Pivotal Games yeni bir taktik/aksiyon oyununu piyasaya sürdü. Oyun piyasaya çıkar çıkmaz hemen aldım ve dibine kadar oynamaya koyuldum. Dibine kadar oynamak ne demek bilmiyorum ama, ben gördüklerimi sizlere aktarayım hemen :)

Oyun oldukça detaylı hazırlanmış bir aksiyon oyunu. Irak'ın Kuveyt'i işgaliyle tırmanan savaş öncesi ve savaş sırasında çeşitli görevlere gideceğiniz oyunda, üzerine düşülen en önemli şey yapay zeka olmuş. Yanınızdaki adamların gerçekten hislerinin olduğunu anlayabiliyorsunuz. Gerçek bir insanmış gibi davranıyorlar, söylediklerinizi aynen gerçek bir insanmış gibi yapıyorlar.

Ayrıca oyunda oldukça eğlenceli zaman geçiriyorsunuz. Silah kullanmak oldukça eğlenceli ve kolay. Ufacık bir öğrenme süresini aştığınızda, savaşmanın tadına varacaksınız. Savaşmanın tadından kastım, bilgisayar oyunu bazında tabi, yanlış anlaşılma olmasın. Oyunda neredeyse herşey gerçek savaşmış gibi hazırlanmış. Oyundaki bölüm sayısı da yeterli derecede. Asıl önemli olan görevlerin mantıklı olup olmadıkları. Evet, görevler oldukça mantıklı. Kolay değiller, ama zor da değiller. Gerçek bir asker gibi düşünüp, ona göre hareket ederseniz, oyunda başarılı olursunuz. Tabi takım oyunu olayını da unutmamak gerekir. Kısacası oyunun atmosferi, görevler ve gerçekçilik derecesi sayesinde kendinizi o görevin içerisindeymiş gibi hisseidyorsunuz ve aynı stresi yaşıyorsunuz.

Oyunda, takım arkadaşlarınıza çeşitli emirler verebiliyorsunuz. Biryere gitmeleri, sizi korumaları, başka birisini korumaları gibi emirler verebiliyorsunuz. Gizlilik gerektiren görevlerde, yerde sürünürken emirleri fısıldayarak vermeniz oldukça hoş bir özellik. Ortalık karıştığı zaman da bağırarak, hatta bir tarafımızı yırtarak emir vermemiz ayrı bir güzellik. Bu olayı çok beğendim, afferim yapımcılara. Gittikçe daha gerçekçi savaş oyunları yapmaya başlıyorlar. Oyundaki düşmanlarınızın silahlarını alabiliyorsunuz, böylece düşmanın silah çeşitlerini de kullanabiliyorsunuz.

Oyundaki silahlar da çeşitliler, hepsi de kullanışlı ve farklı mekanlara hitap ediyorlar. Oyunda düşen askerlerinizi, hızlı olabilirseniz tedavi edebiliyorsunuz. Bunu yapabilmek oldukça zor ama yine de adamlarınızı çölün ortasında bırakmak, erkekliğe ve askerlik onuruna sığmaz :)

Oyunun grafikleri, genel kalitesi göz önüne alındığında, pek de iyi değiller. Fazla detaylı tasarlanmamışlar. Ama bu aksiyonun zevkini düşürmüyor. Hatta oyunu donanımsal olarak, daha hızlandırdığı kesin. Oyundaki çarpışma hesaplamaları biraz saçmalıyor. Ama bu her zaman olmuyor. Patlama efektleri de hafiften kalitesiz gibi. Ama diğer görüntüler güzel. Tozlar, güneşin çöldeki parlaması falan güzel gözüküyor. Sniper ile ne kadar zoom yaparsanız yapın, asla saçma pikseller görmüyorsunuz. Beklediğim gibi grafikleri olmasa bile, yine de kötü de değiller.

Oyunda 2 çeşit takımdan birini seçtiğiniz zaman, askerlerin aksanları da ülkelerine uygun oluyor (SAS veya Delta Force). Verilen brifingler de bu aksana uyan brifingler oluyor. Oyundaki silahlar, gerçek seslerini çıkartıyorlar. Gerçekte çıkması gereken her ses, silahtan çıkıyor. Yani sadece pata pata diye kurşun sesleri gelmiyor. Şehir bölümlerinde, caddelerdeki silah ateşlenmelerinin yankılanması harika yapılmış. Irak sokaklarındaki halkın kendi dillerinde konuşmaları da iyi düşünülmüş. Oyun ses olarak oldukça sağlam gibi geldi bana.

Oyun sistem olarak, PIII-500 ve 128Ram istiyor. 32Mb'lık bir ekran kartı ile de yeterli derecede çalışır. Bu minimum sistem değil, oyunu adam gibi oynayabileceğiniz minimum sistem. Genelde firmaların verdiği minimum sistemler slideshow seyretmeye ancak yeterler. Ben, ortamala oynanabilir sistemleri vermeye çalışıyorum.

Bu oyunu savaş oyunu sevenlere önermekten asla uzak duramam. Grafiklerin detayları kötü olsa bile, diğer efektleriyle bu hatasını kapatmaya yönelen bir oyun. Karakter animasyonları güzel, yumuşak. Seslendirmeleri harika, oynanış kolay, yapay zeka gelişmiş. Bu oyunu herkese seve seve tavsiye ediyorum arkadaşlar. İyi oyunlar :)

Not: Oyunun kontrolleri ve oynanış tarzı alışılmış PC kontrollerinden biraz farklı gibi, bunun nedeni ise oyunun Playstation 2 ve Xbox da dahil olmak üzere üç platformda birden yayınlanmış olması. Yani, hepsine uyan genel bir kontrol sistemi düşünülmüş. Gerek adamlarınıza emir verme (onların yerine de geçebiliyorsunuz zaten) gerekse de silah kontrolleri vb. oldukça kolay öğreniliyor. Zaten Training, yani eğitim bölümlerini bu nedenle mutlaka oynamalısınız.