Hiç içinizden uçsuz bucaksız okyanuslarda gezip içinizdeki vahşi egonuzu tatmin edecek şekilde yaşamak geldi mi? Eğer cevabınız evet ise Corsairs tam size göre bir oyun. Uçsuz bucaksız denizlerde sağa sola saldırabilir ya da ticaretle uğraşabilirsiniz.

Oyununda 4 ayrı devlet var, bunlar Fransa, Hollanda, İngiltere ve İspanya. Her devletin kendine has senaryoları var ve bu senaryolar 4 büyük haritada geçiyor ki Pasifik'ten Hint okyanusuna kadar olan büyük bir bölgeden söz ediyoruz. Tabi bu senaryolara bağlı kalmak mecburiyetinde değilsiniz; isterseniz oyunda arcade modu da mevcut ama amaçsızca bir yerlere saldırmak oyundan soğumanıza neden olabiliyor. Mesela ben Captain Blood olarak İngiltere hesabına Fransızlar'ın ve İspanyollar'ın kirli emellerini yok etmek için çalışıyorum. Tabii siz İngilizler'i yok edebilirsiniz.

Oyunun oynanışı ise başta biraz garip gelebilir. Ama alışınca gerçekten çok zevkli bir hal alıyor. Barış zamanı sadece donanmanız gözüküyor savaş zamanı ise (karşı gemiye borda ettiğinizde ya da bir şehre saldırdığınızda) adamlarınızı kendiniz yönetebiliyorsunuz. Ayrıca kolonileri ele geçirip burada ticaret yapabiliyor, gemi inşa ettirebiliyorsunuz. Lakin, şehirdeki tersanenin ve diğer yapıların upgrade'leri size ait. Örneğin her koloninin bir fortress'i (denizde ufak bir topçu kalesi) var. Bu zamanla upgrade gerektiriyor ve maddi yükü bilin bakalım kime ait. Oyunda 9-10 çeşit gemi var, 15 denizciden 400 denizciye kadar hacmi olan bu gemiler oynanış zevkini artırıyor. Oynanışın zayıf bir yanı ise karşı gemiye 3-4 gemiyle borda etseniz bile hücumun tek bir gemiden yapılması ve bunun da düşmanı sıkıştırmanızı engelliyor olması. Diğer bir zayıf yan ise multiplayer desteğinin olmaması. Yani arkadaşlarınızın gemilerini batırmak veya Türk Leventlerinin gücünü göstermek çok çekici olurdu.

Grafiklere gelince bir real-time strateji oyunundan bekleneni verebiliyor. Gemi grafikleri gerçekten güzel fakat savaş ekranındaki 2D artalanlar savaşçıları çok donuk yapıyor ve adamlar da kare gibi köşeli. Ama barış zamanı grafikleri Age of Empires 2'deki gemi grafiklerinden daha hoş geliyor. Bu konuda gerçekten başarılı olmuşlar, keşke aynı şeyi savaş ekranı için de diyebilseydik.

Oyundaki sesler ise gerçekten güzel ani rota değiştiren bir geminin dümen kırma sesi, tayfanın sözlü uyarıları ve rüzgarla dolan yelkenlerin baştan çıkarıcı sesi gibi bir çok ayrıntı başarı ile seslendirilmiş. Bir diğer konu ise oyunun gerçekten kaliteli introsu. İyi bir demo yapmışlar ve müthiş grafiklerle ağzınızın suyunu akıtıyorlar. Müziği ise bir harika kulakların pasını siliyor.

Sadede gelince Corsairs iyi bir oyun sayılabilir ama türdeşlerinden sıyrılıp üste çıkamıyor. Konusunun ilginçliği ve piyasada bu tip oyunların azlığı oyunu satın alınabilir kılıyor. Ama Age of Empires ya da Swat 3 oynamak daha çekici.