Bazı durumlarda yaptığım tahminler sonucu gaza gelip, çoğu zaman dedektif olmayı hayal ettiğim olmuştur. Öyle ki, bazen bu işte iyi olduğumu bile düşünebiliyorum. Tabi bu işin şaka tarafı, birileri beni gaza getiriyor ama, neyse..

Benim gibi dedektiflik işine gönül vermiş kişiler, TRT'deki "Kanıt Peşinde" isimli diziyi izliyorlardır. Bu yapmanız gereken ilk görev. İşin detaylarını kavradıktan sonra da, sıra CSI adlı oyuna geliyor. Bu oyun, dizi konseptinde, cinayet araştırması yaptığımız bir oyun. Konu olarak farklı ama tarz olarak aynı bir oyun.

Görevlerden bahsetmeye gerek yok sanırım. Normalde bir cinayeti aydınlatmak için ne yapılması gerekiyorsa siz de aynı şeyi yapıyorsunuz. Bir cinayet işlendiğinde, hemen etrafı araştırmaya girişiyorsunuz. Sağdan soldan kanıtlar topluyorsunuz ve bu objeler hakkında etraftakilerle konuşuyorsunuz. Oyunda ilerlemek gibi birşey yok. Herşey bir mekanda geçiyor. O mekan da cinayet işlenen mekan tabi ki. Geri kalan işlemler için de, araştırma bölümündeki labları kullanıyorsunuz.

Oyunda kontroller ve oynanabilirlik oldukça kolay. Zaten fazla yapmanız gereken birşey yok. Delilleri toplayıp etraftakilerin fikirlerini almanız gerekiyor. Ardından parmak izi toplama ve aldığınız delilleri inceletme gibi işlemler de yapmanız gerekiyor. Biraz da kafa çalıştırdığınız zaman, oyunu kısa sürede bitiriyorsunuz. Oyun fazla zor değil. İyi bir ingilizce ile, fazla zorlanacağınızı sanmıyorum.

Oyunun tek kötü yanı, grafiklerinin günümüze ayak uyduramaması. Grafikler, resimler ve video görüntülerden oluşuyor. Genelde devamlı video görüntülerle anlatılan olaylar, resim kısımlarında araştırma yapmanıza izin veriyor. Grafiksel olarak oyunculara birşey veremeyen oyun, seslendirme olarak da fazla kaliteli değiller. Ama bu oyunun asıl sevenlerinin bu tür detaylara dikkat edeceğini sanmıyorum. Gerçi görüntülerin resimlerden oluşması daha detaylı olması anlamında. Video görüntülerin olması da detayların fazla olması anlamında yine.

Oyun oldukça düşük sistemlerde bile çok iyi çalışabiliyor. Zaten resimlerden ve video görüntülerden oluştuğundan fazla sistemleri zorlayacağı da düşünülmez. O yüzden özellikle ofis bilgisayarlarında çalışabiliyordur. Patronlarınızdan gizlice cinayet çözme işine girmeniz için de, bu oyun oldukça yararlı olabilir.

Gizemli olayları aydınlatmak isteyenlere, sabırlı olanlara ve dikkatli olanlara bu oyunu tavsiye edebilirim. Bir de son çıkan oyunları çalıştırmayan bilgisayarları yüzünden somurtup odanın bir köşesinde oturan kişilere de tavsiyem, bir de bu oyuna şans vermeleri. Pişman olmayacaksınız. Bazen herşey, grafik demek değildir.