Irak savaşının ardından, bu konuda bir oyunun gelmesini beklerken Conflict: Desert Storm oyununun devamının geldiğini öğrendim. Oyunun adı da "Return to Baghdad" olduğundan, adamların hemen Irak savaşı hakkında bir oyun yaptıklarını düşündüm. Oyunu oynamaya başladığım zaman ise, 1991 yılında geçtiği gördüm ve hayallerim yıkıldı. Taze olmayan bir konu için savaşmak pek iç açıcı değil ama ilk oyunun bıraktığı tad ile, bu oyuna da dört elle sarılmak gerekiyor.

Conflict: Desert Storm 2, ilk oyundan büyük farklılıkları olmayan bir oyun. Alelade devam oyunlarında sadece grafiklerle ilgilenirler ve biraz da ufak hataları giderirler. Başka birşey yapmazlar. Bu oyun için de bunlar geçerli. Hatta ilk oyundaki kontrol aksaklıkları, zorlukları aynen bu oyuna taşınmış. Menü sistemleri, emir sistemleri aynen 2. oyuna aktarılmış. Yani oyunun sadece konusu ve az da olsa grafikleri değişmiş.

Kontroller halen oldukça zor. Zor derken, bu kontrollerin sorunlu olmasından kaynaklanıyor. Sağa ve sola dönmek, 3. şahıs perspektifinde neredeyse imkansız. Mouse ile dönmek yerine yön tuşlarıyla dönmeniz gerekiyor. Kafa kamerasından baktığınız zaman ise mouse ile dönebiliyorsunuz. Böyle karman çorman bir ortamın içinde de savaşmak olanaksız. İlerlemek, 4 tane adamla uğraşmak, birden fazla düşmanın aynı anda size saldırdığı zamanlar hepsinin icabına bakmak neredeyse imkansız. Neyse ki, size çok fazla sağlık çantası verildiğinden, ölmekten kurtuluyorsunuz. Ama kontrollerin elden geçirilmesi gerekiyordu. İlk oyunda da böyleydi, yine böyle. Çoğu kişi, sırf bu olay yüzünden oyundan soğuyacaktır, adım gibi eminim. Ben de neredeyse soğuyacaktım ama, yine birşeyler yazmak için yarısını oynadım. Bu kadar gelmişken de, gerisini tamamlarım herhalde :)

Oyundaki silahlar da değişmemiş. Hatta resimleri, görüntüleri bile öyle. Tüm adamlarımız aynen duruyor. İngilizler ile Amerika'lılar arasında konuşmaların dışında bir fark göremedim ben. Genelde ilk asker ile ilerliyorsunuz. Size tavsiyem, sadece 1 adam ile işinizi halledin, diğerleri her zaman oyuna ilk başladığınız yerde pusuda dursunlar. Çünkü oyunda 4 adamı yönetmek imkansız gibi. Tek kişi daha güvenli oluyorsunuz. Ben hep böyle oynuyorum. Ha tabi bölümün sonuna gelip de C4 falan gerektiğinde, ve bu cisim de başka bir adamınızda olduğunda, sinir olabilirsiniz ama adamlarınızın ölmesinden iyidir :)

Oyundaki görevler eğlenceli sayılabilir. Genelde kapana kısılmış birilerine yardım ediyorsunuz ve bunu yaparken de yolda başka işlerle uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Bu uğraşma esnasında da eğer size bir tank saldırırsa, o zaman çevrede anti-tank silahı aramak zorunda kalıyorsunuz. Nerede tank varsa kesin yakınlarda bunun için silahlar bulunuyor. Görevler uzun değil, orta zorlukta. Sizi sarmasa da, sonunda neler olduğunu görmek için bitiriyorsunuz. Bölüm aralarında minik görüntüler gösteriliyor. Birkaç bölümde bir de, video görüntüler gösteriliyor. Görevler esnasında fırtına falan olabiliyor, gece ve gündüz görevleriniz de var. Özellikle gece görevlerinde sessiz olmanız gereken alanlar olacak. Bu konuda deneyim kazanmak için oyundaki alıştırma görevlerinin hepsini oynamanızı ve bitirmenizi tavsiye ediyorum.