Survival Horror tarzı denildiği zaman akla ilk gelen firma Capcom oluyordur herhalde. Bugüne kadar oynadığım en sıkı oyunları bu firma yapmıştır. Dino Crisis de bu firmanın elinden çıkma ve ikinci sürümüyle bizlere daha az bulmaca, daha fazla aksiyon sunmak için gelmiş.

Oyun kaldığı yerden devam ediyor. Konusu hakkında fazla birşey söylemek istemiyorum. Yine bazı işler rayından çıkıyor ve mekanın kontrolünü dinozorlar alıyor. Konu hakkında detaya girerek, oyunun heyecanını yitirmesini istemiyorum. Siz aldığınız zaman, zaten neler olup bittiğinden haberdar olacaksınız. Bu oyun PS'den port edilmiş. Yani öyle PC'ye yakışır kalitede grafikler ve oynanış tarzı yok. Birazcık sancılı yani, ama fazla kasmıyor derseniz, eğleneceğinizin garantisini verebilirim.

Oyuna yeni yeni şeyler eklenmiş. Bunlardan ilki dinozor sayısı. Zaten bunu artırmasalar, hata yapmış olurlardı. Oyuna 10 tane yeni canavar eklenmiş. Ayrıca oyundaki mini oyunlar da, oldukça zevkliler. Kovalamaca sahneleri, tüfek atış oyunu falan gibi oyunlar, buna örnek. Bu tarz mini oyunlar, oyunun aksiyonunu daha da artırıyor.

Oyunda yeni bir ödüllendirme sistemi var. Oyunda yaptığınız kahramanlık hareketleriniz ödüllendiriliyor. Yaptığınız ekstrem hareketlere puan veriliyor ve bu puanlarla daha sonra silah ve cephane alabiliyorsunuz. Bu önceleri saçma gibi gelse de, oyun ilerledikçe oldukça yararlı olduğu anlaşılıyor.

Oyunun grafikleri, birazcık kötü. Bunun sebebi oyunun PSX oyunu olması. Bir kere arka plan grafikleri 2D. Bu PSX'de fazla göze batmıyor ama PC versiyonunda karakter modelleri çok detaylı olduğundan, arka planla tamamen zıtlık oluşturuyor. Bu da göze pek hitap etmeyen bir oyun anlamına geliyor. Oyunda karakter modellemeleri dediğim gibi oldukça detaylı. Yani yüksek çözünürlüklü. Arka plan için de birşeyler yapsalarmış, oyun daha iyi gözükebilirmiş. Sanki yağlı boya tablo gibi gözüküyor arka planlar ve gerçekten çoğu şeyi bozuyor. Oyundaki video görüntüler de çok heyecanlılar ama çözünürlükleri çok düşük. Çoğu zaman ultrason gibi görüntüler göreceksiniz, bu sakın sizi oyundan soğutmasın. Şimdiden uyarayım dedim :)

Sesler de aynen PSX'den aktarılmışlar. Müzikler dinamik, başınız belaya girdiği zaman müziğin değişmesinden bunu anlayabiliyorsunuz. Konuşmalar da, birazcık amatör gibi görünse de (duyulsa da), yine de fazla zorun çıkartmıyor.

Oyun artık eski versiyonundan daha hızlı bir yapıda. Dinazorlar daha bir çevik ve daha hızlı saldırıyorlar. Artık daha fazla aksiyon ve daha az bulmacayla uğraşmak zorundayız. Bence bu daha iyi olmuş. Çünkü diğer oyunda, bir yere takıldığımız zaman çok vakit kaybettiğimizde, hemen oyundan sıkılabiliyorduk. Bu oyunda fazla zor bilmeceler olmadığından, hemen hemen saf aksiyonmuş gibi ilerleyebiliyorsunuz.

Oyun için öyle fazla yüksek bir sisteme ihtiyacınız yok. Orta halli bir bilgisayarda rahatlıkla çalışabilir. Çözünürlüğü düşürürseniz, hem arka plana uyan karakterleriniz oluyor hem de sistemlerinizde çok daha rahat çalışıyor. Bunu deneyin derim. Ben öyle yapmıştım. Yoksa fazla iyi grafikli karakterlerle gerçekten garip gözüküyor oyun.

Oyun hakkında söylenecek birşey kalmadı. Bu oyunu imkanınız varsa PSX'de oynayın. Hatta belki çoğunuz oynamış, bitirmişsinizdir bile. Ben yine de burada incelemek istedim. Her zaman grafik önemli değildir bence. Oyun halen zevkli, halen sizi korkutabilir. Sadece grafikleri azıcık kaka o kadar. Siz bilirsiniz, ben diyeceğimi dedim :)