3D Real Time Strateji. Artık bu oyun türünü çok duymaya başlayacağız, çünkü piyasaya bomba gibi düşen Warcraft 3, mutlaka peşinden taklitçilerini de getirecektir. Alışıldığı üzere de bu taklitçilerin büyük bir kısmı kalitesiz bir kopyadan öteye gidemeyeceklerdir. Tamamen kopyalama olmaması için ufak tefek yeniliklerle gelen oyunların ise çok kısa ömürleri olur genelde. Bu yazıda anlatacağım oyun aslında Warcraft özentisi bir oyun ama az da olsa piyasada tutunabilir düşüncesindeyim.

Dediğim gibi, oyun 3D gerçek zamanlı strateji. Bugüne kadar çıkmış olanlardan pek bir farkı yok. Kontroller ve görünüş size hiç yabancı gelmeyecek. Oyunun konusu oldukça klişe olduğundan sıkılmanız olası ama Warcraft'ı bitirenler varsa, bu oyuna da bir göz atabilirler. Yazının sonu gibi oldu ama aslında daha çoook başındayız :) Hadi buyurun bakalım...

Oyunumuz gelecekte geçiyor. Konusu yine bir gezegenle ilgili. Natrolis adında bir gezegen. Bunu ele geçirmeye çalışan 3 ırk var. Biz bunlardan birini seçerek bu gezegeni bizim yaşadığımız mekan haline getirmeye çalışıyoruz. Bu biraz zor gibi gözüküyor ama yaşamak için zorluklara katlanmak lazım. Oyunda her ırkın kendine has özellikleri var. Binaları birbirlerinden farklı, toplamaları gereken kaynakları birbirlerinden tamamen alakasız. Hatta oyunun arayüzü bile seçtiğiniz ırka göre değişiyor. Bu zaten mutlaka olması gerkeken bir özellik strateji oyunları için. Starcraft bu işi bir hayli iyi becermişti. Bu da abisi gibi olmasa da, yetecek kadar becerebilmiş işte. Oyunun menüsü oldukça basit, fazla oyalanmadan oyuna girebilirsiniz. Ayrıca oyunda tutorial bölümü de var. Burada zaman harcamasanız da olur, sıkı strateji oyuncuları nasıl olsa bu oyuna yabancılık çekmeyeceklerdir.

Oyunda ilerledikçe teknoloji de gelişiyor. Böylece gelişen teknolojiye uygun binalar ve bununla birlikte yeni üniteler de üretebiliyorsunuz. Teknolojinin gelişimi ana binanızın upgrade edilmesiyle oluyor. Böylece diğer binalar da upgrade oluyor ve yapılacak daha fazla bina ortaya çıkıyor. Binaların sayısı arttıkça da bu ünitelere yansıyor ve yapacak dolu üniteniz oluyor. Bu iş fazla ilerlediği zaman ise kafanız karışıyor ve neyin ne olduğunu anlamakta zorlanıyorsunuz. Bu yüzden oyundaki bu dallanma o kadar hoşuma gitmedi. Daha basit olsaydı veya olan ünitelerin üzerinde upgrade yaparak özelliklerini geliştirseydik daha mantıklı ve kolay oynanabilir bir oyun olabilirdi. Ama her upgrade olayından sonra yapılması gereken yeni binalar ortaya çıkınca, işler karışabiliyor.

Oyunun grafiklerine bakacak olursak orta derecenin biraz üstünde diyebiliriz. Renkli bir ortam var ve tasarımı gerçekten güzel. Ama karakterlere aynı özen gösterilmemiş. Fazla hareket animasyonları yok, savaşırken falan çeşitli hareketler göremiyoruz. Karakterlerin poligon sayısı düşük olduğundan, göze biraz garip geliyorlar. Mekanın grafikleri iyi olup da birimlerin grafikleri kalitesiz oldunca, ortaya hoş olmayan görüntüler çıkıyor. Oyunun grafik puanı ise burada aşağılara düşüyor :) Oyunda ayrıca her birim hakkında bilgiler de veriliyor bize. Hem de oyun esnasında. O an ne yapmakta olduğu, durumu falan gibi detaylı bilgiler veriliyor. Ama dediğim gibi, bu hem oyunu yavaşlatıyor, hem de oynanmasını güç hale getiriyor.

Ses konusunda ne yazık ki pek birşey yapamamışlar. Ortama yakışır müziklerle atmosferi bir hayli artırabilirlerdi ama bunu yapmayı seçmemişler. Ses efektlerinde de başarısız ve sönük kalmışlar. Son zamanlardaki strateji oyunlarının çıtayı yükseltmesinden sonra, bu oyundan böyle bir hareketin yapılması hiç beklenmeyecek birşeydi. Göz göre göre yerin dibine girmişler yani.

Doğal olarak oyun multiplayer da oynanabiliyor aynı zamanda. Ama single oyunda fazla zevk vermeyen bir oyundan multi ortamda pek bir zevk vermesi beklenemez. Oyun sistemleri fazla zorlamıyor ama oldukça yavaş ilerlediğinden canımızı sıkabiliyor. Ortalama bir sistemde rahat rahat oynayabileceğiniz bir oyun. En azından böyle bir özelliğinin olması, iyi olmuş. Bazı oyunlar berbat olmalarına rağmen, sanki süper özellikleri varmış gibi bir de yüksek sistem isterler. Bu öyle bir ukalalık yapmıyor ve ortalama bir sistemde rahat rahat çalışıyor.

Yazının sonuna doğru söylemek istediklerim, aslına bakarsanız bu oyunu hem alabilirsiniz hem de almayabilirsiniz şeklinde. Yani öyle bir arada kaldım ki anlatamam. Benimle aynı fikirde olan diğer arkadaşlar da kötü veya iyi diyemediler bu oyuna. Tam ortalarda olan bir oyun galiba. O yüzden bu sefer size tavsiye yapmayacağım. Ama alın bu oyunu isterseniz :) Bak şimdi.. Hmm.. Neyse işte, ben söylemem gerekenleri söyledim. Baştan sona okuyun bir kez, bilemedin iki kez, ardından beğenirseniz gidin alın. Bu kadar basit :) İyi oyunlar ve kocaman eğlenceler...