Son zamanlarda oldukça ilginç yarış oyunları piyasaya çıkmaya başladı. Dirt Track Racing 2 de bunlardan birisi. Oldukça zevkli bir oyun. Önceki vesiyonu da eğlenceliydi, geliştirilmesiyle daha da eğlenceli olmuş.

Oyunda 14 ayrı rakiple yarışıyorsunuz. Arcade veya Kariyer modlarından birini seçerek oyunu oynayabiliyorsunuz. Arcade modunda yarışlara direk girip yarışabiliyorsunuz. Kariyer modunda ise, kendinize araba alıyorsunuz, yarışları kazandıkça cebiniz doluyor, bu paralarla da arabanızı upgrade ediyorsunuz veya yeni arabalar alıyorsunuz. Kariyer modu oldukça zevkli. İlerlemek ve yeni arabalar almak, bunları geliştirmek, insanı oyuna bağlıyor.

İlginç özelliklerden biri de, yarışlarınızı kaydedip internet yoluyla herkesin beğenisine sunmak. Bu çekimlerde değişik kamera açıları kullanabiliyorsunuz. Hoş bir olay, kırdığınız rekorları etrafa yayıp hava atabiliyorsunuz. Diğer bir hoş olay da yarışırken kaskınızın kirlenmesi. Bu görüşünüzü de etkiliyor. Camı silerek bundan kurtuluyorsunuz.

Oyunda 14 ayrı pist bulunuyor. Hep 14 ile gidiyoruz, hadi bakalım. Bu pistlerin hepsi yuvarlak ve türevleri. Yani dolanıp duruyorsunuz. Tam yuvarlak, yumurta şeklinde, oval, 8 şeklinde falan gibi pistler var. Dönüp durmaktan sıkılmanız olası ama rakiplerle uğraşırken, bunu unutuveriyorsunuz. Her pist için arabanıza ayrı bir ayar yapmanız gerekiyor. Oyunda profesyonellik anlayışı, burada ön plana çıkıyor ve arcade havasından da uzaklaşılmış oluyor. Pistler için en iyi donanımı seçmek için önceden bunları test edebiliyorsunuz. Tekerlek basıncı, yeni alınan parçaları falan, yarıştan önce test edebiliyorsunuz. Böylece daha sağlıklı sonuçlar elde etmeniz sağlanmış.

Lan veya internet üzerinden 10 kişiye kadar oynayabiliyorsunuz oyunu. Internet üzerinden oynamak bir yana dursun, çıkardığınız sağlam yarışları internette paylaşmak oldukça hoş bir olay. En azından benim çok hoşuma gitti. İleride büyük bir ihtimalle, bu tekrar görüntülerine ödül verilebilir, çeşitli müsabakalar düzenlenebilir.

Grafiklerdeki başarı beni şaşırttı. Araçların gerçekçi görüntüsü, biraz arcade havasında çizilmesi güzel olmuş. Ayrıca duman efekti, çeşitli parlama efektleri de başarılı. Ayrıca hasar görüntülemesi de başarılı, çok da mantıklı. Aldığınız hasarlar sürüşe etki ettiğinden, arabanıza iyi bakmanızı tavsiye ediyorum.

Yarışlarınızı garip bir adam anlatıyor. Çok tekrar yaptığından sıkılabilirsiniz. Müzikler de oyunun tarzını yansıtan cinsten. Motor sesleri, çarpışma efektleri de iyi derecede yapılmış. Ses konusunda oyun kötü değil, ortalama denebilir.

Oyunu rahat oynamak için önerilen sistem, 500Mhz bir PIII. 128Mb'da ram istemişler. Ama ben biraz daha fazlasını tavsiye ediyorum. Özellikle ekran kartınız en az 32Mb olsun. Akıcı grafiklerle oyun daha eğlenceli ve kolay oluyor.

Son olarak, bu oyunu yarış severlere çekinmeden tavsiye edebilirim. Oyunun tek kusuru pistlerinin dönüp durması. Ama oyunun tarzı böyle. NASCAR yarışları gibi yani. Ama daha zevkli olduğundan eminim. Ben severek oynadım, yarış severler de severek oynayacaklardır. Daha renkli, değişik mekanları olan yarışlardan hoşlanıyorsanız, bu oyunu size tavsiye etmiyorum. Görüşmek üzere...