Son günlerde bir büyücünün her gün büyülerini ezberinde tutmak için büyü kitabını tekrar tekrar açması gibi yeniden Dragonlance, Forgotten Realms ve Ravenloft serilerini bilmem kaçıncı kez okuma seanslarına başladım. Kitaplığımda şöyle bir yâd etmek amacıyla elime bir Dragonlance kitabı almamla başladı her şey ve satırı satırına bilmeme rağmen en sevdiğim bu 3 seriyi okuyorken buldum kendimi. Oyunlarla ilgiliyseniz fantastik kitap okumak, RPG arayışına girmek demektir. Sırf bu yüzden kim bilir kaç kişi Baldur's Gate, NWN, Elder Scrolls serilerine aşina olmuştur. Yine alışkın olduğum bir RPG açlığı dönemine girince arşivimin altını üstüne getirmeme rağmen (zaten defalarca yeniden bitirdiğim için) bu açlığıma farklı bir tat ile karşılık verecek bir oyun bulamadım. Belki Forgotten Realms'ta açlığımı gidermeyi başarırım diyerek NWN 2 yükledim ancak onun bile hastalığım için yeterli olmadığı ortadaydı. Baktım ki "oynanılası RPG'ler" arşivim içerisinde bana deva yok; umudumu yitirmiş hâlde farklı bir tat bulabilmek amacıyla yeni oyunlara göz atmaya karar verdim. Maalesef güzel RPG'ler nadiren oyun piyasasına sunuluyor ve çıkan RPG'ler içinde fantastik RPG oyunlarına pek rastlayamıyoruz. Bütün bu ümitsizlik içerisinde bilgisayarıma Drakensang: The Dark Eye isimli bir oyun kurdum. Bakalım hastalığımıza ne derece ilaç olabilmiş?

Kimler okumalı, kimler oynamalı?

İncelemeyi okumak ve oyunu oynamak konusunda kararsızlık yaşayanlara not düşecek olursak; fantastik romanlar konusunda fazla bilginiz yoksa ve "Yüzüklerin Efendisi güzel filmdi; böyle elfler falan�" gibi bir düşünceye sahipseniz ilginizi çekme ihtimali bulunan, fantastik romanları seven ancak RPG'leri denememiş birisiyseniz sizin için güzel bir başlangıç olabilecek, RPG konusunda tecrübesiz, kes-biç türü oyunlar (Diablo, Sacred, Titan Quest vb.) dışında karmaşık göründüğü için derin RPG oyunlarına bulaşmamış iseniz arayüz kolaylığı sayesinde zorlanmayacağınız ancak diyaloglarıyla sizi sıkma ihtimali bulunan, fantastik romanlara karşı ilgisiz ama RPG'leri seven bir oyuncu iseniz oynayacağınız, fantastik romanlar, RPG'ler ve masaüstü FRP'leriyle ilgiliyseniz bitirmeden kalkmayacağınız, "Raistlin aşağı, Drizzt yukarı" kafayı fantastik evrenlerle bozmuş, RPG'leri hatim etmiş ve masaüstü FRP'lerde günlerinizi harcamış iseniz birkaç karakter sınıfıyla rol yapmayı, oyunu defalarca bitirmeyi ihmal etmeyeceğiniz bir oyun sizleri bekliyor. Saydığımız sınıfların dışındakiler için oyun sıkıcı, inceleme de gereksiz olabilir. Son sayfayı açarak puana göz atabilir ve incelememizden kendinizi mahrum bırakabilirsiniz.
Rolümüz nedir?

Geçtiğimiz senenin Almanya'da en iyi RPG'si seçilen ve başarısının ardından bu sene İngilizce olarak piyasaya sunulan oyunumuz en başarılı Alman masaüstü FRP'si The Dark Eye tabanında hazırlanmış ve kurallar da yine bu oyun düzenince belirlenmiş. Ethra evreninde yer alıyoruz ve oyun boyunca talan edeceğimiz alan Aventuria kıtasının Kosh bölgesiyle sınırlı. Sınırlı dediysek bu alanın küçük olduğu anlamına gelmiyor; kimi yerlerde uçsuz bucaksız gibi hissettirmeyi başarıyor harita kendisini oyuncuya. Bölge hakkında şöyle bir genel bakış koyacak olursak rol yapma unsurlarının birçoğunu içerdiğini söyleyebiliriz. Satıcılardan rahiplere, büyücülere ve hatta dilencilere kadar etkileşime girilebilecek birçok NPC, elf, cüce, insan ağırlıklı ırk çeşitliliği ve bataklık, mahzen, kapital gibi türlüce gezilecek, keşfedilecek yer mevcut.