Bu oyunun incelemesi biraz gecikti ama biliyorsunuz, geç olsun ama güç olmasın diye bir söz var. Bu nedenle lafı fazla uzatmadan hemen oyunun incelemesine geçiyorum. Hadi siz de çabuk çabuk okuyun da zaman kaybetmeyin :) Daha 2. satırdan saçmalamaya başladım. Arada oluyor böyle. İdare edeceksiniz artık.

Bu aslında bir ek paket ama hiç de ek paket gibi durmuyor. Çünkü orjinal oyuna bir dolu keyifli özellik katıyor. Bu nedenle, cici ek paketler listeme ekliyorum hemen bu oyunu. Bilirsiniz, bazı ek paketler, sadece isim olarak ek paket olurlar, oyuna birşey katmazlar. Ama bu başlı başına bir oyun olmuş sanki.

Oyuna eklenen en önemli şey yeni mekanlar olmalı. Bunların sayısı üç. Yeni ırklar, düşmanlar, karakter sınıfları da eklenmiş tabi. Düşman olarak da yeni yaratıklar ve ırklar unutulmamış. Oyun her yönden genişlemiş. İyiler, kötüler, görevler ve mekanlar olarak 4 yönde genişlemiş. Biliyorsunuz, oyunda Albion, Hibernia ve Midgard adında 3 taraf var. Bunların amacı da yaşadıkları mekanın hakimi olmak. Görev paketinde bunu değiştirecek birşey yok. Herşey yine aynı, bu sizin ana göreviniz oluyor. Albion'lar iyileri temsil etmekteler. Hibernia, uzun zamandır kimse tarafından hatırlanmayan, unutulan bir ırk. Midgard ise biraz daha savaşçı takılan bir taraf. Bu ırkların detayları zaten asıl oyunun incelemesinde veriliyor (umarım).

Oyundaki ufak tefek değişiklere göz atalım bakalım. Oyunda artık silah slotu 8 değil 10. Craft skill olarak alchemy ve spell crafting adında iki yeni skill eklenmiş. Ayrıca yeni interaktif yardım sistemi de oyun esnasında sizin emrinize amade. 3 tane eklenen ada, Avalon, HyBrasil ve Aegir. Sırasıyla Albion, Hibernia ve Midgard taraflarına aitler. Bu adalar diğerlerine bir ölçü daha başarılı tasarlanmışlar. Daha tehlikeliler, daha eğlenceli görevler içermekteler. Bunların diğerlerinden daha iyi olmasının sebebi ise, deneyim. Yapımcılar deneyim kazandıkları için, ilk oyundan öğrendiklerini bu ek pakette daha geliştirmişler ve online oyun severler için çok sıkı görevler geliştirmişler. Burada biraz abartmış da olabilirim, süper şeyler beklemeyin. Sadece bir birim daha fazla yaratıcılık var, o kadar.

Oyunu oynamak için asıl oyun gerekmiyor. Tabi ilk oyun için açtığınız hesap da işe yaramıyor. Oyuna ilk başladığınız zaman 1 ay bedava oynayıp ardından da ayda $12 civarı bir ücret ödüyorsunuz. Bu oyuncuların pek hoşuna gitmeyecek. Çünkü her ne kadar bu bir ek paket ve geniş değişiklikler sunsa da, Asheron's Call 2 kadar başarılı olmayacak. Piyasada bunun gibi sağlam rakipleri varken de asıl oyuna büyük yenilikler eklemezse, oyunun da piyasada fazla şansı olmayacaktır. Bu nedenle de, sanırım bu ek paketten vazgeçip de başka oyunlara yönelen çok olacaktır. Bu benim kişisel fikrim tabi.

Oyundaki bug'lar da düzeltilmişler. Daha kolay oynanabilirlik, daha stabil bir oyun geliştirilmiş. Ufak tefek hataların arasında oyunun sık sık takılması, titremesi falan varmış. Ben daha önce görmemiştim, yine görmedim. Gören varsa sevinebilirler. Grafiklerdeki değişiklik oldukça göze batıyor. NVIDIA'da işe el attığından, etraf süper görünmekte. Ama bu da sistemleri fena halde zorlamakta. Seslendirmelerde pek birşey değişmemiş. Herşey eskisi gibi kaliteli ve doğal görünmekte.

Son olarak şunları söylüyorum. Bu bir ek paket olduğundan çok da fazla detaya girmek ve yazıyı da fazla uzatmak istemedim. Zaten bu oyunun fanatikleri oyunu çoktan alıp tadını almaya başlamışlardır. Bu nedenle benim yapmam gereken tek şey, oyunu MMORPG severlere önermek. AC 2 bir yana dursun, bu oyun da oldukça sağlam ve piyasada kendine yer edinebilir. İyi oyunlar..