No One Lives Forever, ilk çıktığı zamanlar çok popüler olmuştu. Kadın karakterlerin başrolde olduğu oyunlar zaten her zaman kötü de olsalar satılır. Ama NOLF öyle değildi. James Bond tarzı aksesuarları ile tadından yenmiyordu. Oyundan bahsediyorum, kadın konusu ayrı :)

NOLF 2 ile Kate artık bizden biri oldu. Posterleri basıldı, oyun satan yerlere asıldı. Kate artık James Bond'dan bile daha popüler olmuştu. Tabi çoğu kişi de ona aşıktı. Bu aşık olan kişileri kıskanan kızlar için, Sierra yeni bir erkek karakter yarattı. Ama bu erkek karakter kötü. Yani bu oyunda kötü tarafı oynamak durumundayız. Biz kiralık katil tarzı, pis işlere bakan Jack adında birisiyiz.

Oyunun başında sandalyeye bağlı olarak uyanıyoruz. Gece kadının teki ile ucuz bir viski içmişiz. Ama tokatla uyanıyoruz. 2 tane gangster bizi sorguluyor ve tam öldürecekken kurtuluyoruz. Ardından ufak (!) bir testten geçip kötü adamlar için çalışmaya başlıyoruz.

Oyunda bize çeşitli görevler veriliyor ve biz de bunları yerine getirmeye çalışıyoruz. Aslına bakarsanız oyun öyle bir anda bitiyor ki daha 2-3 görev yapabiliyorsunuz ve bitiyor hemen. Ana görev de salak bir doktoru kurtarmak. Bu doktor önemli bir doktor olmalı ki onun için aya da gidiyoruz dünyanın 4 bir yanına da. Sonunda ele geçiriyoruz ama şok edici bir sonu oluyor oyunun. Burada bahsetmiyorum tabi :)

Oynanış ve görünüş olarak NOLF ile aynı oyun. Hatta ana menü bile size tanıdık gelecek. Müzikler de benzer özellikler taşıyor, hatta aynı bile olabilir tam bilmiyorum. Ama karakterler, çevre grafikleri falan NOLF ile tıpatıp aynı. Oyunda Kate'e asla rastlamıyorsunuz. Sadece ara sokakların birinde 1 milyon dolarlık bir ödül afişi görüyorsunuz. Kate'i ölü getirene para ödülü yani. Oysa ben ne hayaller kurmuştum.

Aslında silahlar da NOLF ile aynı gibi ama bu oyunda ajan olmadığınız için öyle ucubik araç gereçleriniz olmuyor. En garibi aya gittiğinizde kullandığınız lazer silahı. Diğerleri Desert Eagle, AK-47, Submachine Gun ve benzeri silahlar. El bombası, C4 ve sis bombası gibi seçenekleriniz de var. Ama ben pek kullanmaya fırsat bulamadım açıkcası.

Oyun gayet zor bir oyun. Kısa tutulması bu sebeple olabilir. Çünkü düşmanla uğraşmaktan pek ilerleme fırsatınız olmuyor. Kolay modda hedefleme otomatik yapılıyor ama bu pek iyi birşey değil. Headshot imkanı varken vücudun çeşitli yerlerine kurşun harcamak mantıklı değil.

Yapay zeka olarak, düşman en azından duvar arkalarına geçerek sadece kolunu dışarı çıkartıp ateş ediyor. Veya kutuların arkasında durup, kollarını kaldırarak ateş ediyorlar. Bazen duvar arkasından sizi hissedip boş yere ateş ettikleri de oluyor. Bu da saçmalık tabi. NOLK bu oyunan daha iyi yapay zekaya sahipti. Bu oyunda aceleye getirilmiş herhalde.

Fazla yüklü bir sistem gerektirmiyor oyun. Gerçi NOLF 2 ile aynı gibi ama NOLF 2 daha kaliteli bir oyun olduğundan JACK, daha performanslı olacaktır.

Ben bu oyundan hiçbirşey anlamadım dersem yalan olmaz. Tamam herşeyiyle kaliteli, grafikler olsun sesler olsun sağlam bir oyun. Sierra var arkasında zaten. Ama bu kadar da kısa olmaz ki bir oyun yahu. Alıştıra alıştıra bitirseler fena olmazdı. Puanını düşürmüyorum ama bir daha olursa sınıfta bırakırım ha :/