Bu yılın başlarında konsollarımızı şenlendiren şeytan ağlatıcı beyaz saçlı kahramanlarımız sonunda PC'lerimize de konuk oldular. Uzak doğunun balta girmemiş ormanlarından kopup gelen bu usta savaşçılar... Hmm. Böyle değildi. Zorlama yaratılan karakter Nero, cıvık Dante ve bu çılgınlara hükmetme zorluğu karşısında sancıyan parmaklar ve daha nicesi bu yazının giriş kısmını oluşturmalıydı. Orman konusu ayrı bir mevzu ve Kyrie çok güzel. Hepsi bu.

Sen nerden çıktın Nero?

Devil May Cry serüveni 2001 yılında PS2'de başlıyor. Anca Capcom gibi çekik gözlü bir firmanın yaratabileceği türden atmosfer ve karakterlerle aklımızı başımızdan almıştı o zamanlar. Arcade makinalarına özgü büyük puntolar ile bir anda patlayan kombo başarıları, anime tarzındaki karakterler ve yaratılan gotik ortam bambaşka bir tat vermişti bizlere. Her zaman sevmişimdir Japon oyunlarını. İkinci oyun ise seriye bir kara leke olarak geçse de PC'lere de konuk olan üçüncü oyun Dante'yi yeniden uyandırdı. DMC 4'ün ise ayrı bir yeri var. Çünkü serinin ilk nesil atlayan oyunu.

Kült bir karaktere dönüşen Dante'nin, �kısmen- terkedilip Nero gibi zorlama bir karakter ortaya çıkarılması oyuna başladığınızda soracağınız ilk sorudur şüphesiz. Bizi bambaşka diyarlara sürükleyecek, oyunun yapısına etki eden ya da senaryo gereği ortaya çıkan bir karakter değil Nero. Capcom'un aynı haritayı iki kez dolaştırmak istemesi ya da Dante ile savaşacak bir karakter ortaya koyma hevesi yüzünden çıkmış olabilir, bilmiyorum. Genel hatları ile birbirine benzemeleri, yapımcıların köklü değişiklik yapmaktan korktuklarına delalet ediyor. Ya da adamlar beyaz saç sevenler derneğinin başkanları. Ama bre çekik gözlü dostlarım! Dante'nin suyu mu çıkmıştı ki onun bir kopyasını yarattınız?

Başyapıt direkten dönüyor...

Order of Sword isimli örgütün ayini sırasında çatıdan ortama dalış yapan Dante ile başlıyor oyun. Oldukça uzun ara filmlerin muhteşemliği sırasında Dante'nin bahsettikleri bir anda sizi oyunun içine hapsediyor. Klişe gelecektir, ancak gerçekten Dante'nin iki kelamı sonrası sırf meraktan oyunun başından kalkamayabilirsiniz. Order of Sword'un bir üyesi olan Nero ile Dante'yi bir yandan tekmelemeye çalışırken bir yandan da kontrolleri kavramaya çalışıyoruz. Bu iki ana karakterin dövüşü sonrasında hem kontrolleri az çok kavramış hem de tüm oyun boyunca yetecek gazı almış oluyoruz.


Devil Bringer sayesinde Nero ile tozu dumana katmak oldukça kolay


Ayrıca burada bahsedilmesi gereken bir husus var. Başka bir platformdan port edilmiş oyunların genel sorunlarından birisi, port edildiği platformun kontrol simgelerinin aynı şekilde bırakılmış olmasıdır. Yani "Kare ile zıplayabilirsin" türünden bir ipucu ile karşı karşıya kalabiliriz. Ancak Capcom bu önemli ayrıntıyı es geçmeyerek ipuçlarındaki simgeleri PC'ye göre uyarlamış. Büyük alkış. Yine de klavye ile kombolarından altından kalkmak oldukça zor. O yüzden gamepad ile oyunu oynamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Kaldığımız yerden devam edelim: Nero'dan. Yeni karakterimizin ilk dikkatimizi çeken özelliği sağ koluna şeytan kaçmış olması. Böylece adamımız kısmi bazı şeytani yeteneklere kavuşmuş. Devil Bringer isimli bu yetenekler sayesinde özellikle son boss'larda paçayı kurtarabiliyoruz. Nero'nun Dante'den tek farkı bu değil. Silahlar konusunda oldukça zayıf olmasına karşı (sadece Blue Rose kullanabiliyor ki cidden hiçbir işe yaramıyor) kılıç konusunda bazı teknolojik özelliklere sahip. Red Queen isimli kılıcının sapını çevirerek güç verebiliyoruz (Exceed system), tıpkı motosikletlerde olduğu gibi. Böylece sınırlı sayıda da olsa güçlü vuruşlar yapmak mümkün. Görüntü itibari ile bu iki karakter birbirine benzese de kişilik olarak farklılar. Dante'nin esprili tepkileri, rahatlığı Nero'da pek yok. İşini daha ciddiye alan aşık bir karakter profili sergiliyor.