Herkes derin bir nefes aldı sanırım. Bu oyunu görünce, herkesin üzerinden büyük bir yük kalktı. Neden? Uzun zamandır defalarca ertelenen, büyük umutlarla beklenen COndition Zero (CZ), piyasaya çıkabildi. O kadar uzamıştı ki oyunun yapımı, çoğu kişinin beklemekten sıkıldığına eminim. Arada sırada ekran görüntüleri yayınlanan oyun, çoğu zaman da dikkatleri üzerine çekmeyi becermişti.

CS, online oynamak için tasarlanan bir oyundu. Aslında bunları size anlatmama gerek yok, çünkü çoğunuz CS konusunda benden bile daha deneyimlisiniz. Bu yüzden, direk CZ'den bahsetsem, fena olmayacak :) CZ, artık tek kişi de oynayabileceğiniz bir oyun. Bunu diğer CS'lerle de yapabiliyorduk tabi ama bu sefer işler biraz daha değişik. İşin içine görevler de girmiş. Tabi mükemmel konulu bir oyun da beklemeyin. İşte size kötü bir haber, CZ'de ne yazık ki, görevler iğrenç. Hatta konu falan yok. Sadece size verilen abuk görevler var. Onca zaman ne yapmış bu adamlar, bilmiyorum.

Oyunda bot'ları kullanarak oynamanız mümkün. Klasik online oyunları tek kişi oynadığınızda (Bakınız UT), nasıl haritaları sıra ile bot'lara karşı oynuyorsunuz, işte burada da aynı şekilde haritaları sıra ile oynayarak ilerleyebiliyorsunuz. Bu pek de eğlenceli değil. Çünkü insan yapay zekadan bıkabiliyor. Ben seneler önce bıktım zaten. O yüzden, hiç bulaşmadım. Battlefield: Vietnam gibi bir oyunda bile yapay zeka beni daraltabiliyorsa, bu oyun komaya sokabilir. Deleted Schenes denen olay da, güya konusu olan bölüm. Yani senelerdir bahsi geçen, süper konusu olacak, bilmemne olacak diye bahsedilen bölüm. Size çeşitli görevler veriliyor, arada da abuk subuk şeyler gösteriliyor tabi ama herşey bu kadar. Çünkü size heyecan sağlayacak hiçbirşey yok.

Görevler birilerini kurtarmak, eskortluk etmek, öldürmek, bomba kurmak, biryerlere girmek, düşmanı öldürmekten ibaret. Ama bütün bunları tepeleme dalarak yapıyorsunuz. İşin kötü yanı, yine bot kalitesinde düşmanlara karşı. Bu bot'lar official tamam. Daha iyi olmaları beklenebilir diğerlerinden. Belki de daha iyiler. Ama normal bir FPS'nin yapay zeka kalitesinin yarısına bile yaklaşamıyorlar. Sokak köpekleri bir et gördüklerinde nasıl ona doğru koşar, işte düşman da sizi gördüğünde, salak gibi koşturuyor size doğru.

Altına tekerlek takılmış odunlar gibi modellenmiş askerler, pek de iyi görünmüyorlar haliyle. Normal CS grafikleri yani. Başka birşey değil. Karakterlerin animasyonları, üzerindeki detaylar, kaplamalar ve benzeri özellikler son derece kalitesiz ve modası geçmiş. Neyse ki, çevreye biraz daha dikkat etmişler sanki. Uzun zamandır CS oynamıyorum ama bu oyunun çevre grafikleri, geliştirilmiş. Çok süper değiller tabi ama yine de, çevre renkli ve dolu. Sıkı müsabakalar için harika. Oyunda eski haritaların yanı sıra, yeni eklenmiş birkaç harita da var.

Ses efektleri de bir adım ilerlemiş oyunda, sanırımbahsedecek başka birşey yok. 2 CD olarak gelen bu oyun, online oynamak için güzel olabilir ama diğer modları aklınızdan çıkartın. Condition Zero, o kadar yılı boşa geçirmiş. En azından, düşük sistemlerde de eskisi gibi rahat çalışabiliyor. Bu yüzden puanını biraz yukarıda tuttum. Konusunu falan bir yana atın, CS konseptinde baktığımızda, oyunu başarılı bile sayabiliriz. Ama kandırıldık gibi bir his var içimde. Oyunu oynadığınız zaman siz de ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Yazı burada bitmiştir. Kısa oldu ama anlatmak istediğim herşeyi anlattım. İyi oyunlar.