Hadi çocuklar, herkes bize geliyor ve legolarını da yanlarında getiriyorlar. Neden mi? Herkes legolarını birleştirecek ve kocaman bir makine inşa edeceğiz. Belki karşı mahallenin çocuklarının robotuna karşı koyabiliriz. Hadi bakalım, herkes işe koyulsun! Aaah ah. Bu söylediklerim bir zamanlar gerçekti. Eskiden, ufacıkken, böyle işlerle uğraşırdık. Öyle mahalle maçları veya buna benzer işler yapmazdık biz, genelde lego ve kart oyunlarıyla kapışırdık. Çok lego kaybettik bu uğurda, ama hiç bir zaman da yılmadık.

Geçen senelerde legolarla ilgili çeşitli oyunlar çıkmıştı. Reklam niteliğinde olduğundan fazla başarılı değillerdi. Ama bu yazıda size anlatacağım oyun, oldukça başarılı bir EA yapımı. Evet, ben de duyunca şaşırmıştım ama gerçekten de EA, legolarla ilgili bir oyun yapmış. Ama EA gibi bir firmanın başarısını bu oyuna yansıtması fena da olmamış. Oyun yarış oyunu, hem de abartı teknolojik olanlardan. Aslında bu oyun iki eski revaçta olan konuyu birleştirmiş. Legolar ve fütüristik yarışlar. Bu yarışlara artık eskisi gibi değinilmiyor. Mega Race serisi, eskiden aklımda kalan teknolojik yarış oyunlarından sadece bir tanesiydi. herneyse, lafı fazla uzatmadan hemen oyunun tanıyımına geçelim.

Biz Max Axel'i canlandırıyoruz. Drome şampiyonası'nda kendimizi kanıtlamamız gerekli. 3 çeşit dünyada yarışmamız, zorluklara göğüs germemiz gerekiyor. Bu zorluklar, diğer yarışçılar ve karşılaşacağımız bir sürü engelden ibaret. Şehir, kanyonlar ve dağ gibi mekanlarda geçiyor oyun. Yarışarak listede yükseliyorsunuz, başarınız artııkça yeni araçlara ulaşıyorsunuz. Yani pek de değişen birşey yok. Yarıştığınız arabalar ise, 2002 Lego modelleri mantıklı olarak. Ama ne yalan söyliyeyim, gerçekten oldukça başarılı modeller. Hadi gerçekleri zaten güzeller ama oyuna da iyi aktarılmışlar.

Oyunda herşey olduça hızlı ilerliyor. Yani hız duygusunu tamamen iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. Bu her oyunun, her babayiğidin harcı değildir. Oyunda direk single player oynamak da var, ama asıl önemli olan hikaye modunda, kariyer modunda oynamak. Burada Multi-Challenge Racing denilen bir olaya giriyorsunuz, değişik pistlerde, bir hikaye gibi yarışıyorsunuz. Siz yarışıyorsunuz, arka planda birşeyler oluyor. Başarılı olduğunuz zamanlarda, bu olan olaylara da etki ediyor. İlginç yani.

Oyunda rakiplerinizle sadece hız ile uğraşmıyorsunuz. Yoldan topladığınız roketlerle ve mayınlarla onların icabına bakabiliyorsunuz. Benim en beğendiğim, ilk sırada giden herifi otomatik olarak hedef alan roket. Bu eski bir oyunda daha vardı ama ismi şu anda aklıma gelmedi :) Ayrıca yere mayın falan da bırakıyorsunuz ve sizi takip edenlere hadlerini bildiriyorsunuz. Ama eğer o mayınlara basan olmazsa, bir dahaki turda siz de üzerinden geçebiliyorsunuz :) Benim başıma geldi de, ondan uyarmak istedim. Ha bir de oyunda 3 ayrı mod var. yarış, savaş ve hareket yapabilme kabiliyeti ölçme bölümü. Yuh, ne süper Türkçem var değil mi? :) Yarışları tamamladıkça turbo, yeni parçalar falan alabildiğinizden bahsetmeme gerek yok sanırım. Ama sanırım çaktırmadan bahsettim bile. Bunlar artık her oyunda bulunan özellikler. Aynı zamanda olmazsa olmaz özellikler de denebilir.

Oyunun grafiklerini ben çok beğendim. Adamlar gerçekten iyi iş becermişler. Bazen sağa sola bakmaktan yoldan çıktığım falan oldu. Gerçi oyunda yoldan çıkmak yok ama ben lafın gelişi öyle söyledim. Yollarım tasarımları fena halde mide bulandırıcı. Ama kötü anlamda değil. Sadece hızlı gittiğinizde kusma ihtiyacı duyuyorsunuz. O kadar başarılı yani. Sağda solda görünen binalar, değişik tabelalar ve ışıklandırmalar süper bir mekan yaratmış. Sanki gerçek gibi. Seneler önce Mega Race de bende aynı etkiyi yaratmıştı. Afferim EA Games'e. Ayrıca araçların görüntüleri de süper. Işıklandırma efektleri, gölgeler falan çok şirin gözüküyorlar. Hasar olayı pek yok. Hatta hiç yok desem daha mantıklı. Silahların arkalarında çıkardıkları izler ve patlama efektleri de başarılılar. Bu oyunun grafikleri konusunda söyleyecek birşey bulamıyorum ben. Süper olmuş. Uzun zamandır böyle cici grafikli ve eğlenceli bir yarış oyunu oynamamıştım.

Seslendirmeler de kaliteden nasibini almış. Bir kere efektler gerçekçi. Motor sesleri gerçek legolardan alınmamış :) Böyle olsaydı zaten takur tukur sesler gelirdi ki direk oyunun uninstall yapılması için ilk sebeptir bu. Ama oyundaki efektler gayet iyi. Müzikler de techno makamındalar. Sağlamlar yani. Bu konuda da sorunu yok oyunun.

Sistem olarak da pek nazlı değil. 1Ghz ve üzeri bir işlemci ve 64'lük bir Geforce ile sorunsuz çalışabiliyor. Tabi bazen kalabalık ortamlarda sorun çıkabiliyor ama genelde oyunun performansı iyi. İşçilik olarak kaliteli olduğuna zaten bu özelliğini gördüğümde karar vermiştim.

Kısaca arkadaşlar, bu oyunu eğlencelik olarak bile alabilirsiniz. Ben arada sırada sıkı oyunlardan kafam bunaldığı zaman böyle oyunlara bakıyorum. Buna da öyle yapacaktım ama oldukça fazla zamanımı aldı. Hele bir de Silent Hill takılırken arada bir bakmak istemiştim, 2-3 saatimi yedi. Bu nedenle gönül rahatlığı ile size önerebiliyorum bu oyunu. Ve artık bana, iyi oyunlar dileyip susmak düşüyor...