Strateji, özellikle gerçek 3D strateji deyince sanırım 2000 yılı bu tip oyunlar için altın yıl olarak kabul edilecek. Bu yıl içinde çıkan 3D strateji oyunlarına ve oyunlardaki kaliteye bakacak olursak sanırım pek de yanılmış olmayız. Son zamanlarda çıkan 3D RTS'ler arasında Ground Control, Earth 2150 ve Electronic Arts'tan Shogun Total War ile birlikte Dark Reign 2, 3D RTS tutkunlarına oldukça fazla seçim şansı sunuyor. Bu arada geçen yıl "yılın oyunu" seçilen Homeworld'ü de unutmamak lazım. Nitekim, oyunun programcısı olan Relic'in ardından Sierra yeni program grubu ile Homeworld: Cataclysm'i geçenlerde piyasaya sürdü.

Türkçe'ye "Gerçek Zamanlı Strateji" (Real-Time Strateji - RTS) olarak çevirdiğimiz bu oyun türü (Serhat Öztürk duymasın - bu konuda en son Submarine Titans incelemesinde bir yorum yapmıştı) geçtiğimiz 5 yılın en popüler oyun türlerinden biri. Bu furyanın öncüleri ise Command and Conquer, Warcraft ve Age of Empires idi. Ardından çıkan Starcraft ve Total Annihilation bu oyun türü için klasik olma özelliklerini hala koruyorlar. Arkalarından birçok devam oyunları ve birçok da taklitleri yapıldı. Ancak temel olarak hepsinin ortak yönü her ne kadar 3 boyutlu gözükseler de izometrik (genelde 45 derecelik perspektif) bakış açısı görünümü ile 2 boyutlu düzlemde oynanmalarıdır. Son zamanlarda 3D grafik hızlandırıcı kartların yaygınlaşması, bilgisayarların ve işletim sistemlerinin çok daha fazla yüksek kapasite ve yeteneğe sahip olmaları bilgisayar oyunlarına yeni boyutlar kazandırmaya başladı.

3D oyunların babası sayılabilecek, strateji demiyorum, Wolfenstein 3D'yi çoğu oyuncu hatırlar. Bu oyunla başlayan 3D macerası, yazılım destekli 3D FPS'lerle öyle bir hız kazandı ki, 3D grafik hızlandırıcı teknolojisinin ortaya çıkması ile ilk 3D hızlandırıcı grafik çipini üretip piyasaya süren 3dfx firması bile birçok oyuncu için bir marka değil bir standart olarak tanınmaya başladı.

Neyse, tüm bu hızlı gelişmelerden strateji oyunlarının da nasiplenmemesi elbette pek olası değildi. Her ne kadar 3D strateji oyunları 1999'dan beri popüler olsa da yeni bir girişim değil. Şahsen 1998'de tanıştığım WarGames isimli 3dfx destekli strateji oyunu bence buna iyi bir örnek. Ve artık oyuncular FPS türü oyunlarda yaşadıkları gerçekçiliği ve görsel zevki strateji oyunlarında da yaşamak istiyorlar...

3D strateji oyunları bardaktan boşanırcasına yağan bir yağmur gibi piyasaya çıkmaya devam ediyor. Sözün kısası artık, ister strateji, ister adventure, ister rpg, ne tür oyun çıkarsa çıksın, kendisini 3D teknoloji modasına uymak zorunda hissediyor. Buna bizim bir itirazımız yok, ancak yapılan her yeni oyunda mutlaka yeni birşeyler görmek istiyoruz (sağolsun Homeworld, Ground Control)...