Oyuna girmeden önce yapımcılarının el kitabının (CD'nin içindeki) giriş kısmında yazdıkları kısa yazıyı aktarmak istiyorum: "1998'de üç arkadaş odada otururlarken bir oyun yaratsak ve içinde bol eğlence olsa, öğrenmesi kolay ama uzmanlaşması zor olsa, fakat, arkanıza yaslanıp olup biteni seyredebileceğiniz kadar da keyifli olsa... Bu oyun aynı zamanda sevimli olsa, içinde oyuncunun ilgilenebileceği, dertleriyle uğraşabileceği uykusu gelen ve acıkan minik karakterler olsa, işleri olsa, evleri olsa... Oyunun dünyası da öyle olsun ki sadece askerler ve sürekli savaşlar yerine herşeyin sevilebileceği bir oyun olsa... Erkekler ve kadınlar olsa, evlenseler ve çocukları olsa..."

Evet, bu yazdıklarımın tamamı oyunda gerçekleşiyor, hatta daha da fazlası. Ama önce oyunun konusundan biraz bahsedelim. Başta yaşlı bir adam, Bjarni, olanı biteni anlatmaya başlıyor. Anlattığı ve bundan yaklaşık 1000 yıl önce Viking'lerin Amerika'yı keşfetmesini konu alan hikayede kendisi bir çocuk. Yaşadıkları topraklar verimini kaybetmiş, ne bir hayvan ne de bir ot yetişir olmuş. İyice karamsarlığa kapıldıkları sırada gökyüzünden bir taş yanarak düşüyor (güneşin düştüğünü sanıyorlar). Taşın bir parçası Bjarni'nin bilge dedesinin yanına düşüyor ve büyük parça da altıya bölünüp dünyanın çeşitli yerlerine dağılıyor. Vikinglerimiz de bunu tanrının bir işareti olarak görüyorlar ve parçaları toplamak için yola koyuluyorlar. uzun yolculuğun ardından verimli bir kara parçasına ulaşıyorlar, tahmin edin neresi :) Oyunumuzun kampanya bölümleri de Vikinglerin yola koyulmadan önceki hazırlık kısmını anlatan bir seviye ve yeni karaya ulaştıklarında altı taş parçasını aramalarını konu alan çeşitli seviyelerden oluşmuş.

Oyunumuz temelde bir strateji oyunu, ancak alışık olduklarımızdan oldukça farklı. En büyük farklılığı ise içinde savaş olsa bile savaşı temel almıyor oluşu. İlk başladığımda ilk yorumumum oyunun The Sims ve Settlers'ın bir karışımı olduğu idi. Başında geçirdiğim uzun saatlerin ardından bu fikrimde hiç bir değişiklik olmadı, hatta artık kendine özgü bir oyun olduğunu bile söyleyebilirim. Aklıma gelmişken hemen bir ek yapayım; Oyun Avrupa'da piyasaya sürüleli sanırım 5-6 ay oluyor, fakat elimize yeni geçti, ne yapalım... Bunu "niye eski oyun inceliyorsunuz?" diye soranlara cevap olarak yazdım...

Oyunun kurulumu kısa sürüyor ve kurduktan sonra baktığınızda 200 MB kadar bir yer kapladığını görüyorsunuz. Ama CD'yi detaylı inceleyek olursak yaklaşık 700 MB'lık veri olduğunu görüyoruz. Kurulum dosyaları hariç, CD'de yer alan şeyler oyun sırasında arka planda çalan müzik track'leri (yaklaşık 56 dakikalık müzik). Ayrıca oyunun 3D kart gerektirmediğini de hatırlatmalıyım.

Menü seçenekleri de strateji oyunlarından tanıdığımız türden. Single ve Multiplayer seçenekleri var. Bunun yanında elbette ayarlar kısmını unutmamak gerek. Ben kısaca Single player kısmından bahsetmek istiyorum. Bu seçeneğe girdiğinizde Tutorial (eğitim bölümü), yeni başlayanlar için basitleştirilmiş ve her detayın açık olmadığı görevlerin oynanabileceği bölümler, bir senaryo seçip oynayabileceğiniz kısım (burada kampanya sırasındaki görevlerden istediğinizi seçerek oynayabiliyorsunuz) ve kampanya bölümü yer alıyor. Eğitim bölümünü kesinlikle atlamamanızı tavsiye ederim.

Çok uzattım, şimdi oyunda nelerle karşılaşacaksınız kısaca özetliyorum. Her seviyeye belirli sayıda erkek, kadın ve çocuk Vikingle başlıyorsunuz. Oyunda kadınların görevi evlilerse evlerine bakmak, yemek getirmek gibi işlerle sınırlı. Tüm işleri istediğiniz işle görevlendirebildiğiniz erkekler yapıyor. Görevlendirildiği işte belli bir süre çalışan erkekler bu süre sonunda o işin diplomasını alıyor. Yanlız inşaat işçiliği, izcilik ve taşıyıcılık dışında kalan tüm meslekler için işe uygun binaların yapılması gerekiyor. Örneğin, avcı olabilmek için o sırada inşaat işiyle görevli olanların ilk önce bir avcı kulübesi yapmaları ve tamamlandıktan sonra da avcı olan kimse yoksa istediğiniz bir adamı avcı olarak görevlendirmeniz gerekiyor. Oyundaki teknoloji ağacından hangi işler için nelerin gerektiğini rahatlıkla görebiliyorsunuz.