Crimson Tide'ı izleyen var mı içinizde? Ya da U571'i? Veya K-19'u? Denizde geçen savaş filmlerini çok severim ben, özellikle de denizaltında geçenleri. Atmosferi bir başkadır o tarz filmlerin. Gerilimi kendini gizleyen bir katille değil, sakınılan bir düşman denizaltısının sonarda çıkardığı akustik yansımanın sesi ile verirler. Coşku, düşman gemisi yok edilince doruk noktasına çıkar, suyla dolan güvertede mahsur kalan askerleri görünce hüzünleniriz.

Çok fazla deniz simülasyonu yok piyasada, saymaya kalksak bir elin parmaklarını geçmez (bir de Silent Hunter serisi vardır, aah ah!). Tür genel olarak zor olduğu için seveni de yoktur pek. Peki Dangerous Waters, deniz simülasyonlarının gözümüzdeki bu imajını silebilecek mi?

Dalış ! Dalış!

Dangerous Waters (kısaca DW), pek çok deniz platformunu kullanabileceğimiz bir deniz simülasyonu. Kullanabileceğimiz şavaş makinaları; Akula, Kilo, Los Angeles ve Seawolf sınıfı denizaltılar, FFG-7 Perry sınıfı Firkateyn (Frigate), Seahawk tipi helikopter ve Orion tipi deniz karakol uçağı. Görüğünüz gibi seçeneğimiz bol. Peki ne yapacağız biz bu kadar araçla? Bir amaç, bir hedef olmalı. Oyunumuzun konusu biraz Tom Clancy romanlarını hatırlatıyor bizlere. Soğuk Savaş döneminin hemen sonrasında geçiyor olaylar. Yeni geçtiği Demokratik rejime ayak uyduramayan Rusya, politik ve ekonomik skandallarla sallanmaktadır. Henüz yeni yapılmış seçimlere katılım oranı düşüktür ve başa gelen yönetim orduyla ilgilenemektedir. Rus donanması neredeyse tamamen unutulmuştur. Gün geçtikçe daha otoriter olan yönetime karşı doğu donanması ayaklanmıştır. Vladivostok ve Petropavlovsk limanları artık isyancıların birer kalesi haline gelmiştir.


Durumun vahametini gören Amerika, Pasifik Donanması'nı harekete geçirir. Görevleri önce gözlemlemek, gerekirse de müdahale etmektir. Bu durumu öğrenen ve işine gelmeyen Rus yönetimi Amerika'ya bir ultimatom verir ve olayın bir iç mesele olduğu konusunda ısrar eder. Değişen dengeleri gören Çin, Kore, Japonya gibi pasifik ülkeleri alarm durumuna geçerler. Dünya üçüncü büyük savaşın eşiğindedir.

Gördüğünüz gibi oyunumuzun hikayesi gayet güzel. Belki ağzımız açık monitöre bakmıyoruz ama, pek çok günümüz oyun hikayesinden güzel. Ancak burada maalesef söylemeden geçemeyeceğim bir olumsuz nokta var. Hikaye iyi güzel de, biz bunu böyle harika bir giriş videosundan sonra da zekice hazırlanmış ara sahnelerden takip etmiyoruz. Biz bu güzel hikayeyi okuyoruz. Evet doğru duydunuz, Tom Clancy tarzı bir hikayeyi Tom Clancy romanı okur gibi okuyoruz bu oyunda. Durum böyle olunca da hikaye güzel olmasına rağmen bir türlü sarmıyor oyuncuyu ve ister istemez oyunun atmosferine kendinizi kaptırmakta zorlanıyorsunuz. Bir süre oynadıktan sonra da hikaye iyi verilemediği için hikayenin varlığını unutuveriyorsunuz.

Bir Numara, Ateşş! İki Numara, Ateşş!..


Oyunun grafikleri ise ne iyi ne de kötü. Birkaç güzel su efekti var, araç kaplamaları da fena değil, ancak patlama efektleri kötü. Gösterişsiz grafiklerin ise bir artısı var, o da oyunun artık eski sayılabilecek sistemlerde bile çalışabilmesi. Normalde simülasyonlar sistem, özellikle de ram canavarıdır ve bu yüzden az oynanan bir türdür, ancak DW düşük sistem gereksinimleriyle hemen hemen her oyuncunun bilgisayarında çalıştırabileceği bir oyun.