Dinolar pek çok oyuna konu olmuşlardır bugüne kadar. Tarz olarak genelde FPS ve aksiyon oyunlarında kullanılan bu hayvancıklar, strateji oyunlarına da oldukça uygun bir malzemeymiş meğer. Bu oyunda şirin dinolarımızla koskocaman bir park yaratmaya çalışacağız. Klasik tycoon oyunları gibi yani. Ama bu oyunun diğer oyunlardan bambaşka, oldukça farklı özellikleri de var. Bunlar neler mi, az sonra!! :)

Oyunda Campaign ve Freeplay modları var. Ben genelde free olayını daha çok seviyorum. Bu tarz oyunlarda bir göreve bağlı kalmaktan hep sıkılmışımdır. Ama saatlerce free olarak takılmaya bayılırım. Oyunda görevlere başlamadan tutorial ile cebelleşmek zorundasınız. Bunu yapın, oyunu düzgünce öğrenin. İleride zorluk çekmemeniz lazım.

Oyunda yine binalarla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Yapmanız gereken binaları, alanları, bahçeleri menüden seçip yerleştiriyorsunuz. Ayrıca dinocuklarınızı yetiştirmek ve onlara mama yedirmek için personel de kiralamak zorundasınız. Bunları yaparken, maddi durumunuza dikkat etmeniz gerekmekte.

Oyunda 20 adet dinonuz var. Bunlar temel türler. Bunları birbirleriyle sapıkça çiftleştirip değişik türde dinolar elde edebiliyorsunuz. Ayrıca genleriyle de oynayarak, değişik tarzda dinolar yaratmanız mümkün. Bu harika bir özellik ve oyundaki hayvan çeşidini çok fazlalaştırıyor. Bu olayları öyle hemen pat diye yapamıyorsunuz. Özel laboratuvarlarda ve para karşılığı bu deneyleri yapıyorsunuz. O yüzden bunları yapmak için oyunda ilerlemek ve cebimizin fazla dolu olması gerekiyor.

Ayrıca her dinonun kendine has özellikleri var. Aynen bir frp oyununda olduğu gibi, hız, çeviklik, dayanıklılık gibi özellikleri var. Bunlara göre hayvanları yetiştirmenizde, hangi hayvanlarla birlikte kafeslere koyacağınıza karar verebiliyorsunuz. Dinolarınızda bu kadar fazla özelliğin verilmesi aslında o kadar fazla işe yaramıyor ama yine de ayrıntı olarak iyi düşünülmüş.

Oyunda etrafa cafeler falan da dikebiliyorsunuz. Ama en önemlisi, oyunda çeşitli aktiviteler düzenleyebilmeniz. İnsanlar dinoları sadece izlemeye gelmiyor. Onların yarışmalarını, hatta dövüşmelerini izlemeye bile gelenler var. Bu nasıl mı oluyor? İte bunları siz organize ediyorsunuz. Eğer uğraşmaktan sıkılırsanız, önceden hazırlanmış hazır aktiviteleri de kullanabiliyorsunuz.

Oyunun grafikleri oldukça başarılı. Yüksek çözünürlükte ve detaylı hazırlanmışlar. Dinoların animasyonları ve modellemeleri iyi. Fazla hareket tekrarlamıyorlar ve doğal davranıyorlar. Gerçi bir dino nasıl davranır pek bilmiyorum ama, aynı bir dino gibi davranıyorlardı bana göre oyunda :)

Müzikler de tam yerli müzikleri havasında. Yani Afrika havası :) Ses efektleri de iyi yapılmış. Etraftaki kalabalığın, hayvanların sesleri oyunun atmosferine katkıda bulunuyorlar. Oyun sesler bakımından desteklendiğinde daha zevkli bir hal alıyor.

Oyun orta halli bir bilgisayarda rahatlıkla çalışıyor. 64 MB RAM olsun yeter. Oyunda zoom levelleri de oldukça sağlam. Dinoların dibine kadar girebileceksiniz, ayrıca bir sakatlık çıktığında ise çok uzaklara gidebileceksiniz. Aslında keşke oyunda müşterilerin gözünden parkı gezme modu olsaydı. Güzel olurdu... Ayrıca, dinoların kontrolünü alıp savaştırmak veya dolaşmak da oldukça heyecanlı olabilirdi. Gerçi o zaman oyun kendi tarzından uzaklaşırdı ama yine de çeşit olması açısından eğlenceli olabilirdi.

Son olarak, gerçekten oynanması gereken bir oyun. Ben aslında Tycoon tarzı oyunları pek sevmem, ama bu oyun zevkli. Küçükken dinolardan çok hoşlanırdım, resimlerini falan duvara asardım. Kim bilirdi bu yaşımda koskocaman bir dino parkı işleteceğimi. Bu tarz oyunları sevenler bu oyunu kaçırmasın diyorum ben. Pişman olmazsınız.