Eğer şu sıralarda internet cafe açmak istiyorsanız, yapacağınız ilk iş bilgisayarlara CS yüklemek olacaktır. Çünkü CS denen oyun piyasaya çıktıktan sonra, internet cafeler, internet için değil, oyun oynamak için kullanılmaya başlandı. Halbuki masum bir Half Life olan CS, ilk çıktığı zamanlar bu kadar ilgi göreceğinden habersizdi.

Çok konuşulmakta, CS popülerliğini yitiriyor falan diye. Doğru olabilir. Hiçbirşey sonsuza kadar sürmez. CS de çıkalı uzun zaman oldu. Artık insanlar yeni arayışlar içinde olabilir. Valve'dekiler de bunun bilince olacaklar ki, oyunu başka bir platforma taşımaya karar vermişler. Platform olarak da PC'den fazla uzak olmayan Xbox seçilmiş. Hem Xbox'un sistem gücünü hem de daha yeni olan Xbox Live özelliğini kullanarak, aynı PC'lerdeki gibi CS deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Oyunu size sıfırdan anlatmak mantıksız olacak. Çoğu kişi benden daha iyi tanıyordur CS'yi. Xbox için de CS hiç değişmemiş. Zaten konusu olmayan bir oyundu. Terörist ve Anti-terörist gruplarının birblrieriyle kapışması konu ediliyordu. Birbirlerini ilk temizleyen kazanıyordu. Tabi bomba koyma, rehine kurtarma gibi oyun modları da vardı ki, bu CS'de de bunlar unutulmamış.

Xbox'da bir FPS oynamak, zor bir durum bence. Çünkü PC'de mouse denen alet sayesinde, hedef almak oldukça kolay. Ama konsollarda bu biraz zor. Haliyle Xbox'da da böyle bir sorun var. Şahsen ben hedefi tutturana kadar geberdim. Otomatik hedefleme diye birşey de olmadığından, alışmak için zaman geçmesi gerekiyor. Bunun dışında, diğer tüm kontrolleri konsola göre ayarlamışlar. Bu ana menüden silah satın alma ekranına kadar kendini gösteriyor. Herşey hzılıca gerçekleştirilebiliyor. İyi optimize etmişler oyunu konsol için.

Oyun modlarının değişmediğini söylemiştim. Yine birbirinizi öldürmek için uğraşıyorsunuz. Yine bomba koymak için planlar yapıyorsunuz veya o bombayı belirli bir süre içinde defuse etmeye çalışıyorsunuz. Oyunda daha değişik bir mod yok. Olması da gerekmiyor zaten.

Oyunu tek başınıza da oynayabiliyorsunuz online da. Asıl olay Xbox Live'dan oynamak ama ben bunu fazla deneyemedim. Malum, ADSL hatlarının erişim hızları biraz sorunlu. Tek kişilik oynadığınız zaman, yanınızdaki askerler çok da zekice davranmıyorlar ama yine de görevlerini yerine getiriyorlar. Bazen bomba yerleştirmekte veya bir yerden gidip saldırı yapmakta zorlanıyorlar gibi ama bu yapay zekanın arada sırada saçmalamasından kaynaklanıyor. Bu her zaman olan birşey değil ama böyle bir oyunu yapay zekaya karşı oynamak ve hatta o yapay zekadan yoksun yaratıkları yanınıza almak, mantıklı değil. Oyunun asıl konsepti online oynamak üzerine kurulu. Single modu ayıp olmasın diye koyulmuş.

Online oynamak için, Xbox Live'dan sunuculara bağlanıyorsunuz. Sunucu ekranı size yabancı gelmeyecek. Alet size en yakın ve hızlı olan suncuuyu otomatik seçiyor. Ardından bağlanıyorsunuz ve oyuna dalıyorsunuz. Xbox'unuzda ekranı ikiye bölerek oynamak falan mümkün değil. Link kablosu falan kullanmak zorunda kalıyorsunuz en azından. Ayrıca dedicated server olarak kullanmanız mümkün konsolu. Bunu yaptığınız zaman, oyuncular size bağlanarak oynayabiliyorlar ama siz o konsolu kullanarak oynayamıyorsunuz. Harita değişimi, oylama, oyuncu sayısı sınırlaması gibi ayarları değiştirebiliyorsunuz.

PC versiyonu ile konsol versiyonunun arasında grafiksel açıdan bir fark göremedim ben. Aslında Xbox versiyonunun daha iyi görünmesini beklerdim ben. Gerçi fena değil ama Xbox'da daha kaliteli grafikler de gördüm. Bu oyunda da ışıklandırma ve duman efektleri de, orjinal CS'den daha iyi. Ama kaplamalar oldukça donuk. Karakterler robot gibi hareket ediyorlar. Bunların dışında, haritalar oldukça iyi tasarlanmışlar. İşin içinde Xbox olduğunda, grafiklerin daha iyi olmasını ister istemez bekliyorsunuz ama değil.. Ne yapalım. Zaten bu oyunu online oynamak için alıyoruz.

Oyunda müzik yok. Biliyorsunuz zaten müzik olmadığını. Sadece Xbox'a daha önce yüklediğiniz parçalar varsa, onları oyunda kullanabiliyorsunuz. Diğer efektler ise, gayet gerçekçi. Özellikle silah sesleri iyi yapılmış.

Xbox'da CS oynamak ne kadar değişik bir deneyim bilmiyorum. CS oldukça popüler bir oyun. PS2 ve Xbox bir araya geldiği zaman, her zaman PS2 daha ağır basıyor bize göre ama XBOX için de böyle popüler oyunlar bulunabiliyor. Xbox sahipleri, CS almalılar ve eğer ADSL veya Kablo internetleri varsa, sabahlara kadar TV karşısında oturabilirler :)