Microsoft yine yapacağını yaptı ve simülasyon benzeri hava savaşları ile ilginç bir konuyu bir arada sunuverdi. Simülasyon benzeri dememin nedeni oyunun ilk bakışta bir uçak simülatörünü çağrıştırması, fakat oyunun içine girince hiç de öyle olmadığı anlaşılıveriyor. Belki hatırlayanlar olacaktır, bir zamanlar Red Baron diye bir oyun vardı. Bu oyunu Amiga zamanında (6-7 disketlik birşeydi) başından kalkamadan oynuyordum. Disketlerden birinin bozuk çıktığını, bir türlü onaramadığımı ve aradığım birçok oyun satıcısında da malesef bulamadığımı hatırlıyorum. Neyse, konu bu değil...

İlerlemeden önce araya bir not daha eklemek gerek. Bu oyunu dahil edebileceğimiz bir çok tür var. Belki bir simülasyon, belki bir action, belki de bir adventure. Oyunumuzda hepsi var, fakat action'a çok yakın duruyor. Nedenini birazdan anlayacaksınız.

Oyunumuzun konusu alternatif bir tarihte geçiyor. Son zamanlarda alternatif tarihli oyunlar baya çoğaldı dikkat ederseniz. Buna bir itirazım yok şahsen, çünkü gelecekte geçen hayali oyunlar oluyor da hayali tarihte geçenler neden olmasın diyorum. Ayrıca alternatif tarih yaratılarak yeni ve ilginç konular ortaya çıkıyor.

En sonunda konuya ulaştık; oyun 1930'larda geçiyor. "Büyük Çöküş"ün ardından Amerika Birleşik Devletleri küçük parçalara bölünmüştür ve kendisi de bu parçalardan biridir. Ülkenin kara ulaşımı bu bölünmeden nasibini almış ve kullanılmaz hale gelmiştir. Ticaret için kalan tek alternatif ise kendiliğinden ortaya çıkmış, hava yolları yeni ulaşım şekli olmuş ve gökyüzü nakliye ve yolcu trafiğine boğulmuştur. Elbette bu yoğun trafiğe hava korsanlarını eklemeyi unutmayalım. Oyunda bu korsanlardan biri olan "Nathan Zachary"yi oynayacak ve zamanla hava korsanlığından bir halk kahramanlığına yükselişini yaşayacaksınız. Oyun boyunca "Crimson Skies" evreninde korsanlık konusunda rakipsiz veya düşmansız olmadığınızı, Ulysses Boothe gibi korsanlar ve Nathan Zachary'nin geçmişinden gelen rakipleriyle karşılaşınca öğreneceksiniz.

Yukarıda "Crimson Skies" evreni dedim. Crimson Skies dünyası aslında popüler bir "board" oyununa dayanıyor. Bu oyun şimdi Microsoft'un bir parçası olan FASA tarafından geliştirilmiş. Oyunumuzun yapımcısı Zipper Interactive ise orjinal oyundaki sanal 1930 atmosferini PC'ye oldukça iyi aktarmış. İşte oyunun adventure kısmının temeli bu. Crimson Skies temelde bir hava savaşı olmasına karşın oyunda sadece deliler gibi savaşmıyor, akıp giden hikayede kaybolup gidiyorsunuz. Anlık (Instant) görevlerle sadece savaşma seçeneğiniz de var tabi.

Oyunumuz kısaca böyle birşey. Toplam 24 görev boyunca, Hawaii, Pasifik, New York, Hollywood ve Colorado gibi yerlerde gece-gündüz, her türlü hava şartlarında sürekli uçacaksınız. Uçarken, ki oyunun uçuş simülasyonlarından en büyük farkı zaten bu, dikkat etmeniz gereken detaylı uçuş kontrolleri falan yok. Yere çakılmamak, bir köprüye, dağa veya bir tünelin içinden geçerken duvarlara çarpmamak en önemli kriterler. Geri kalanı, yani savaş yeteneği ve yön bulma gibi şeyler ise tamamıyla size kalmış. Kullandığınız uçağın kontrolleri oldukça basit ayarlanmış, size de sadece gideceğiniz yönü ve hızınızı ayarlamak düşüyor.

Uçak diyoruz, ama acaba bu alternatif geçmişte kullandığımız uçaklar nasıl şeyler. Elbette bunlar da alternatif uçak tipleri ve hatta bu uçakların birçok özelliğini kendiniz değiştirebiliyorsunuz. Unutmadan söylemeliyim, oyunda iniş kalkış yapacağımız pistler bulunmuyor. Bunun yerine üs olarak kullandığınız dev zeplinler var ve ara filmlerde bunlara nasıl yanaştığınız ve kalktığınız gösteriliyor. İniş için bir de uzay simülasyonlarından alışık olduğumuz otomatik iniş özelliği mevcut. Görev tamamlandığında üssünüze geri dönerken bu seçenek aktif hale geliyor ve sonrasında sadece animasyon seyrediyorsunuz.