Vikingler. Sayısız efsanelere konu olmuşlardır senelerdir. Bilgisayar oyunları için de konu olmaktan kurtulamadılar. Bir süre önce Cultures piyasaya çıktığında, bizlere oldukça değişik bir oyun tarzı sunmuştu ve bıkmadan usanmadan şirin şirin köycükler inşa etmiştik. Oynanış olarak fazla kompleks değildi, ama yine de kendi içinde dallanan teknoloji ve yetenek ağacı bizlerin kafasını karıştırmaya yetiyordu. Şimdi piyasaya o oyunun küçük kardeşi ve mirasının varisi çıktı; Cultures 2. İncelemesini biraz geç olsa da yayınlıyoruz. Geç olsun ama güç olmasın.

Oyunun genel yapısı abisi ile aynı. Yine şirin şirin Vikinglerimiz var. Köyümüz rengarenk. Etrafta kuşlar, böcekler ve bilimum hayvanlar cirit atıyor. Oldukça renkli bir ortam var, yine savaşlar ve yaşam mücadelesi devam ediyor. Bu oyunda aslına bakarsanız pek de değişen bir şey yok, yeni savaş sistemi ve mağara labirentleri gibi zaman kaybı özellikler dışında, oyunun genel yapısında pek bir değişiklik yapılmamış.

Oyunun oynanışı aynen eskilerden Settlers gibi. Neredeyse birbirleriyle kardeş olabilecek bu iki oyunu ayıran tek özellik ise, Cultures 2'nin biraz daha kompleks olması. Hatta bir önceki versiyonundan bile daha kompleks olmuş ve oynanması oldukça zorlaşmış. İlgilenmeniz gereken tonlarca şey var. Köyün yapımı, kalkınması, köylülerin beslenmesi, meslekler ve dallanmaları. Tonlarca iş içinden bazen kafanızı bile kaldırmaya zamanınız olmayacak.

Oyunda tonla meslek grubu var. Bir köylüyü bu mesleği yapması için seçerseniz, o, o işi yaparak kendini geliştiriyor ve o işle alakalı daha zor bir iş yapabilme özelliğine kavuşuyor. Böylece yeni meslek dalları ve yapılacak yeni binalar ortaya çıkıyor. Köyü genişletmek de sınırsız hale geliyor. Oyunda dişiler de evin bel kemiği konumunda. Etraftan yiyecek alıyor, evde yemek pişiriyor ve buna benzer tonlarca işlerde koşturuyor. Ayrıca çocuk yapmak ve köyün nüfusunu artırmak da onların başlıca görevi. Tabi bunu tek başına yapmıyorlar, önce evlenmeleri gerekiyor! Evlendikten sonra hemen evlerine çekiliyorlar ve pat diye leylekler çocuğu getiriyorlar. Ardından ufaklık etrafta koştura koştura büyüyor. Sonra iş hayatına atılarak, köyün çalışanlarından biri haline geliyor.

Burada oyunun detaylı özelliklerinden bahsetsem, yazı uzar gider ama siz oynayarak daha da detaya ineceksiniz ve yenilikleri öğreneceksiniz. Oyunda ilerledikçe çıkan yeni meslek dalları, başınıza bela olan diğer güçler ile oldukça güzel zaman geçireceksiniz. Ayrıca labirent, mağara gibi ortamlarda savaşmak gibi bir durum da var ki bunu neden oyuna eklemişler anlamadım. Pek bir işe yaramamakla birlikte, bence zaman kaybı gibi duruyor.

Oyunun grafiklerinde büyük ölçüde ilerleme kaydedilmiş. Öyle ki, 3D desteği olmadığından çoğu makinede yüksek çözünürlükte yavaşlamaya sebep oluyor. Orta çözünürlükte bile ortam renkli ve capcanlı. Çimler dalgalanıyor, böcekler ve kelebekler etrafta uçuşuyorlar. Şöyle bir baktığınızda, köyün gerçekten de yaşadığını anlayabiliyorsunuz. Bunu gerçekten iyi becermişler. Tebrik ediyorum.

Oyunun sesleri de oldukça iyi. Müzikler dinlendirici ve kafanızı fazla yormuyor. Oyunun kafa zorlayıcı atmosferini de bir derece olsun yumuşatıyor. Bu yüzden ben sesleri beğendim. Kuşların cıvıltısı ve köylülerin arada sırada söyledikleri de, çeşit olması açısından faydalı.

Oyunun yapay zeka konusunda bazı sorunları var sanırım. Köy biraz karışınca köylülerin yol bulması zorlaşıyor ve bazen yolladığınız yerlere gidemeyebiliyorlar. Yolları kaybetmemeleri için tabelalar dikebiliyorsunuz ama bu da pek bir işe yaramıyor. Ben çoğu zaman başka bir yere yolladığım kişinin kaybolduğunu gördüm ve bu birkaç kişi olunca içinden çıkılamayacak bir durum oluyor. O yüzden yapay zeka konusunda oyuna fazla puan veremeyeceğim. Aptal mı bu köylüler?

Aslında oyun zevkli, kasarsanız her yönüyle öğrenebilirsiniz ve ancak o zaman zevk alabilirsiniz. Oyunun uzunca bir single player campaign'i var. O da olmasa daha başka haritaları ve multiplayer modu da var. Şansınız varsa oynayacak birilerini bulursanız, eğlenebilirsiniz. Ben bulamadım, dolayısıyla eğlenemedim.

Daha önce de bahsettiğim gibi, oyun sistemi normalde olması gerekenden daha fazla zorluyor. Haritada dolaşırken ve hızlı bir şekilde scroll ederken kare atlamalar sıkça oluyor ama haritada hareket etmezseniz pek de sorun olmuyor. Oyundaki zoom seviyeleri de pek yeterli değil. Fazla yukarıdan minicik, çok yakından da kocaman ve piksel piksel gözüküyorlar. Bu nedenle, oyunda normal zoom seviyesinde kalmak daha mantıklı olacaktır.

Son sözlere gelince, oyun bu tarz oyuncular için güzel bir oyun. Bu tarz için ter dökmeye hazır olanlar için ise kesinlikle alınması gereken bir oyun. Saatlerinizi ayırmanız gerekse bile kısa bir alışma süresinden sonra beğeneceğinizden emin olabilirsiniz. İyi oyunlar...