RPG ile ilgili önemli kriterler:

Eğer 40 yaşlarında bir A.B.D. vatandaşı olsaydım ve şu anki zevklerime sahip olsaydım, büyük ihtimalle çocukluğumda şu meşhur kart oyunlarına (Dungeons & Dragons) gibi ya da masa üstü TBS lere (CIV gibi) düşkün olurdum. Büyük ihtimalle de zamanın en önemli gizemlerinden FRP'lere düşkün olurdum. Zira her zaman etrafınızda sizi öldürmek için bekleyen Goblinler olmaz :]]

Bahsettiğim tarihlerde (1965-1970) bir çocuk olsaydım, tüm Dünya'da, ya da bizim ki gibi ezilmekte olan ülkelerde her gencin yaptığı gibi isyanı seçecektim, ve belki de Amerikan icatlarından nefret edecektim. Neticede eğer FRP kartlarını görseydim, eminim sevecektim de. Kısacası Fantasy Gaming, tüm insaları belirli bir çatıda birleştirebilen ender oyun çeşitlerinden biri, ve bizlerin de bu oyun türüne saygı göstermesi gerekir [Konuyu nasıl bağladım ama :))))]
Kişisel bilgisayarların yaygınlaşamsıyla birlikte, belki de alışkanlıklarını asla kaybetmeyenler, FRP sevenler oldu. Kominite içinde patronundan, sevgilisinden aşağılanma yiyen bir adam, kendini küçük göremiyordu, çünkü oyun arkadaşlarının gözünde o güçlü bir savaşçı ya da gözü kara bir hırsızdı ve asla bilinmeyen bir tehlikeden kaçmazdı. Her ne kadar uzun bir süre FRP/RPG anlamında hep taklit oyunlar yapılmışsa da, oyun türü hep aynı Fantasy ortamını yaşattı. Ama insanlar artık kapıları açıp arkadan çıkan yaratıklara büyü yapmaktan sıkılmıştı. Derken ortamlara Diablo düştü.

Diablo'nun getirdikleri:

Muhteşem RPG klasikleri. Yani; karakter yaratma, izometrik görünüş, çok fazla çeşide sahip büyü ve yaratıklar, bilinmeyen bir gelecek ve asla aynı bitmeyen senaryo. Diablo kendine milyonlarca (abartı değil) hayran toplamıştı ve insanlar oyunu 150 defa bitirip (bu da abartı değil) hep aynı şeyleri yapmaktan bıktıkları için, Net üzerinden beraber oynamayı ilk kez gerçek anlamda düşünmüşlerdi. Ayrıca Diablo'nun yapımcısı Blizzard, RTS kralı WarCraft ve Veliahtı StarCraft'ın da online oynanabilmesi için, bir server açmıştı ve ilk kez gerçek anlamda Internet Üzerinden Oyun Oynama G-E-R-Ç-E-K-L-E-Ş-M-İ-Ş-T-İ.


Ve Darkstone:

Elimizdeki oyun ise RPG türünün son yıllardaki en önemli baş yapıtlarından Darkstone. Oyun neredeyse tamamen bir Diablo 2, ancak Diablo'nun iyi yönlerini alıp, kötü yönlerini geliştirmesi, ve kendi yeniliklerini de eklemesiyle, RPG anlamında önemli bir yenilik oldu.