CSI (Crime Scene Investigation) aslında, CBS Televizyonu tarafından hazırlanan, büyük bir izleyici kitlesine sahip, ünlü ve sevilen bir macera dizisi. Birkaç yıldır ülkemizde de yayınlanan dizi şu sıralar TRT 1'de yayınlanmaya devam ediyor (sevenlerinin dikkatine!). Dizideki ana temayı, işlenen cinayetler üzerine Las Vegas Polis Departmanı, Suç Mahali Araştırma Dedektiflerinin, cinayeti çözme çabaları oluşturuyor. Aslında bu dizi serisi sadece Las Vegas'da işlenen cinayetlerle sınırlı değil. CSI Serisinin diğer dizileri olan CSI: Miami ve CSI: New York'ta da, Miami ve New York'da ki SMA Dedektiflerinin bu eyaletlerdeki cinayetleri çözme çabaları anlatılıyor.

CSI Serisinin ilk oyunu CSI: Crime Scene Investigation, 369 Interactive tarafından hazırlanarak, 2003 yılında karşımıza çıktı. Daha sonra ilk oyunun devamı niteliğinde olan CSI: Dark Motives yapıldı ki, bu oyunda da yine Las Vegas'da ki SMA Dedektiflerini yönetmiştik. Şimdi de CSI Serisinin üretilmiş son oyunu CSI: Miami ile karşı karşıyayız. Tamamen dizideki karakterler ve cinayetlerle paralel olarak hazırlanmış oyunda Miami Polis Departmanının SMA Dedektiflerine yeni katılan bir polisi yönetiyoruz. CSI: Miami, diğer macera oyunlarından olan farkını hemen ilk bakışta gösteriyor. Tamamen günümüz teknolojisinin kullanıldığı aletlerimiz ve iyi olarak hazırlanan karakter modelleme ve ses efektleri oyunu pozitif yönde etkiliyor.

CSI: Miami'de toplam 6 Adet Cinayet Davası ve bir tane eğitim bölümü bulunmakta. Eğitime girdiğimizde kullanacağımız aletler, muhtemel kanıtların incelenmesi ve sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi alıyor ve bunları örneklerle deniyoruz. Bu eğitim kısmında işinize yarayacak birçok şey öğrenebilirsiniz, zaten oyun genel olarak hemen öğrenilebiliyor. Önemli olan, gerektiğinde hangi aleti kullanacağınızı bilmek ve ele geçirdiğiniz muhtemel kanıtlar arasında bağlantı kurabilmek. Böylece adım adım sonuca yaklaşacaksınız.

CSI: Miami'de tıpkı serinin ilk oyunlarındaki gibi 3 ana departman bulunuyor. Bunlar; Laboratuvar, Morg ve Araştırma Departmanı. Bu 3 bölgede de bizimle ilgilenen ve işinde uzman dedektifler çalışıyor. Şimdi bu departmanları sırasıyla ele alalım...

Laboratuvar

Laboratuvar, oyundaki en önemli departman diyebilirim. Bulduğumuz kanıtları, eşyaları, DNA ve kan örneklerini, deri kalıntılarını, lavraları ve bunun gibi oyunda elimize geçen her elementi laboratuvarda testlerden geçiriyoruz. Ele geçirdiğimiz kanıtları öncelikle Laboratuvar Asistanı Valera'ya veriyoruz. Valera bu elementleri gerekli testlerden geçirip bize kısa bir bilgi veriyor. Bu kısa bilgilerin ardından tüm iş bizim yeteneklerimize kalıyor. Bu bölgede, ele geçirdiğimiz kanıtları daha ayrıntılı bir şekilde araştırıp karşılaştırabilmemiz için bize bir mikroskop, bilgisayar ve çalışma masası tahsis edilmiş.

Bilgisayarı, ele geçirdiğimiz parmak ve ayakkabı izlerini karşılaştırmada, ses ve görüntü kayıtlarını incelemede, çeşitli şifreli mesajları kırmada, DNA'ların taratılması ve karşılaştırılmasında kullanıyoruz. Öyle ki, cinayet mahalinde bulunan kan örnekleri herhangi bir şüphelinin giysisinden veya herhangi başka bir eşyasından alınan bir kan örneği ile uyuşursa, bu bizim için çok büyük bir ipucu olacaktır.