Dungeon Siege. Reklamı yapıldığı zamanlarda çok merak edilen ve ses getiren bir oyundu. O zamanlar Diablo 2 kraldı. Çoğu kişi Diablo ile yatıp kalkıyordu. DS çıktığı zaman, herşey değişti. Diablo sevenlerin büyük bir kısmı, hem oyunun eskimesinden hem de yeni birşeylere ihtiyaç duyduğundan, DS'ye geçti. DS, kısa bir süre önce çıkan Legends of Aranna ile genişletildi. 20 saate yakın bir oyun süresi ile de, uykusuz gecelere sebep olacak gibi.

Oyunda, Staff of Stars peşinde sürüneceğiz. Bu staff, ilk bölüm görevi olmasına rağmen, 5 bölümün sonunda tamamlanacak. Tabi siz yollara düşünce, birbirinden değişik ana görevler ve ara görevler alacaksınız. Konudan bahsetmiyorum. Size bırakıyorum. Ama heyecanlı görevler sizleri bekliyor.

İlk oyuna göre, kontrollerde ve oynanışta birşey değişmemiş. Arayüz aynen korunmuş. Zaten pek sorunlu bir arayüz değildi. Normal harita hariç, bir de dev harita eklenmiş. Oyunda ilerledikçe yeni bölgeler açılıyor. Genelde yollar oldukça lineer, ayrılan yollarda ekstra silahlar, malzeme ve bazen de çıkmaz yollar oluyor. Kısaca, pek de kaybolma tehlikeniz yok. Bataklık bölümünde belki, o da şansınıza işte. Yollardan ayrılmayın.

Oyunda ana karakterimizi yine eskisi gibi sıfırdan yaratabiliyoruz. Ardından yolda gördüğümüz büyücü, savaşçı veya okçu gibi karakterleri alabiliyoruz. Ben bir ara 6 kişiye kadar çıktım ama sonra daralıp hepsini salladım. Büyücüleri sevmiyorum. O yüzden 2 savaşçı ve 4 okçu ile destekledim minik ordumu. Okçular uzaktan covering ateşi sağlarken, biz de yanımdaki zenci irisi adamla etrafı dağıttık.

Oyun pek zor değil. Eski yaratıklar aynen oyunda yer bulmuş kendilerine. Birkaç tane de yenileri eklenmiş gibi. Bu yaratıklarda ve silahlarda birkaç özellik değiştirilmiş söylendiğine göre. Dengeleme işlemleri yani. Ama ben bir değişiklik görmedim. Elimde birikmiş çok oyun olmasa, ilk oyunu oynayıp hemen ardından bunu oynayacaktım ama olmadı. Oyun 3 CD'de geliyor ve yüklediğniz zaman, ilk oyunu da yüklemiş oluyorsunuz. Yani elinizde ilk oyun varsa bile, boşuna var gibi birşey oluyor. Hani bilgisayarcınıza gidip, sadece 3. CD'yi almak da, akıllık oluyor ama işe yaramıyor :)

Grafikler oldukça iyi. Pek birşey değişmemiş. 1024x768 çözünürlüğe çıkabiliyorsunuz en fazla. Bir de gölgelerle falan oynayabiliyorsunuz. Başka bir grafik ayarı yok. hatırlıyorum da, bu oyunun ilki Ti4200'de yavaşlıyordu. Bu oyunda da yavaşlık olabilir. Etraf fazla detaylı olmasa da, yine de dolu dolu efektler ve hareketli cisimler var. Işıklandırma efektleri ve gölgeler de fena değil. Bunlar hep sistemi sömüren özellikler.

Ses efektleri de oldukça iyi. Karakterler özenle seslendirilmişler. Savaş esnasında vurduğunuz yaratıklardan hep aynı sesler geliyor. Bu bir süre sonra sıkıyor ve o yaratığa vurmaktan kaçınabiliyorsunuz. Hele bir de son bölümlere doğru bir yaratık var, vururken doink doink diye sesler çıkarıyor. Deli etti beni. Müzikler, ilk oyundakinin aynısı gibi. Ana müzik aynı daha doğrusu. Diğer müzikler, Medal of Honor tarzı, kahramanlık müzikleri. Bizim eleman da kahraman olduğuna göre, o zaman müzikler oyuna uygun demektir.

Dungeon Siege'i sevdiyseniz, bu oyunu da seveceksiniz. İlk oyunun tadı damağınızda kaldıysa, bu oyunla özlemlerinizi giderebilirsiniz. Yine tavsiye ediyorum, hem de şiddetle. Fazla kafa yormanız gerekmeyen, kaliteli bir oyun.