İyi kötü çirkin şaheserinden sonra bana aynı hissiyatı yaşatan ikinci şaheser Desperados: Wanted Dead Or Alive idi. Sözü geçtiği her ortamda hayranlığımı dile getirdiğim Desperados 1 halen daha yaptığım arşivin en gözde elemanlarından biridir. İlk oyunun herkesin dilinde olduğu zamanlar sadece güzel bir hayal olan Desperados 2 için klavyenin tuşlarına basmaktayım şuan. Nisan 2006 tarihli demo incelemesinde yazdığım duygular içerisinde miyim bilmiyorum. O an hissettiğim mutluluk duygusu yerini biraz hayal kırıklığın bıraktı gibi. Wanted Dead Or Alive'ı daha unutamamışken gayet normal bir devam oyunuyla karşılaşmak bunun tek nedeni. Desperados 2 konusundaki asıl görüşlerimi incelemeye saklayacağım. Ama demo incelemede karar kıldığım sonuç yüzünden vicdan azabı çekiyorum. Halbuki gayet nötr şeyler yazmıştım oyunun sonucuna... Neyse daha fazla uzatmadan oyunun incelemesine geçelim. Zaten oyuna verdiğim not görülüyor. Üzerine bir şey söylemeye gerek yok. Ama öff be Spellbound! Ne yaptınız güzelim oyuna?

İyi, kötü, çirkin ve Desperados

Cooper's Revenge'in gayet klişe bir senaryosu var ama tabii aynı ilk oyunda olduğu gibi bölümleri geçtikçe dallanıp budaklanıyor. Aslında senaryonun öyle dudak uçuklatacak bir şey olmaması pek önemli değil açıkçası. Çünkü görevlerin eğlenceli olması bence senaryodan daha önce geliyor. Genelde bölüm başlarında bir ana görevimiz oluyor ve daha sonra değişik yan görevler ekleniyor. Bazen tamamen sessizlikle ilerlememiz ve kimseyi öldürmememiz gereken görevlerde mevcut. Yan görevleri bitirmeden bölümleri geçemiyoruz. İlla her şeyi eksiksiz yapmamız lazım. Bazı görevlerde tek bir karakter kaybı bütün bölümü baştan oynamamıza sebep oluyor. Bu yüzden sürekli save yapmanızı öneriyorum. Görevlerin zorluk dereceleri eskiye göre azaltılmış sanırım. Çünkü ilk oyunun ortalarına doğru karşımıza çıkan bölümlerde strateji belirlemekten başka çaremiz yoktu. Ama D2'de isabet ettirebilirsek bütün bölümü karşımıza geleni kurşuna dizerek geçebiliyoruz. O yüzden "oyun çok zordur boş ver" gibi bir düşünceniz olmasın. Zaten zordur diye vazgeçecek olan yine bir şekilde bir bölümde takılacaktır. Üçüncü bölümden sonra işler biraz sarpa sarmaya başlıyor benden söylemesi.

Havada, karada, 2D

Demo incelemede grafikler konusunda pek olumlu şeyler söylememiştim. Asıl oyunun incelemesinde de bu sözlerimi yineliyorum. 2D'den 3D'ye geçen hemen her oyun gibi Desperados 2'de göz boyamaktan öteye gidemiyor. 6 sene önce piyasaya çıkmış olmasına rağmen yeni Engine ilk oyundakiyle aynı kulvarda at koşturamaz kesinlikle. Nerede o ilkinin inanılmaz çevre grafikleri, nerede o vahşi batı atmosferi... Bazı ekranlarda birden oyunun yavaşlaması insanın sinirlerini bozuyor. Özellikle yapacağınız atağı, stratejiyi belirlerken böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman saç baş yolmamak elde değil. Eminim kulaktan dolmada olsa birçok kişinin 2D'yi 3D'ye tercih ettiğini duymuş ya da okumuşsunuzdur. Tabii ki bu seçimin içinde sarf edilen çabanın da büyük etkisi vardır. 3D daha komplike ve yapımı zor gibi görünebilir ama motor 2D ve el çizimi ise tasarım konusunda inanılmaz meşakkatli zamanlar yaşatmıştır yapımcılarına. Sanırım vakti zamanında ilk Desperados yapımcıları için gerçekten ızdırap çektirmiştir. Şimdi hatırlıyorum da benim unutamadığım bölümlerden olan kanyon görevinde cidden ağzım açık kalmıştı. Desperados 2'nin şu an içinde bulunduğu durumu sadece �nerede o eski kanyonlar� diyerek özetleyebilirim. Ama biraz ayrıntıya inelim. Bakalım eskiye göre neler bizi hayal kırıklığına uğratmıyor. Oyunumuzun grafik motoru baştan aşağı yenilenmiş. Kullanılan yeni Engine sayesinde kameralar arasında geçiş yaptığımız zaman normal grafik kalitesinden bir şey kaybetmiyoruz. Ancak sonuç nasıl diye düşündüğümüzde oyunun en az bir üç sene geç piyasaya çıktığını görüyoruz. Karakterler modellemeleri göstermelik olarak detaylı tutulmaya çalışılmış. Yalnız öyle bir el modellemesi var ki, inanın karakterler mutant gibi duruyor. Bazı dokular özellikle kaliteli hazırlanmasına rağmen bazıları da içten içe ham haliyle bırakılmış. Çevre grafikleri ise tepeden bakıldığında eskisini andırıyor. Ama yakın plana geçtiğimizde detay yoksunu oldukları belli oluyor. Efektler falan zaten vasat. Vahşi batıda geçen bir oyunda patlama ve ışıklandırmalar dışında efekt olmaz genelde. Ama maalesef onlarda çok iyi değiller. Grafik yapılandırması gayet yaşlı durmasına rağmen garip bir optimizasyon sorunuyla uğraştığımızı söyleyebilirim. Alakasız ekranlarda ilginç yavaşlamalarla ve atlamalarla karşılaşıyoruz. Bu performans kaybı cidden oyunun temposunu düşürüyor. Grafik notu olarak 3 yıldız vermeyi düşünüyorum her ne kadar bu bile fazla olsa da strateji kamerasından oynarsak grafik kusurlarını daha az görüyoruz.