Bunu çok iyi hatırlıyorum, ailem tatile gitmişti. Bende bir başıma evde kalmıştım. Haliyle canım çok sıkılıyordu. Günün birinde bilgisayarcıya uğrayıp şölye 6-7 tane oyun alıp bitireyim dedim ki tam içeri girdiğimde Diablo 2'yi gördüm. Hemen kaptım geldim eve. Ve tam 3 ay boyunca bilgisayarıma Diablo 2'den başka oyun yüklenmedi. Günler geceler boyunca oynadım okullar başlayınca haliyle bıraktım. Daha sonra bir expansion pack çıkacağı haberini duydum. Hemen D2'yi kurup antremanlar yapmaya başadım ve sonunda beklediğim exp pack geldi; karşınızda Diablo II: Lord Of Destruction...

Oyunun konusu şöyle... Hatırlayacağınız üzere Diablo ve Mephisto'nun işini bitirmiştik. Ama Baal aradan sıyrılmayı başardı, Madius'tan (zannedersem ismi böyleydi tam hatırlamıyorum) kendi Soulstone'unu aldı ve World Stone'u ele geçirebilmek için Barbarian Highlands'e doğru yola koyuldu. Bizim de işimiz oraya gidip Baal'ı doğduğuna pişman etmek...

Oyunu oynayabilmek için ilk olarak bilgisayarınızda Diablo 2'nin kurulu olması ve de oyunu bitirmiş olmanız gerekir. Oyunu bitirdiyseniz Act 4'teki Tyreal ile konuşarak Act 5'e geçebilirsiniz.

İlk olarak 2 tane yeni karakter sınıfı geliyor. Bunlar Assassin ve Druid. Assassin dövüş sanatları, sinsilik ve tuzakları kullanırken, Druid doğanın güçlerini kullanıyor. Assassin'in yetenekleri arasında güçlü tekmeler ve yumruklar bulunurken, Druid'de de bir ayıya dönüşme, deprem yaratabilme, kurt gibi yaratıklar oluşturabilme gibi yetenekler bulunuyor. Bu karakterleri kullanmak istiyorsanız oyuna diğer karakterlerle olduğu gibi en başından başlamanız gerekiyor.

Ve gelelim Act 5'e. Act 5 her tarafı karlı Barbarian Highlands'de geçiyor. Karlı yerler ve dağları felan çok sevdiğim için haliyle burası beni cezbetti. Ayrıca bu act oyunun en uzun bölümü yani uzun dediğime bakmayın harbi uzun yani. Oynayınca zaten siz de göreceksiniz.

Artık oyunda kiraladığımız askerlere de eşyalar giydirebiliyoruz ve yanımızda dolaştırıp level atlatabiliyoruz. Yeteri kadar gelişince çok işinize yarayabiliyorlar. Üstelik öldüklerinde onları belli bir para karşılığında tekrar canlandırabilirsiniz. Bunu yapmak için bulunduğunuz şehrin adam kiralayıcısına (ne kreatif bir kelime) gidip gereken parayı ödemelisiniz. Kiraladığınız askerin envanterini açmak için de sol üst köşedeki portresine sağ tıklamanız yeterli. Onu iyileştirmek için ise yine sol üstteki portresine potion bırakmanız yeterli.

Yeniliklerden itemler'de nasibini almış. Oyuna eklenen bir çok yeni item var. Özellikle karaktere özel itemler arttırılmış (örneğin assassinlerin kullandığı Claw'lar). Yeni unqie ve set itemler da eklenmiş. Gemler'e de kardeş olarak rune ve jewel'lar eklenmiş; bu arada envaterinizde taşıdığınız sürece size bazı özellikler kazandıran charmları da unutmamak gerek. Bunlada yetinilmeyerek bu kadar çok item'i depolamak için sandığınız da büyütülmüş. Bunun yanında karakterinizin kullanacağı silah(lar) ve kalkan'a alternatif belirtebiliyor ve tek tuş ile ikisi arasında değişim yapabiliyorsunuz. Mesela aynı anda yakın mesafe ve uzak mesafe silahları arasında gerekli durumlarda hiç uğraşmadan geçiş yapabiliyorsunuz. Böylece envanterinizde de fazladan yer bırakmış oluyorsunuz. Artık nighmare ve hell seviyelerinde öldüğünüzde kaybettiğiniz tecrübe puanını cesedinizi o anda geri alabilirseniz bir kısmını kurtarabiliyorsunuz. Ama "Save and Exit"e basıp çıkarsınız geçmiş olsun.

Bu kadar çok yenilik var da yeni yaratık olmaz mı tabi ki var. Ama bunlar sadece Act 5'te ortaya çıkıyor (Act 5'teki yaratıkların hepsi yeni hiç eski yok). Özellikle demon imp'ler sinirinizi alt üst edecek.

Ve grafiklere gelince... Yine aynı bildiğimiz grafikler var oyunda ama bu sefer 800x600 çözünürlüğe kadar çıkabiliyorsunuz. Oyun D3D, Direct Draw ve Glide destekliyor. Sesler ise iyi sayılır, özellikle karakterin quest başladığı veya bitirdiği zaman yaptığı yorumlar her zaman çok hoşuma gitmiştir.

Oyunda bulabildiğim tek kötü yan çok karışık olan yerlerde yaratıkların sürekli takılması (Özellikle sizin summon ettiğiniz yaratıklar bunu çok yapıyor)

Sonuç olarak Diablo II LOD, diablo II'yi daha zevkli ve daha güzel hale getirmiş ve bence veklenenden daha fazlasını vermiş. Oyunu oynamadan önce sitesinden yamasını bulup kurmayı unutmayın. Oyunumuza "görüldüğü yerde alınacak ödülü" vererek (benim özel ödülüm :)) Kıbrıs denizinin serin sularında yüzmeye gidiyorum.