Son günlerde doğru dürüst oyun çıkmıyor nedense. Neredeyse 1 aya yakın bir süredir, adam gibi oturup oyun oynayamadım yahu. Neyse ki Dead to Rights ve Crazy Taxi 3 çıktı ki, biraz zaman harcıyorum oyunlarımla. Ekran kartım paslandı ya, olmaz böyle birşey :)

Crazy Taxi 3, (CT3), hiç beklemediğim bir anda piyasaya çıktı. İlkini geçen sene saatlerce oynardık. 3-4 kişi birlikte, en yüksek skoru yapmaya çalışıyorduk ve acaip de eğleniyorduk. Dün CT3 çıktığında, fena halde hyecanlandım ve merak ettim. Xbox'da dana önce çıkmıştı oyun. PC versiyonunu oldukça fazla merak ediyordum.

Oyun 350Mb falan gibi mütevazi bir alan kaplıyor. Bu da, video görüntülerle falan süslenmemiş bir oyun anlamına geliyor. Oyunun kurulumu falan çok hızlı ve basit. Görüntü ayarlarını dışarıdan bir menüden hallediyorsunuz. Tuş ayarları falan da öyle. Oyunda, hızlanma, yavaşlama, sağa ve sola dönme, ileri vites, geri vites, zıplama, fark, ok şekli değiştirme gibi tuşlar var. Bunlara bir göz atalım bakalım.

Yön tuşlarını anlatmaya gerek yok. İleri ve geri vitesler, vites değiştirmeye değil, gaza bastığınız zaman hangi yöne gitmeniz gerektiğini ayarlıyor. Frene bastığınız zaman araba duruyor, diğer oyunlardaki gibi geri gitmiyor. Geri vitese almanız lazım arabayı. Ben alışmak için biraz zorlandım ama sonradan alıştım bu olaya. Far olayı eklenmiş oyuna. Bak onu denemedim iyi mi, tüh :) Ok şekli değiştirme ise, hedefi gösteren iki şekildeki oku kullanmanızı sağlıyor. Mavi ok, direk hedefe doğru yöneliyor. Yeşil ok ise, hedefe giden en kısa yolu size gösteriyor. Ben mavi oktan yanayım çünkü yeşil ok çoğu zaman saçmalıyor ve işlerin karışmasına neden oluyor. Zıplama da eklemişler oyuna. İlk oyunda yoktu. İkincisinde var mıydı bilmiyorum. Ama oldukça kullanışlı. Duvarların üzerinden atlamak, yoğun trafikte kendinize yol açmak için çok işe yarıyor.

Tuşların ardından, biraz kontrollerden bahsetmek istiyorum. Çünkü oyunun kontrolleri çok eğlenceli olmasına rağmen, hiç gerçekçi değil. Böyle bir oyundan gerçekçi kontroller beklenemez zaten ama yine de, hafiften abartmışlar diye düşünüyorum. Gerçi bu tüm CT oyunlarında aynı ama olsun. Özellikle sağa sola dönerken, araba sanki kağıttan yapılmış gibi dönüveriyor. Buna alıştığınız zaman ise, onlarca arabanın arasından bir sağ bir sol yaparak geçebiliyorsunuz. Ama bu oyuna alıştıktan sonra, Need for Speed oynamaya kalkarsanız, ilk duvara giriyorsunuz :)

Oyunda mükemmel bir atmosfer var. Bir kere, ilk 3 CT oyunundaki tüm bölümleri oynayabiliyorsunuz. Hatta bu eski bölümlere yeni yollar, kısa yollar, binalar falan da eklenmiş. Yani bildiğimiz yerleri yeniden dolaşmak zorunda kalmıyoruz. Yeniliklere de göz atabiliyoruz. Ben zaten ilk oynadığımda, bazı şeylerin değiştiğini fark etmiştim. Reklam panoları, karakterler falan değişmiş. Bir de, ölümcül kısa yollar eklemişler. Oldukça yararlı oluyor bu.

Her bölüm birbirinden güzel. Gece, ışıklı yollarda gitmek çok eğlenceli. Zaten arabaya alacağınız yolcular da, hiç normal değil. Çoğu çılgın, ayakta falan gidiyor. Yavaş giderseniz kafanıza vuruyorlar. Hatta bir yaşlı adam var, bastonu kafanıza bir geçiriyor ki sormayın :) Böyle eğlenceli yolcularla, oyun daha da bir eğlenceli oluyor. Aslında yolcu sayısı fazla değil, ama yine de bunu pek kafaya takmıyorsunuz. Her bölümün kendine has bir görüntüsü var aslında. Ama yolcular birbirlerine benziyorlar.