Son zamanlarda o kadar çok oyun çıkmaya başladı ki şöyle hepsini bir göz önünden geçirince ve konularına bakınca hepsinin aslında belli kalıplardan öteye gidemediğini gördüm. Her oyun firması ya tarihi olguları kullanır ya da fantastik öğeler ile hayal gücünüzü zorlar. İstediğinizi aldığınızda ise bir oyundan o zaman tüm klişeler umurunuzda bile olmaz. Kendi tarihimize ve yaşadıklarımıza bakınca da bir oyun firması istese yıllar boyunca tarihimizi bu konuda kullanabilir ve bu kullanımdan onur bile duyardık. Böylesine şaşalı bir sektörde uzun vadede kendimizden de bir şeyler göremememiz üzücü ama neyse...

İşte yeni oyunumuz Dynasty Warriors 4 Hyper da Çin tarihini konu alıyor. Aslında oyuna yeni demek yanlış olur son zamanlardaki birçok oyun gibi konsoldan port edilme ve şu an PS2 sahipleri çoktan serinin 5 oyununu oynamış hatta bitirmiş, yeni bir Dynasty Warriors da bekliyor olabilir. Ama gelin görün ki hala anlamakta zorluk çektiğim, neden serinin yeni bir oyununu PC'ye port etmek yerine eski bir oyunu uyarlarlar... Anlamak güç gerçekten. Yani yeni bir oyunun gelmesi konsollardan hem firma için hem de satış politikası için gayet faydalı bir yaklaşım olacakken kim akıl veriyor bunlara bilinmez ama eski bir oyunu önünüze sunuveriyorlar. Verin abicim siz, biz bunu da oynarız diyerek başlayalım.

DW4H diyerek kısaltmalı bir başlangıç yaparak Çin tarihine de kısa bir bakış atalım. "Bana ne Çin tarihinden, oyundan bahset" diyenleri duyar gibi oldum ve vazgeçtim. Ama bir Çin destanı anlatılıyor oyunda, belirtmeden geçmeyeyim. Bak aklıma birden Kürşat'ın kırk kişi ile Çin sarayını bastığı destanı geldi birden :) Şöyle ki DW'da uçsuz bucaksız geniş alanlarda 42 adet karakterden birini seçerek mücadeleye başlıyorsunuz. Evet, tam 42 adet karakter bulunuyor. Bu yönden oyun bir nebze sıkıcı bir hal almaktan uzaklaşabiliyor. Oyun içinde birçok mod var. Versus, Free, Challenge, Edit ve bizim asıl ilgilendiğimiz Musou Mod. Ama kısaca diğer modlar ile de ne yapabileceğimize belirteyim.

# Edit Mod: Bu mod ile yanımıza alacağımız bodyguard seçeneklerini optimizme edebileceğimiz gibi erkek ya da bayan karakter olarak da safımıza alacağımız ve oynayacağımız karakterleri belirleyebiliyoruz. Kısaca kendimize ayit bir profil oluşturuyoruz.

# Challenge Mod: Bu mod da içinde birçok oyun barındırıyor. Meydan okuma, zamana karşı savaşma gibi yine oyunun hikaye kısmından sıkılınca deneyebilirsiniz.

# Versus Mod: Arkadaşınızla büyük haritalarda düşman askerlerine karşı aynı safta savaşabilirsiniz. Eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

# Free Mod: Adından anlaşılacağı gibi bu modda pek bir sınır yok, özgürsünüz ve dilediğiniz gibi sağa sola saldırabilirsiniz.

# Musou Mod: İşte oyunumuzun hikaye kısmını oluşturan ve oyunun genelinde bizi ilgilendiren modumuz. Önce yanında yer alacağınız Force, yani asıl gücünüzü oluşturacak birliği ve liderini seçiyoruz ve birinci karakter olarak da yine oynayabileceğimiz karakteri seçip hikaye sıralamasından dilediğimiz kısmı seçip başlayabiliyoruz. Hikaye, genelde ilerleyişiniz boyunca sizin karşı birlikleri yok etmenizi ve sonunda o birliğin komutanı ile kapışarak bölümü geçmenizi öngören bir ilerleyiş sergiliyor. Hangi karakter hangi senaryoyu seçerseniz seçin olay değişmiyor. Karakterlerinizin yetenek, büyü gibi değişiklikleri haricinde bir farklılık görmüyorsunuz. Tabi değişen mekan ve birlikleri saymıyorum. Ayrıca tüm karakterleriniz ile hikayenin farklı bir senaryosunu oynuyorsunuz. Bölüme başlarken ufak bir nutuk ile karşı birliğin komutanı naralar atıyor ve adamlarını üstünüze salıyor...