Dünyanın her bölgesinde, birçok insanı canından, malından etmiş olan terörizm, tüm insanlar ve devletler için büyük tehdit teşkil eder. Belli çevreler ve belli amaçları için, bazen kışkırtma, bazen korkutma, bazen intikam, bazen maddi ve manevi zarar verme ve bazen de sadece insan öldürme amaçlı kullanılan ve desteklenen terörizm, bütün devletlerin mücadele vermek zorunda kaldıkları bir sorundur.

Uluslararası en büyük tehdit olan terörizme karşı mücadele için bir karşı-terör timi kurulmalıdır. Bu oldukça zor bir görevdir ve bunu başarabilecek askerlerin yeterliliklerini, kalite ve cesaretlerini kanıtlamış olmaları şarttır. Bu tim için en uygun askerler "Desert Storm"dan da hatırlayacağınız körfez savaşı gazileri "Bradley, Foley, Jones ve Connors". Uluslararası terörizme karşı mücadele için kurulan bu anti-terör timi ile bol bol terörist öldürmeye hazır olun.

Global Storm, Conflict oyun serilerinin devamı niteliğinde. Daha önce Global Terror adı ile duyurulmuş olsa da, sonradan isim değişikliğine gidilmiş. Conflict adı altında daha önce Desert Storm 1, Desert Storm 2 ve Vietnam adlı oyunlar çıkmıştı. Serinin son oyunu olan Global Storm, serinin eski oyunlarında olduğu gibi, birkaç kahraman askerin bir takım halinde verdiği mücadelelere sahne oluyor.

Oyuna Conflict serisinin en iddialı oyunu gözüyle bakılıyordu ve en kalitelisi olacağı düşünülüyordu. Oyunumuz askerlerimizin gece karanlığında Kolombiya semalarında süzülerek aşşağı inme (paraşütle atlama :)) sahnesi ile başlıyor. Yapılması gereken bir görev var ve ekibimiz kendisine oldukça güveniyor. Düşmanları March 33 (33 Mart) adlı neo-nazi teröristleri. Paraşütlerini açıp yere iniyolar. Düşmanların arasına gizlice sızıp (sniper) tetikçi Carrie Sherman'ı kurtarmak niyetindeler. Ama o da ne. Düşmanları kendilerine büyük bir süpriz yapıyor ve üzerlerine spot ışıklarını çevirdikleri askerlerimiz etraflarının çevirilmiş olduğunu anlıyor. Bu arada açılan ateş sonucu Foley yaralanıyor. Teröristler askerlerimizi etkisiz hale getirip, karargahlarına götürüyorlar. Yaralı Foley'i revire kaldırıyorlar ve 2 askerimizi de hücreye atıyorlar. O anda baygın bir halde bir odaya kapatılan Connor ise, diğer teröristler gittiği an, başına nöbetçi bırakılan terörist kapıyı tam kapatırken aniden kalkıp, adamı haklıyor. Diğer arkadaşlarınıda kurtarıyor ve büyük mücadelemiz başlıyor.

Oyunumuzun hikayesi tamamen kurgu. Bu, özellikle bildirilmiş. Oyunda, içerisinde Kolombiya, Filipinler ve Güney Kore'nin de bulunduğu bir çok farklı ülkede görevler yer alıyor. Oyunda ilk dikkati çeken, giriş videosundaki ve oyundaki diğer videolardaki kaliteli grafikler. Oyun içi grafikleri de o kadar olmasa da yine oldukça kaliteli diyebilirim. Çevresel çizimler kısmen hatalarla karşılaşılsa da kaliteli denilebilir. Mesela duvarın diğer tarafında olan bir cismin ismi bir anda boş duvarda karşınıza çıkabiliyor. Bu bahsettiğim hatalardan biri. Bunun dışında karakter çizimleri, silah ve araç çizimleri de oldukça kaliteli. Oyundaki grafiklerin iyi olmasının dışında bulunduğunuz çevrelerin atmosferi oldukça iyi. Düşmanlarınız sizinle savaşabilmeyi başarabilirlerse kendinizi oyuna gerçekten kaptırmanıza neden olabiliyor.

Seslendirmeler ise kısmen iyi ama çağın gerisinde kaldığı noktalar da var. Çok monoton olmuş sesler. İnsanı havaya sokamıyor. Ateş sesleri, askerlerin bağrışmaları atmosfere pek fazla olumlu katkıda bulunamıyor. Dediğim gibi monoton kalıyor. Çok kötü değil ama iyi de diyemeyeceğim. Oyundaki menü müziği ise şimdiye kadar duymuş olduğum en kötü müziklerden birisi diyebilirim. Ayrıca bir savaş oyunuyla en ufak bir alakası bile yok o müziğin (Müzik demek bile ayıp o garip sese).