Eğlenceli bir oyun yapmak için ne milyonlarca dolara ne onlarca tasarımcı, programcı ve grafikere ne de devasa oyun stüdyolarına ihtiycamız olmadığının kanıtı olan Crayon Physics'in devamı Crayon Physics Deluxe ile eğlenceli vakit geçireceğinizden eminim. Küçük kırmızı topumuzu sarı yıldımıza ulaştırmak Petri Purho'nun geliştirdiği bu çizgi dünyasında geçen oyunun yagane amacı. Küçük kardeşimizin özene bezene zorla çizdiği çöpten adamlar ve panjurlu evleri andıran oyun gerçekten güzel görseller ve kendine özgü oynanış tarzını içinde barındırıyor. Yetmişten fazla level içeren oyun ilk bakışta çok kolay görünse de biraz ilerledikçe sinir bozucu bir zorluğa ulaşabiliyor. O küçük kırmızı topu sarı yıldıza ulaştırmak için atmadığınız takla kalmıyor. Öyle ki kimi zaman bir mancınık yapmak durumunda kalıyor, kimi zaman ise basit bir kutu çizerek amaca ulaşabiliyorsunuz. Tüm bunları yaparken buruş buruş olmuş saman kağıdımıza boya kalemimizle rengarenk şekiller çizip bunları küçük topumuza fizik kuralları dahilinde hareket yeteneği kazandırıyoruz. Ancak renk renk görünen bu oyun bazen o kadar sinir bozucu oluyor ki çizdiğiniz şekiller adeta beyninizi kemiriyor.

Crayon Physics Deluxe tamamen fizik kuralları üzerine kurulu bir oyun. Yer çekimi, çizdiğiniz çizgilerin düz ya da eğri olması sonuca ulaşmanızı etkileyen faktörler oluyor. Kırmızı topumuza doğrudan temas edemiyoruz ancak üzerine düşüreceğiniz bir kutu topun hareketini sağlamaya yetecektir. Faremizin sol tuşu ile çizgilerimizi çizerken sağ tuşu ile siliyoruz. Tüm bunları bir tablet PC üzerinde yapmanız çok daha eğlenceli olacaktır. Crayon Physics Deluxe'ü, iPhone ve iPod Touch üzerinden de oynama imkanınız bulunuyor. Bu sayede çok daha çılgın makineler tasarlayıp onları kullanarak sonuca gitmeniz eminim çok daha keyifli olacaktır. Oyunun müzikleri ise içinden çıkamadığınız seviyelere geldiğinizde gerçekten akıl sağlığınızı etkileyecek boyutlara ulaşabiliyor. Birbirini takip eden bu uyutan müzikleri kapatıp yerine hareketli bir tekno dinlemeniz çözümü bulmanıza yardım edecektir.
Oyunu bitirdikten sonra hala bu oyunu oynamaya niyetliyseniz internet sitesinden kullanıcıların oluşturdukları bölümleri indirebilirsiniz. Aynı şekilde sizler de çok uçuk tasarımlar yapıp diğer oyuncularla paylaşabilirsiniz. Bu anlamda istediğiniz zaman oynayabileceğiniz bir oyun Crayon Physics Deluxe.

2008 Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda Gears of War 2'den daha çok konuşulduğu ileri sürülen bu sevimli oyun daha önce incelemesini yazdığım World of Goo gibi açık kaynak kodlu olarak geliştirilmiş. Ayrıca 2008 Bağımsız Oyun Festivali'nde Seumas McNally büyük ödülünü de kazandığını hatırlatayım. Eğer oyuna göz atmak isterseniz buradan demosuna ulaşabilirsiniz. Oyunun tamamını ise 19.95 $ karşılığında satın almanızda mümkün. Günümüzde oyun başarısı grafiklerle ölçülmeye başlansa dahi bu basit oyun, yaratıcı fikri,özgün oynanış tarzı, güzel görselleriyle biz oyunseverlere eğlenceli vakit geçirtebilecek nitelikte bir yapım. Birazda olsa 3 boyutlu oyun dünyasına 2B fizik tabanlı bu oyun ile mola vermek gerektiği düşüncesindeyim. Keyifli oyunlar!