PC'de olsun, PS2'de olsun yıllarca yarış oyunları oynadık durduk. İyileri oldu, kötüleri oldu. Benim gibi fazla araba manyağı olmayanları bile kendine bağlayan oyunlar oldu. Colin McRae Rally, Mitdown Madness, Test Drive, Beetle Crazy Cup, Need For Speed, Corvette, Burnout, Crazy Taxi... Bunlar içinde en iyileri Beetle Crazy Cup, Need For Speed serisi ve Burnout bana göre. Ama şimdi konumuz bunlar değil. Konumuz Crash'n Burn. Bakalım bu oyunlar arasında kendine nasıl bir yer edinebilecek?

Aslında bu oyun Need For Speed ve Burnout karışımı olarak bizlere duyuruldu. Bizim de haliyle bir anda ilgimizi çekti ve beklemeye koyulduk. Ama beklentiler yüksekti. Belki de gerekenden fazla beklentilerimiz olmuş olabilir. Sonuçta 2 hit oyunun karışımı demek, bir klasik doğabilir anlamına geliyor. Şu iki satırda heyecanınızı artırmak ve meraklandırmak için sarf ettiğim sözler umarım başarılı olmuştur ama hepinizin baştan puanı okuduğunu göz önüne alırsak; işin keyfi biraz baltalanıyor :)

Dvd'yi büyük beklentilerle Ps2'mize taktık. Hemen karşımıza dil seçenekleri çıktı. İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Almanca seçebileceğimiz diller arasında. Çoğunuzun yapacağı gibi ben de İngilizce'yi seçtim. Az sonra ana menüden bahsederken İngilizce olarak seçeneklerden bahsedeceğim. Şimdiden söyleyeyim, sonra uyarmadı demeyin.

Oyunun yayıncı ve yapımcısı Eidos ile Climax'in amblemlerini gördükten sonra, hızlı bir parçanın eşliğinde kum pistte yüzlerce arabanın müthiş hızda gittiği bir video giriyor. Tam bu sırada video yavaşlıyor ve 2 araba burun buruna kalıyor. Frenler yetmiyor ve iç içe geçiyorlar. Paramparça oluyorlar. Sonra ortam kaza içinde, patlamalar falan çok güzel olmuş. Kısa ama hoş bir açılış videosu.

Artık "Profile" kısmına girme vaktimiz geldi. Rock müzik bizi bu ekranda da bırakmıyor. Açıkçası ben hiç beğenmedim müzikleri. Eğer sizin de hayatınız rapten ibaret ise; siz de beğenmezsiniz. Tabi buna oyunun bir eksisi diyemeyiz. Sonuçta zevkler ve renkler tartışılamaz. Neyse, bu konuyu geçelim. Çünkü işimiz gücümüz var. Profile ekranını tek tek söyleyeceğiz, oyuna gireceğiz, karşılaştırmalar yapacağız, grafikleri, zorluğu her şeyi tek tek anlatacağız. Elimden geldiğince oyunu sizlere aynen yansıtmaya çalışacağım. Bu konuda herhangi bir şüpheniz olmasın.

Ana Menüden önce karşımıza Profile ekranı çıkıyor az önce de dediğim gibi. Burada sırasıyla; Select Profiles, Create Profile, Rename Profile, Delete Profile, Load Profiles seçenekleri mevcut. Buradan Create Profile seçeneğini seçiyoruz. Oradan çıkan ekrana da "Emre" yazıyoruz; yazıyorsunuz öhöm pardon ben yazıyorum. Benim haricimdekiler kendi isimlerini yazabilir :) Kısaca kendi ismimizi yazıyoruz ve artık ana menüye geçebiliriz.