Bugün için, Disciples II: Dark Prophecy çoğu kişi tarafından piyasadaki en iyi fantezi konulu turn-based strateji olarak görülüyor. Mükemmel yüksek kaliteli görüntüleri ve sesiyle zenginleştirilen sezgisel ve akıcı oynanımıyla bu tür için oldukça çekici ve güzel bir yenilik oldu. Oyunun çıkmasından kısa bir süre sonra da uzun süredir beklenen ve oyuncuların sadece iyi tarafta oynamalarına izin veren Disciples II: Guardians of the Light adlı eklenti paketi piyasaya sürüldü. Benzer olarak, Servants of the Dark da oyuncuları Disciples dünyasının diğer tarafıyla sınırlandırıyor � yani "light" tarafını seçemiyor, sadece kötü adamlarla oynuyorsunuz. Disciples serilerine yeni olanların bilmek isteyebilecekleri gibi, Servants of the Dark tek başına olan bir eklenti ve orijinal Disciples II'nin görevlerini de içermekte.

Disciples II: Servants of the Dark size Legions of the Damned'in ya da Undead Hordes'unun (çeviri gerekli değil bunları değil mi?) liderliğini yapma şansını veriyor. Eğer Legions of the Damned'i alırsanız Bethrezen belasını tüm Nevendaar'a yaymak için çalışıyorsunuz. Legions of the Damned aynı zamanda da güç ve otoritelerini arttırmak için kısa bir zaman önce yeniden canlanmış olan Elf tanrısının üstün güçlerini çalmayı planlamaktalar. Diğer taraftan, Mortis'in ve onun çok sayıdaki Undead Hordes'unun tarafını seçerek zamanla karısının geldiği durum nedeniyle onu başından atmış olan ve tekrar canlanan kocası Gallean'la uğraşabilirsiniz. İntikam ve kan peşindeki Motris, Gallean'ın halkı üzerine gazabını yollamadan durmayacağa benziyor.

Tüm eklenti paketlerindeki ana hedef oyunda kalan bugları ve oynama hatalarını defedip daha çok (ve tercihen yenilikçi) içerik eklemektir ve böylece oyunu "genişletmek"tir. Ne yazık ki Disciples II: Servants of the Dark pek de yenilik getirmiyor orijinal oyundan bu yana. DII: Guardians of the Light'dan bu yana eklenti paketi için beklemekte olan oyuncular bu oyununun sunduklarından çok daha fazla şeyler ummaktaydılar. Oyunun yeni kampanyaları çeşitli yeni haritalar ve hikayeyi takip eden senaryolar içeriyor gibi fakat bu yeterli değil, eklentiler basitçe yeni üniteler, nesneler ve özelliklerle dolu olmalıdır. Diğer bir eksi tarafsa eski oyundaki bazı sorunların yeni oyununda da aynen duruyor oluşu. Bu oldukça sinir bozucu bir problem, özellikle de herolarınızı bölgeye yolladığınızda. Mesela, askerlerinizi iyileştirmek ve yeni kuvvetler eklemek için ana şehrinize gidiyorsunuz ve bir anda bir savaş meydana geliyor çünkü haritadan görmesi çok zor olan bir Orc Birliğine yaklaşmış oluyorsunuz (oynadığınız çözünürlük ne olursa olsun).