esident Evil'dan sonra Survivor Horror tarzı oyunların sayısında belirgin bir artış olmuştu. Bugüne kadar yüzlerce bu tarzda veya benzer bir tarzda oyunlar çıkıp durdu. Bazıları hit oldu, bazıları çıktığı gün unutuldu. Basit olanlar da vardı milyonlarca dolar harcananlar da. Ama asıl olay işin ruhundaydı. İşte bu ruh meselesi, şu an incelemesini okuduğunuz oyunda iyi halledilmiş..

Ailesini saran bir lanet için yollara düşen genci canlandırıyoruz. Oyun boyunca bir müzede, bir gemide ve bir de labirentte dolaşmak zorunda kalacağız. Bu esnada hem kafamızı hem de ellerimizi çalıştıracağız. Bazen korkacak, bazen de acele etmek için kolları sıvayacağız. Oyunun konusundan bahsetmiyorum, size bırakıyorum. Güzel bir konusu var, özellikle sonlara doğru şaşırtıyor.

Kontroller çok kolay. Ok tuşları ile yürümek ve mouse ile yön vermek hoş olmuş. Oyunun kolay olmasının en büyük sebebi kontroller. Ardından kolay bulmacalar geliyor. Bir kapıyı açmak için mesela, öyle deliler gibi dolanmanıza gerek yok. Yakınlarda kendini belli eden birşeyler oluyor kesinlikle. Oyun sizi asla sıkmıyor asla zorlamıyor. Zorlamaması kötü birşey değil, çünkü çoğu abartı zor oyun, oyuncuyu bıktırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Oyunda çeşitli silahlar kullanabiliyoruz. Bu bir sopadan, tabancaya, tüfeğe ve hatta bazukaya kadar gidebiliyor. Ayrıca enerji içecekleri, bitkisel ilaçlar falan da kullanmanız gerekecek. Save işlemi için ise bir arap dostumuz var. onu gördüğümüz yerlerde save edebiliyorsunuz. Genelde oyunun kilit noktalarında çıkıyor ve asla save etme ihtiyacı duymadığınızdan, adamın yokluğunu da hissetmiyorsunuz.

Grafik olarak oyun öyle süper değil ama kendisine yeten bir motoru var. Müze olsun gemi olsun, hepsi oldukça iyi çizilmişler. Doku çözünürlükleri biraz düşük gibi ama bu atmosferi bozmamış. Aksine daha bir kasvetli yapmış gibi. Karakterlerin modellemesi fena değil. Fazla detaylı ve poligonlu değiller ama hareketleri gerçekçi. Mimikler de sade olmuş.

Ses efektleri oldukça kaliteli. Müzik duruma göre hararetlenebiliyor. Sizi korkutabiliyor. Özellikle köşeleri dönerken karşınıza birşey çıktığı zaman, kulaklarınız da korkmanız için elinden geleni yapabiliyor. Karakterlerin hepsi seslendirilmiş, bu sesler tiplerine uyum sağlamış. Konuşmaları aynı zamanda altyazı olarak da takip edebiliyorsunuz. Konuşmalar sade, anlaşılır düzeyde.

Sistem ihtiyacı oldukça düşük olan Curse, hemen hemen tüm sistemlerde çalışacak gibi. Son çıkan oyunların aksine, böyle bir kaliteyi bu kadar ucuza sunan bir oyunu asla kaçırmamak lazım. Uzunluk olarak da fena sayılmaz oyun. 3 dev gibi bölümden oluşmakta ama yine de bir oturuşta bitirmek mümkün.

Bu oyun için bir tam çözüm düşünüyordum ama kolay olmasından dolayı vazgeçtim. Size güveniyorum, hadi bakalım :)