyin, söndüklerinde tamamen etkisiz kalmış oluyorlar. Bazen karşınıza silah taşıyan düşmanlarda çıkacak. Mermilerini kullanmasını bekleyin. Tekrar silahını doldurmaya başladığında saldırıp işlerini bitirebilirsiniz. Beni en çok zorlayan kişi ise elinde lolipop şeklinde testere kullanan ne olduğunu tam olarak çıkaramadığım palyaço benzeri yaratık oldu. Kullandığı silahın güçlü olmasının yanında çok iyi de dövüşüyor kerata. Zamanında yapacağınız bloklarla bu düşmanında üstesinden gelebilirsiniz. Blok demişken ilk oyunda olduğu gibi uygun zamanda blok yapmanız gerekmiyor. İstediğiniz kadar blok halde kalabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi yapılan saldırıyı bloke ederseniz düşmanınız 1�2 saniye kadar savunmasız kalıyor. Ayrıca enerji kaybettiğinizde biraz beklerseniz enerjinizin bir kısmı tekrar doluyor.